Levent Özadam - Mesaj Kutusu

[email protected]

Döviz kurları tekrar uçuşa geçti.

Türkiye'deki seçim sonrası Doların 30 Liraya yükseleceği tahmin ediliyordu.

Yükseliş başladı ve ilk meyvesini akaryakıt fiyatlarında zam olarak gördük.

Arkası gelecek mutlaka bu zamların.

Peki bu artış sonrası KKTC olarak ne yapılabilir.

Hükümetin böyle krizlerde 'komite' kurma hamlesine alıştık artık.

Başları sıkıştı mı kuruyorlar komiteyi...

"Bakanlar Kurulu, döviz artışından kaynaklı ekonomide yaşanacak olası olumsuzlukları değerlendirmek üzere yaptığı olağanüstü toplantıda, bakanlıklardan oluşacak bir komite kurulması konusunda prensip kararı aldı."

Umutlandık mı?

Hayır!

Heyecanlandık mı?

Hayır!

Biz ne komiteler gördük...

Bizi sağlam bir ekonomik kriz bekliyor.

Bundan artık hiç şüphemiz yok!

TL her geçen gün eriyip gidiyor.

Türkiye'de ekonomin yeni patronu ve Merkez Bankası başkanı bir an için acaba bir şeyler değişir mi dedirtiyor ama bakalım...

Neler göreceğiz!

***

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan özellikle ekonomide kötü giden bir çok şeye rağmen son seçimde yine kazanmasını bildi.

Politika insanları ikna etme sanatıdır.

Ve Erdoğan beğenirsiniz beğenmezsiniz iyi bir sanatçıdır.

Çoğunluğu ikna etmeyi başardı ve yine seçildi.

Pazartesi günü ilk resmi ziyareti için KKTC'ye geliyor.

Türkiye gibi KKTC'nin de en büyük sorunu ekonomik kriz.

Umarız Kıbrıs Türkünü sevindiren haberler alırız.

Bu arada hatırlatalım Türkiye'nin desteği ile yapılan kuzey çevre yolunu Erdoğan açmıştı.

O yolun açılışında çevre düzenlemesi yapılmayan o yol için Erdoğan söz almıştı dönemin Ulaştırma Bakanından..

Üzerinden kaç bakan geçti bilmeyiz ama o yolun etrafı hala çöl gibi...

O kadar çok eksiğimiz var ki çevre düzenlemesi mi dert diyeceksiniz ama bedavadan yapılan bir yolun çevre düzenlemesini bile yapmaya mecalimiz yok...

Bakalım kaldırım boyamakla. Erdoğan'ın geçeceği yolları süslemekle bu çökmüş sistemin çirkin yüzünü ne kadar saklayabileceksiniz!

***

ANKARA KULİSLERİ…

Erdoğan'ın 'Sır Küpü' Hakan Fidan'ın Bilinmeyenleri...

Tayyip Erdoğan'ın 'sır küpüm' diyerek 13 yıl önce MİT Başkanlığı'na atadığı yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan merak ediliyor. Aktif siyasette yer almak istediğini bizzat Erdoğan'a ileten Hakan Fidan'ın yol haritası...

28 Mayıs ikinci tur seçimlerinin ardından Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan'ın yeni kabinesi araştırılmaya devam ediyor. Ancak yeni kabinede en çok merak edilen isim Erdoğan'ın 'sır küpüm' dediğini yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan...

Gazete Pencere'den Nuray Babacan "Hakan Fidan’ın CV’sinde yazmayanlar" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Aktif siyasette olmak istediğini Erdoğan'a söylemiş

Habere göre seçim kampanyasının yoğunlaştığı dönemde Tayyip Erdoğan ile Hakan Fidan arasında yapılan görüşmede, Fidan’ın yeni dönemde MİT Başkanlığı görevi yerine aktif siyasette olmak istediğini bizzat söylediği iddia ediliyor. Fidan, aksi durumda emeklilik talebinde bulunmuş.

Hangi konulara yoğunlaşacak?

Fidan, Dışişleri Bakanlığı’nın rutin ilişkileri ve işleri dışında 5 dosyaya yoğunlaşacak. Fidan'ın yoğunlaşacağı konular Babacan'ın yazısında şöyle ifade edildi:

"Suriye’yle MİT Başkanı’yken bizzat yürüttüğü ilişkilere boyut kazandırması gerekecek. İki ülkenin dışişleri bakanları düzeyindeki adımların, liderler düzeyine çıkartılması gibi zor bir sınava hazırlanacak. Bütün bunları anlatırken, Türkiye’nin Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad’ın gitmesi tezinden iki yıl önce sessiz sedasız vazgeçtiğinin altını da çizelim. Liderleri bir araya getirmek için her iki tarafın da avantajlı olduğu bir perspektife ihtiyaç olacak. Türkiye, PKK destekçiliği ve sığınmacıların geri dönüşü konusunda net isteklerine karşın Suriye yönetiminin Türk askerinin topraklarından çekilmesini kabul ederek yanıt verilebilecek mi?

Tüm komşularıyla sorunu olan ülke görüntüsünden çıkmak için diğer 4 dosyada, Mısır, Ermenistan, Irak ve Yunanistan olacak. Yunanistan’dan, günlük siyasetin rutin tehditleri üzerinden yapılan komşuluk tanımını değiştirmesi istenecek. Mısır ile kısmen adım atıldı. Ermenistan Başbakanı’nın seçim kutlamalara katılması, işi kolaylaştırdı. Sınır kapısının açılması gündeme alınacak. Irak merkezi yönetim ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yaşanan gerginliğin giderilmesi Türkiye’nin avantajına olacak. Bunlarda, Suriye dosyasına kıyasla daha kolay yol alınacak. İran ile ilişkiler tek başına yazı konusu olabilecek kadar karmaşık olduğu için acil eylem planının bir parçası değil."

CHP'de liderlik savaşı kızışıyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Değişime ihtiyaç var, değişime ben öncülük edebilirim" teklifi reddedilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, liderlik yarışına soyundu. Kılıçdaroğlu'nun yakın çevresi İmamoğlu'nu yeniden aday göstermemek için kolları sıvarken, İmamoğlu'nun da İBB adaylığını gözden çıkardığı konuşuluyor.

İmamoğlu, İBB adaylığını gözden çıkardı

Genel Başkanlık yarışı için CHP'li büyükşehir belediye başkanlarıyla irtibata geçeceği belirtilen İmamoğlu için, CHP Genel Merkezi harekete geçti. Büyükşehir Belediye Başkanlarına İmamoğlu ile görüşmemeleri için baskı yapılmaya başlandığı konuşuluyor. Hangi belediye başkanının kimi destekleyeceği merak konusu olurken, gazeteci Fatih Portakal, İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek isimleri paylaştı.

Ankara, Adana ve Mersin İmamoğlu'nu...

Sözcü TV Ana Haber Bülteni'ni sunan Fatih Portakal; CHP kulislerinde konuşulanlara göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in Ekrem İmamoğlu'nu destekleyeceğini belirtti. "İmamoğlu yola çıktı, diğer büyükşehir belediyeleri ne yapacak?" diyen Portakal, şunları söyledi:

Eskişehir, Kılıçdaroğlu'ndan yana...

"Mesela Adana, Mersin'in İmamoğlu'na yakın olduğu söyleniyor. İzmir rüzgara göre hareket eder diyorlar. Mansur Yavaş'ın İmamoğlu ile yol yürüyebileceği söyleniyor. Bunlar bana söylenenler, katılırlar katılmazlar, sadece iletiyorum, biz de bir iki konuşma yaptığımız için. Eskişehir'in Kılıçdaroğlu'ndan yana tavır alacağı söyleniyor. Aydın ve Muğla'nın ortada olduğu söyleniyor.