Ara seçim propaganda süreci yarın başlıyor Ara seçim propaganda süreci yarın başlıyor

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısına, çalışanların ek mesaiye kalmaması nedeniyle 16.00 sıralarında ara verildi.

CTP Milletvekili Erkut Şahali'nin konuşması sırasında salonda görevli meclis çalışanlarının, KTAMS'ın "ek mesaiye kalmama" kararından dolayı görev yerlerinden ayrılmaları üzerine Meclis Başkanı Zorlu Töre oturuma 10 dakika ara verdiğini açıkladı.

-Baybars

Ara öncesi kürsüye çıkan Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars söz alarak yapılmak istenen değişikliğin hem ihale, hem de enerji ve su politikaları bacağı olduğunu dile getirdi.

Ada ülkelerinde enerji ve su politikalarının önemine işaret eden Baybars, hükümetten beklediklerinin enerji politikalarını verimli ve çevreye duyarlı şekilde ortaya koyması olduğunu ifade etti.

Bu değişikliği kimin için yapıyoruz diye sorduklarında bunun kişiye özel bir düzenleme olmadığının söylendiğini kaydeden Baybars, bugün ortaya konan değişikliğin AKSA ile imzalanan sözleşmenin uzatılması için olduğunu söyledi.

Enerji politikalarında önceki yıllarda yapılan yanlışları sürdürmemek gerektiğini anlatan Baybars, sorunlu bir diğer maddenin de, bundan sonra 50 milyon dolarlık herhangi bir konuda ihaleye çıkmadan sözleşme yapmanın yolunu açtığını kaydetti.

Enerji ve su gibi kamunun kontrol etmesi gereken alanlarda ihalenin önemine işaret eden Baybars, ihale usullerinin de ortada olduğunu ifade etti.

Baybars, yapılmak istenenin doğru bir yöntem olmadığını vurguladı ve bu yasa tasarısının Anayasal açıdan da sıkıntılı olduğunu belirtti.

-Şahali

CTP Milletvekili Erkut Şahali ise, görüşülen yasanın esas adının “AKSA Yasası” olduğunu söyledi. 

Şahali, AKSA ile 3 yıl daha yol almak ve bu süre zarfında sözleşmenin son bulduğu dönemde nasıl bir enerji piyasası oluştuğunu görme şansı varken bundan kaçınıldığını kaydetti.

AKSA’nın ülkeye UBP hükümeti döneminde geldiğini, 20 megavatla başlayan serüvenin 140 megavatla sürdüğünü söyleyen Şahali, “Siz AKSA’ya bu ihalesiz hediyeyi verirken, iki nedeniniz olabilir. Ya AKSA’dan sağlam yiyeceksiniz, ya da zılgıcı yediniz, mecburen AKSA’ya bu 15 yılı hediye edeceksiniz” dedi.

Yıllarca GKRY’den gelen elektriğin vatandaşa satıldığını söyleyen Şahali sonraki süreci özetledi.

Şahali'nin konuşması sırasında salonda görevli meclis çalışanları, KTAMS'ın "ek mesaiye kalmama" kararından dolayı görev yerlerinden ayrılmaları üzerine Meclis Başkanı Zorlu Töre oturuma 10 dakika ara verdi.