Meclis Genel Kurulu'nda bazı yasa tasarılarına ivedilik alındı Meclis Genel Kurulu'nda bazı yasa tasarılarına ivedilik alındı

ETİ ERİŞİLEMEZ YAPTINIZ !..

SUİB Başkanı Mahmut Erden’den gündeme dair önemli bir tespit yapılarak hayvan fiyatlarındaki artışa dikkat çekildi. Mahmut Erden’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım et fiyatlarındaki anomaliliğe dikkat çekti.

“GEÇEN YIL BİR TORBA YEM 350 TL CANLI KUZU 45 TL , BU YIL BİR TORBA YEM 460 TL İKEN CANLI KUZU 140 TL OLDU “ “YEM FİYATLARI %31 ARTARKEN CANLI HAYVAN FİYATLARI %311 ORANINDA ARTTI”

Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mahmut Erden’in paylaşımı şu şekilde :

“Değerli arkadaşlar, son zamanlarda malumunuz ET artık bir lüx haline geldi. Et'i ve Süt ürünlerini temel tüketim ürünü olmaktan çıkartıp, alt ve hatta orta gelir düzeyindeki insanlar için "erişilemez" hale getiren mevcut Tarım Bakanlığı yönetimi bununla gurur duyuyordur herhalde. Gazete haberleri ile ısbatlı şekilde izah edelim; Geçen sene Mart ayında Binboğada yemin torbası 350tl, canlı Kuzu ise 45 TL. Tam 1 yıl sonra yemin torbası 460 lira, ancak Kuzunun canlı fiyatı şuan 140 lira. Yani, bir besi hayvanının tüm maliyetinin yaklaşık %75-80 ini oluşturan Yem maliyeti %31 artmış, buna karşılık canlı hayvanın kilo fiyatı %311 artmış.

 Aynı şekilde, Ocak ayında memlekette kuraklık olacak diye en temel tüketim malı olan süte zam yapıp 1 yılda toplamda %226 zam oranına ulaşan Tarım Bakanlığı, şuan ovalarda kalan sanolar, balalar için ne diyecek merak ediyorum... Ayrıca, 365 gün güneşi olan memlekette Domatesi 50, Hıyarı 50, Patatesi 30 liraya yememizi sağlayan Tarım Bakanlığı tabi ki kabahatlidir. Bunun Enflasyonla filan izah edilecek bir tarafı yoktur. Bu beceriksizlik, iş bilmezliktir. KKTC tarihinin en kötü tarım bakanlığı yönetimi ile karşı karşıyayız... Halkın menfaatine işler yapamıyorsan İstifa etmekte bir erdemdir...”