Evrim Kamalı

Kıbrıs Manşet Özel Haber

İlaç ve Eczacılık Yasasına aykırı hareket suçundan yine tutuklanan zanlı Khaled Sameer Khaled Omar bugün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Girne’de halı saha otoparkında kavga: Zanlılar teminatla serbest Girne’de halı saha otoparkında kavga: Zanlılar teminatla serbest

Mahkemede yeminli şahadet veren polis çavuşu Hüseyin Ergüleç, olguları aktardı. Polis, zanlı Khaled Sameer Khaled Omar’ın İlaç ve Eczacılık Yasasına aykırı hareket suçundan methaldar olduğunu belirtti. Polis, 27.04.2023 tarihinde saat 11.00 raddelerinde Lefkoşa'da, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbatoğlu Devlet Hastanesi Acil Sevisinde bir önceki gün aşırı derecede alkol tükettiği gerekçesi ile yatılı olarak tedavi görmekte olan Lefkoşa'da sakin Salih Kurtoğlu’nun (E-20) şüpheli hareketleri üzerine yapılan üst aramasında giymekte olduğu pantolunun cebinde yeşil reçeteye tabi olduğu düşünülen 16 adet hapın bulunduğunu ve söz konusu hapların emare olarak zapt edildiğini anlattı. Polis, müteakiben Salih Kurtoğlu’ndan yapılan soruşturmada söz konusu hapları Lefkoşa’da sakin Khaled Sameer Khaled Omar’ın aldığının  öğrenildiğini belirtti. Polis, öğrenilen bu bilgi üzerine Khaled Sameer Khaled Omar’ın ikametgahında mahkeme emri ile bir arama gerçekleştirildiğini ve yapılan arama neticesinde yeşil reçeteye tabi olan 56 adet Xanax, 11 adet Diazem,  28 adet Contramal, 26 adet Rivoclon tablet hap ile 24 adet Galara kapsül hap ve 1 adet Rivoclon damlanın tespit edilerek emare olarak zapt edildiğini belirtti. Polis, meseleye ilişkin Salih Kurtoğlu ve Khaled Sameer Khaled Omar’ın mahkeme emri ile tutuklanmış olup, mesele ile ilgili olarak Salih Kurtoğlu’nun gönüllü ifade vererek üzerinde tespit edilen hapları zanlı Khaled Sameer Khaled Omar’dan aldığını belirttiğini anlattı. Polis, mesele ile ilgili olarak yine konu ilaçları yazan doktordan ifade temin edildiğini belirtti. Polis, zanlının davasında hazır olmasını sağlamak amacıyla mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlının yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 50  bin TL nakdi teminat yatırması, haftada 4 gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi. Çeliker, ayrıca ilgili doktor ve eczaneye aleyhinde de soruşturma başlatılmasına emir verdi.