Levent Özadam - Mesaj Kutusu

[email protected]

Önce bir anıyla başlayalım;

Dönemin Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kaya Türkmen ile bir akşam aynı mekandayız…

Yemek sırasında yerinden kalkıp yanımdaki sandalyeye oturdu!

Sonra sordu;

“Siz nasıl bir gazetecisiniz ki burada bazıları kendini KKTC Cumhurbaşkanın bile üzerinde görüyor ve siz bunları yazmıyorsunuz…”

Afal afal yüzüne bakınca sordum kim diye!

Dönemin teknik heyet başkanı Halil İbrahim Akça’yı şikayet etti…

Demesine göre Cumhurbaşkanlığı makamında yine o dönemin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na ağır eleştirilerde bulunmuş!

Bizim bunlardan tabi ki haberimiz filan olmadı olanları o akşam öğrendik…

Kendisine sorduk, bunları kaleme alalım mı diye!

Kesinlikle yazabilirsiniz dedi…

Hatta yanımızda oturan dosta da şahit ol dedik oda bizi kırmadı!

Ertesi gün de yazdık…

Kaya Türkmen iktidara çok yakın olmadığı için görevinin dolmasından erken merkeze gönderildi…

Halil İbrahim Akça da olunun yerine Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi olarak atandı!

Bazı etkinliklerde bir iki görüşmemiz sırasında bize çok yüz vermedi…

Zaten bizim de kendisinden yüz istediğimiz filan yoktu!

KKTC’de 4 yıl kadar Büyükelçilik görevi yaptı özellikle ekonomik konularda hayli disiplinli olduğu için de muhalefetin hayli tepkisini topladı…

Gitmesine az bir süre kala da bizimle görüşmek istediği için gidip ilk defa kendisini makamında ziyaret ettik!

İki saate yakın bir görüşmeden sonra anladık ki birileri bizi kendisine haksız bir şekilde gammazlamış…

Aynen şu sözleri kullandı;

“Biz seni Eroğlu’nun adamı olarak biliyorduk…”

Kaleme aldığım o yazıyı da Derviş bey yazdırdı diye duymuş!

Derviş beyi sevip saydığımız doğrudur, hatta bu ülkede elini öptüğümüz insanlardan biridir ama konu yazı yazdırmaya gelince bunun kesinlikle olmayacağını da bizi bilenler bilir…

Özellikle de Başbakanlık döneminde kendisini öyle ağır eleştirdik ki şimdi hayatta olmayan birileri bizi kızımızla bile tehdit etmiştir!

Peki niye geçmişi hatırlatmak ihtiyacında bulunduk gelelim asıl meseleye…

Bir zamanlar önce Başbakan sonra da Cumhurbaşkanı olan Erdoğan ile epey fikir ayrılığına düşen, karşılıklı eleştirilerde bulunan dönemin barolar Birliği Başkanı olan Metin Feyzioğlu şu anda yine Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği görevini sürdürmektedir…

Bu da göstermiştir ki aralarındaki kavga ve tartışma ortamı sona ermiş ve yeni bir dönemin de başlangıcı olmuştur…

Biz buraya atandığını duyduğumuzda inanın ki çok sevindik!

En çok da niye bilir misiniz?

Çok iyi bir hukukçu olduğu için…

Geldiği ilk günden itibaren de halkın içinden birisi olduğu için vatandaşın da sevgisini kazanmıştır!

Umarız da böyle devam eder…

Ama bize göre yapacağı en önemli icraatlardan biri de iletişimini çok iyi kurmalıdır!

Başkaları tarafından bilgilendirilirken de kesinlikle hukukçu gömleğini giymeli ve adil olmayı bilmelidir…

Son bir iki gündür kendisine karşı bir linç kampanyası yapılmasını üzüntü ile takip ediyoruz…

Yaşananlar ve tabi ki bir takım ağır yorumlar geçmişte de sıkça yaşanan ‘Büyükelçi Krizi’nin yeni bir başlangıcı mesajları vermektedir!

Bu da iki ülke arasındaki ilişkilerin daha fazla bozulacağı anlamını taşır…

Metin Feyzioğlu nasıl yıllar önce dönemin yönetimini 76 Milyon vatandaşı olarak uyardıysa şimdi de kendisi hem Türkiye’nin 85 milyon vatandaşının Büyükelçisi olarak görmeli ve kesinlikle hukuk ve adaleti zedeleyici tavırlardan kaçınmalıdır!

Yeni krizler yaşanmasın diye…

ANKARA KULİSLERİ…

Son anketten çıkan çarpıcı sonuç: Fark yüzde 1

MAK Araştırma, “Nisan 2023 Türkiye Gündemi Araştırması”nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırma 52 şehirde 10-16 Nisan tarihleri arasında 5 bin 750 kişi ile gerçekleştirildi.

Ankette katılımcılara, “Yarın milletvekilliği seçimi olsa oyunuzu hangi siyasi partiye verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Verilen yanıtlara göre, (kararsızlar dağıtıldıktan sonra) oy oranları şöyle oldu:

AKP: Yüzde 35.8

CHP: Yüzde 29.1

İYİ Parti: Yüzde 11.7

Yeşil Sol Parti: Yüzde 9.5

MHP: Yüzde 7.2

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1.4

TİP: Yüzde 1.4

Memleket Partisi: Yüzde 1.2

BBP: Yüzde 1.2

Zafer Partisi: Yüzde 0.8

Diğerleri: Yüzde 0.7

“14 Mayıs seçiminde oyunuzu hangi ittifaktan yana kullanacaksınız?” sorusuna verilen yanıtlara göre ise ittifakların oy oranı şöyle oldu:

Cumhur İttifakı: Yüzde 44

Millet İttifakı: Yüzde 40

ATA İttifakı: Yüzde 1

Emek ve Özgürlük İttifakı: Yüzde 10.3

Sosyalist Güç Birliği: Yüzde 0.4

Hiçbir ittifakta yer almayan bir partiye oy vereceğim: Yüzde 0.3

“Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde hangi cumhurbaşkanı adayına oy vereceksiniz?” sorusuna verilen yanıtlar şöyle oldu:

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 47.8

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 43.7

Muharrem İnce: Yüzde 3.4

Sinan Oğan: Yüzde 1.1

“Kendi tercihiniz kim olursa olsun, kendi görüşünüzden bağımsız size göre cumhurbaşkanlığı seçimini hangi turda hangi aday kazanır?” sorusu soruldu. Yanıtlar şu şekilde oldu:

Kemal Kılıçdaroğlu ilk turda kazanır: Yüzde 32

Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda kazanır: Yüzde 15

Recep Tayyip Erdoğan ilk turda kazanır: Yüzde 30

Recep Tayyip Erdoğan ikinci turda kazanır: Yüzde 16

Muharrem İnce ikinci turda kazanır: Yüzde 1

Sinan Oğan ikinci turda kazanır: Yüzde 1

Ensonhaber'in YouTube kanalında İlker Koç'un sunumuyla yayınlanan Gündem Özel'in son konuğu Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek oldu.

Doğu Perinçek, Ensonhaber'e anlattı

Cumhurbaşkanlığı adaylık süreci için 100 bin imzayı toplayamayan isimlerden biri olan Perinçek, toplumun 2 seçeneğin arasına sıkıştırıldığı için başarısız olduklarını söyledi.

Perinçek, 100 bin imzayı toplayamama nedenlerinden biri olarak da partisinde Cumhurbaşkanlığını kazanmak gibi bir iddianın olmamasına bağladı.

Perinçek konuyla ilgili, "Toplum 2 seçeceğin arasına sıkıştırıldı. Biz de o yüzden 100 bin imzayı toplama konusunda başarılı olamadık. Bizim partimizde Cumhurbaşkanı seçilme iddiamız yoktu. Seçimlerde esas olarak meclise girmeyi karar aldık. Cumhurbaşkanı seçilme iddiamızın olmaması seçim çalışmalarımızı etkiledi diyebilirim." dedi.

"Altılı Masa Türkiye’de iktidar olursa ülkeyi kaos bekler"

Tecrübeli siyasetçiye daha sonra, "Millet İttifakı’nın kabul etmese de PKK’nın elebaşlarından sürekli bir destek geliyor Kemal Kılıçdaroğlu’na ilişkin olarak. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz. Şayet Millet ittifakı iktidar olursa ülkemizi neler bekler sizce?" diye soruldu.

Doğu Perinçek, Millet İttifakı'nın seçimi kazanması durumunda Türkiye'yi kaosun bekleyeceğini söyledi.

"Devletten tasviye edilenlerin görevlerine iade edilmesi karışıklık çıkarır"

Millet İttifakı'nın vaatlerinden biri olan 'KHK'lıları göreve iade edeceğiz' söyleminin karışıklık çıkartacağını ifade eden Perinçek, kamu kurumlarından tasviye edilen şahısların sayısına dikkat çekti.

Perinçek konuya ilişkin, "Biliyorsunuz 24 bin subay, 30 bin de polisten tasviye edildi. 14 bin de yargıdan edildi. Toplamda 140 binin üzerine çıktı kamudan temizlenen PKK ve FETÖ mensupları. Bunları tekrar almaya kalkmak mümkün değil bu bir kaos girişimi olur." ifadelerini kullandı.

MESAJ KUTUSU

Sayın Metin FEYZİOĞLU, seçim ziyaretleri birilerini mutlu ederken muhalefeti de doğal olarak çileden çıkardı. Mesleğiniz gereği hukuk kurallarına ne kadar uyar ve adil olmayı başarabilirseniz sizin için de o kadar iyi olacaktır. Geldiğiniz ilk günler vatandaşın gözüne bir hayli girmiştiniz…

Sayın Turgay AVCI, YÖDAK’ın en tepesindeki makamda oturan bir kişi olarak web sitenizde bile sıkıntı yaşanıyorsa burada sizde de mutlaka bir eksiklik vardır. Ayrıca bir makamın kendi kendisini şikayet etme hakkı da sanırız yoktur değil mi?

Sayın Ahmet SANVER, gazete ilanlarıyla 14 mayıs seçimlerinde hükümete verdiğiniz destek ve diğer partilere verdiğiniz mesajlar dikkatlerden kaçmadı. Sonuçta son sözü Anadolu halkı verecek ve biz de buna hep birlikte saygı duyacağız değil mi?

Sayın Tufan ERHÜRMAN, El-Sen eylemlerinin son bulmasına neden oldunuz ya şimdi de parti içi muhalefet meclis boykotu için bastırmaya başladı. Özellikle de bu işin perde gerisinde iki vekil arkadaşın olduğunu biliyor muydunuz?

Sayın Ahmet LATİF, yazın gelmesiyle birlikte havalar hayli ısınırken sizin için bu yaz mevsiminin çok zorlu geçeceği konuşulmaya başlandı. Sonuçta adaletin kestiği parmağın acıma lüksünün olmadığı gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerek değil mi?

Sayın Erdal ÖZCENK, DAÜ’nün bu zor günlerinde otel projesinin gündeme gelmesi çok da fena fikir değil ama bu girişimin ihaleyle yapılması konusunda da hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Aksi halde hükümetin yaptığı hataya düşer ve topun ucuna kadar gelebilirsiniz…

Sayın Adil ÖZGEY, Lefke Spor Kulübüne başkan adayı olmanız kesinlikle siyasette önünüzü açmaya yarayacaktır. Doğru zamanda doğru karar verdiniz şimdi hedefe varmak için spor kulislerini yoğunlaştırmanız öneriliyor…

Sayın Mehmet HARMANCI, Girne Caddesindeki otopark cihazları konusunda uyarımızdan sonra hassasiyet gösterip ekibinize talimat verdiğiniz için teşekkür ederiz. Kredi kartıyla ödemelerde Türk Lirasına geçişi de hallederseniz sorun kalmayacaktır değil mi?

Sayın Mustafa YÜRÜKÇÜ, CHP genel başkanının Kıbrıs konusundaki görüşlerini sizin aracılığınızla değil de bizzat kendisinin paylaşması daha doğru olmaz mıydı? Partinizi burada harekete geçirmezseniz en azından buradaki seçim sonuçlarına olumsuz yansıyabilir…

Sayın Ömer PAÇ, emekli olduktan sonra Kıbrıs sevdasının devam ettiği ve ülkede kalma kararı aldığınızı memnuniyetle duyduk. Enerjiniz konusunda sıkıntı duymadığınıza göre buralarda ticaret yapmaya ne dersiniz? Tecrübeniz ile memlekete yararlı olacağınızdan kuşkumuz yoktur…