Levent Özadam - Mesaj Kutusu

[email protected]

Üzgünüz ama siyasilerin bir çoğu dürüst davranmıyor…

Dost sohbetlerinde çoğuz kez gerçekleri vurgularken medyanın önüne geçince bukalemun gibi oluyorlar!

Aslında gayet basit, korktukları için konuşamıyorlar…

Birilerini kızdırmamaya hayli gayret gösteriyorlar!

İncinmesinler, kurulmasınlar diye olsa gerek…

Kim bilir belki de talimatlara karşı duruyor gibi olmamak için de olabilir!

Taşyapı Cumhuriyeti’nin patronu bunları geldiği günden beri yerden yere vuruyor ama bizimkiler duymamazlıktan geliyorlar…

Yarın Ercan’ın açılamayacağı da artık kesinleşmiştir!

Ama görüyoruz ki verdikleri sözler yine gerçekleşmeyince bu kez de işi sendikaların sırtına yüklemeye çalışıyorlar…

Diyemiyorlar, Taşyapı yine sözünü tutamadı diye!

Devam etsinler pısırık politikalarına…

Havaalanı konusunda özellikle teknik konusunda olanlarla konuştuk, çok önemli bilgiler sahibi olduk…

Öğrendiklerimizden en önemlisi de bu şekliyle açıldığı taktirde ‘hayati risk’ taşımasıydı…

Aşağıda toparladığımız bilgileri siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz:

“Ercan Havalimanı işletme haklarının devri kapsamında Bakanlar kurulu tarafından evvelce herhangi bir havalimanı pisti veya terminal binası yapma tecrübesi olmayan Taşyapı firmasına inşaatları yapmak için ÖZEL İZİN verilmişti..

Hatırlanacağını üzere Y.İ.M verilen bu izni KKTC yasaları ve mevzuatına  uygun bulmadığı gerekçesiyle iptal etmiş olmasına rağmen Bakanlar Kurulu tekrar 28.03.2023 tarihinde  T&T Havalimanı İşletmeciliği İnşaat ve Sanayi Tic.Şti.Ltd nam ve adına inşaatı yapabilmesi için, Taşyapıİnş.San.Tic.A.Ş.’neeksik işlerin tamamlanması amacıyla 31.05.2023 tarihine kadar,eski asfalt pistin de yeni pistle aynı olacak şekilde dönüştürülmesi için 31.12.2024 tarihine kadar yeniden ÖZEL İZİN verdi.

Yeni bir pisti hizmete açabilmek için flightcheck, ILS,PAPI, yeni iniş kalkış haritaları ile pistin ACN airportcodificationnumber, ve PCN Pavementcodificationnumber, pürüzlülük ve fren mesafe  testleri gibi uçuş emniyet ve güvenliği ile ilgili testlerin yapılmış ve  ICAO, ,EASA gibi uluslararası platformlarda yayınlanması gerekir.

Özel bilgi, beceri, tecrübe ve teknik donanım gerektiren Flight checklerakredistasyonu olan T.C Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ( D.H.M.İ) ait test uçağı ile pist testleri ise sadece Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ( A.Y.G.M) ne bağlı birimlerin sahip olduğu özel ekipman ve donanım ile yapılabilmektedir.

Bu testlerin uluslararası standartlarda yapılabilmesi için öncelikle kalıcı elektrik olması gerekir.

Herkesin bildiği üzere Ercan da henüz kalıcı elektrik yokturve gerek terminal binasındaki elektro-mekanik sistemler, yolcu köprüleri, patlayıcı kontrol sistemleri (EDS),IT hizmetleri, gerekse uçuş emniyetine yönelik geçici kabul işlemleri ve testler henüz yapılmamıştır.

Test ve kabulleri henüz yapılmayan Ercan Havalimanı alt ve üst yapı tesisleri için geçici işletme ruhsatı ile tesislerin hizmete verilmesi son derece riskli ve havacılıkta yeri olmayan bir yaklaşımdır. Böyle bir yol izlenmesi, ileride doğabilecek tüm riskleri, geçici işletme ruhsatı düzenleyen makamlar üzerinde bırakacak bir fiildir

Bu testler yapılmadan bir havalimanı terminalini ve pistini açmaya çalışmak; havacılık gibi direkt yolcu can ve mal güvenliğini, uçuş operasyon güvenliğini, hava taşıtı güvenliğinin riske atılması, geri dönüşü ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Henüz ilgili kabuller ve testler yapılmamışken kıymetli yolcuların yeni piste indirilmeye çalışılması hele hele T.C Cumhurbaşkanının yeni piste indirilmesi hayati risklidir ve manidardır.

Yolcu ve hava taşıtlarının operasyon esnasında maruz kalabileceği risk ve tehditleri ortadan kaldırabilmek için; tüm imalatların uluslararası ve ulusal havacılık literatür, kabul,kural, standart ve tekniklere uygun olarak yapılması ve testlerinin de ulusal ve uluslararası standartlarda yapılıp , onaylanıp yayınlanması gerekmektedir.

Herkes Ercan yeni pist ve terminali ne zaman açılacak diye konuşuyor , oysaki 27.09.2012 de  yapılan Ercan ihalesinden  8 ay sonra 03.05.2013 te  ihalesi yapılan ve Ercan’ın en az 15 katı büyüklüğündeki İstanbul Yeni havalimanı  29 Ekim 2018 de açıldı. 4,5 yıldır hizmet veriyor. Niye bu kadar gecikildi diye soran yok, ceza kesen yok, tam tersi ilave işletme süresi, vergi affı, gelir payı ödemesi ertelenmesi diye ödül veriyorlar.

Ercan sözleşmesinde yeni terminale taşındıktan sonra mevcut terminalin kargo terminaline dönüştürülmesi, mevcut pistin uzatılması ve kaplamasının değiştirilmesi de var. Kimse konuşmuyor.

Taşyapı firmasının kullandığı taşeronlar belki bu işleri biliyorlar ama kamuya karşı sorumlu olan herhangi bir havalimanı yapım tecrübesi olmamasına rağmen Özel İzin verilen Taşyapı olacağından, işimiz Allaha kalmış durumda…”

Ankara Kulisleri…

Anketler hatalı yapılmaya başlandı

Türkiye'nin kaderinin belirleneceği seçimlere 28 gün kaldı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimi işlerken; bir taraftan siyasi liderlerin ve partilerin oy oranları da merak ediliyor.

Son olarak; bir MetroPOLL anketinde hata olduğu ortaya çıktı.

AKP’nin oyunun yüzde 40,1 olarak ölçüldüğü MetroPOLL anketinde oy oranlarının toplamı yüzde 102,3 olarak çıktı. Anketi, şirketin kurucusu Özer Sencar Twitter hesabından paylaştı.

1-3 Nisan tarihlerini kapsayan araştırmada kararsızlar (yüzde 6,4), protesto oylar (yüzde 1,3) ve cevap vermeyenler (yüzde 5) oransal olarak dağıtılınca sonuç şöyle çıkıyor:

AKP: yüzde 40,1

CHP: yüzde 24,9

HDP: yüzde 12,8

İYİ Parti: yüzde 9,6

MHP: yüzde 5,1

Memleket Partisi: yüzde 2,7

TİP: yüzde 1,1

DEVA Partisi: yüzde 0,8

Zafer Partisi: yüzde 0,7

Yeniden Refah: yüzde 0,7

Saadet Partisi: yüzde 0,6

Gelecek Partisi: yüzde 0,5

Diğer: yüzde 2,7

Buna göre oranların toplamı 102,3 puan olarak hesaplanıyor.

Diken’in ulaştığı Özer Sencar, hatanın ‘sayıların küsuratından kaynaklanabileceğini’, anketi hazırlayan çalışanların ‘yanlışlık yapmış olabileceğini’ söyledi.

Sancar, daha sonra anketin düzeltilmiş halini yayınladı. Buna göre ilk ankette CHP’nin yüzde 24,9 olan oy oranı yüzde 24,6 olarak değiştirildi. 2,7 olarak hesaplanan 'diğer partiler' seçeneği de 0,7 yapıldı.

MESAJ KUTUSU

Sayın Çağlayan CESURER, Teknecik’te son iki senedir bakım yapılmıyor ve cihazlar patlama noktasına kadar geliyorsa çalışanlar ve tabi ki sendika niye müdahale etmedi ki? Açıklama yaparken bari mantıklı yapın ki kendinizle bari çelişmeyin…

Sayın Murat ŞENKUL, aslında sorun Ahmet hoca ile aynı sofrada yapmak değil ilk kez CTP’li bir belediye başkanının böyle bir organizasyonda bulunmasıdır. Bu konuda toplumun geneli size destek veriyorsa doğru yoldasınız demektir çok da kafaya takmamanızı öneririz…

Sayın Metin FEYZİOĞLU, Ercan’ın açılışı ve tabi ki teknik konularda artık sizin de devreye girmeniz gerek zira açılış sonrası riskli bir durumla karşılanırsa bunun hesabını kimse veremez, sonradan diz dövmek de hiçbir işe yaramaz…Konuyla ilgili ipleri ele alma zamanı geldi de geçiyor bile…

Sayın İzlem Gürçağ ALTUĞRA, Kalkanlı Yaşam Evi’nin Çalışma Bakanlığı’na bağlanması kimin fikriydi bilemiyoruz ama tam da işler yoluna girerken yapılan değişiklik hasta ve yakınları tarafından olumsuz karşılandı. Konuyla ilgili bilmediğimiz bir şey yoktur değil mi?

Sayın Tufan ERHÜRMAN, parti içinde yaşanan krizler iftar sofrası ile birlikte kendini hissettirmeye başladı. Önlem almakta gecikirseniz yeni çok daha büyük krizlerin kapıda olduğu konusunda parti içinde kulisler yapılmaya başlandı.

Sayın Ceyhun KIROK, bölgenizdeki inşaatların kalıntı çimentoların doğaya atıldığını bildiren mesajlarınız gelmeye başladı. Diğer belediyeler gibi cezaları artırmakta yarar görüyoruz çünkü böyle giderse yakında bölgenizde doğa diye bir şey kalmayacak gibi gözüküyor…

Sayın Kudret ÖZERSAY, parti kongrenize yoğun bir katılım olunca hayli neşenizin yerine geldiğini duyduk. Bu yılsonuna doğru erken genel seçim olacağı tahmin ediliyor vatandaş ile yüz yüze görüşmeleri artırmakta fayda var zira halkın beklentileri bu sıralar çok fazla…

Sayın Ziya ÖZTÜRKLER, kucakta bebek fotoğrafı paylaşımız hem büyük destek gördü hem de eşinize bir mesaj olarak algılandı. Daha çok gençsiniz yen bir bebek aile için hem heyecan hem de bereket getirecektir hadi bakalım hayırlara vesile olsun…

Sayın İbrahim BENTER, Deniz Yıldızı apartmanlarında ikamet eden kiracılar yabancıya daire kiralamaları devam ediyor diye ihbarlar yapılmaya başladı oraya bir ziyaret gerçekleştirmekte yarar var. Bu arada Vakıflar İdaresi’nin kuruluş yıldönümünü kutlar başarılarınızın devamını dileriz…

Sayın Faiz SUCUOĞLU, 14 Mayıs seçimleri hepimizi çok yakından ilgilendiriyor ama sizin için hayatı bir önem taşıyormuş. Çıkacak sonuca göre siyasette yeni bir yol haritası belirleyeceğiniz konuşuluyor.