Evrim Kamalı

Kıbrıs Manşet Özel Haber

TIR araç ile Girne Limanı’ndan ülkeye kaçak göçmen sokan Halil Salman ile iki Suriyeli şahıs tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı.

Girne’de halı saha otoparkında kavga: Zanlılar teminatla serbest Girne’de halı saha otoparkında kavga: Zanlılar teminatla serbest

Girne Adli Şube’de görevli polis memuru, zanlı Halil Salman’ın 10 Nisan 2023 tarihinde saat 17.00 sıralarında kullanımındaki TIR araç ile Girne Limanı’ndan ülkeye giriş yaptığını söyledi. Polis, zanlının aracında yapılan aramada TIR’a gizlenmiş Suriye uyruklu iki şahsın tespit edildiğini kaydetti.

Polisi gümrük memurları tarafından tespit edilen mültecilerle ilgili bilginin kendilerine iletilmesi üzerinde TIR şoförü Salman ile göçmenlerin gözaltına alındığını açıkladı.

Polis, sorgulanan zanlılardan Salman’ın mültecileri 3 bin dolar karşılığında Türkiye’den aracına alıp ülkeye soktuğunu itiraf ettiğini belirtti.

Polis, Suriyeli göçmenlerin ise ifadelerinde amaçlarının Güney kıbrıs’a gitmek olduğunu, Avrupa ülkesinde çalışıp daha çok para kazanmak ve daha iyi yaşamak için Türkiye’den kaçtıklarını söylediklerini aktardı.

Polis, Suriyeli şahısların göçmenlerin oturum izni yerine geçen TC Beyaz kimliğine sahip olduklarını açıkladı. Polis, zanlıların cep telefonlarının emare alındığını, KKTC’de kimlerle bağlantıya geçtiklerinin araştırılacağını ifade etti.

Polis memuru, telefonların DATA İnceleme Şubesi’ne gönderildiğini, soruşturmanın devam ettiğini belirtti. Polis memuru, soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlıların araştırmalarının geri kalan kısmına etki edemeyeceğini ifade ederek, teminat talep etti.

Mahkeme, zanlı Salman’ı 45, Suriyeli iki mülteciyi ise 20 günü aşmayacak bir süreyle cezaevine gönderdi.