Sürücüler dikkat! Önemli uyarı Sürücüler dikkat! Önemli uyarı

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, özel okulların fiyatlarını artırmayla yeniden gündeme geldiği belirtilerek, öğrencilere kazandırılması gereken manevi, duygusal, kültürel, sosyal ve akademik konuların bunun gölgesinde kalarak konuşulmadığı kaydedildi.

Eğitim Komitesi’nin açıklamasında, "Namık Kemal Lisesi öğrencilerinin bir ay eğitimsiz kalmasının özel okullar kadar tartışılmaması" eleştirilerek, “Eğitim Bakanlığı, bu öğrencilerin yaşadığı kayıpları gidermek için plan yapmadı. Halktan da bir tepki gelmedi” denildi.

-“Eğitim sistemi bütünüyle kanser oldu”

Eğitimin, özel okulların fiyatları nedeniyle gündem olduğunun ancak eğitim sisteminin bütünüyle kanser olduğunun ve bu kanserli hücrelerin hızla tüm sistemin paydaşlarını sardığının savunulduğu açıklamada, “Okullar dökülüyor, müfredat geri kalmış, ders kitapları güncel değil. Yaptığımız çalışmada devlet okullarında ‘dört işlem’ becerisini kazanmış öğrenciler dahi azınlıkta, bu çocuklar okuduğunu anlamakta ve yazmakta dahi zorlanır durumda” ifadeleri kullanıldı.

-“Toplumumuzda hesap sorma, siyasette de hesap verme ve şeffaflık kültürü yok”

Kuzey Kıbrıs hariç, bütün ülkelerin pandemi döneminden sonra eğitim politikalarını değiştirdiğinin ve bu alandaki kayıplar için programlar yaparak bütçeler ayırdığı belirtilen  açıklamada, kolejlerin artmasının  ülkede eğitim kalitesinin artmasına fayda getirmediği vurgulandı.

Açıklamada, “Bir öğrencimiz dünya birincisi gelince seviniyoruz ancak kimse ‘Geri kalan 49 bin 999 öğrencimiz nerede?’ diye sormuyor. Ülkemize 45 ayrı ülkeden yabancı öğrenciler geldi. Eğitim Bakanlığı yerli öğrencilere eğitim veremezken bu yabancı uyruklu çocukları nasıl eğitecek? Yaşadığımız bütün sorunların bir nedeni de toplumumuzda hesap sorma, siyasette de hesap verme ve şeffaflık kültürünün olmamasıdır” denildi.

“Kamusal alandaki eğitimin en önemli sıkıntısı tam gün eğitim olmaması. Çalışan anne-babalar öğlene kadar olan okul sonrası çocuklarını ya kreşe vermek ya kendi anne babalarına emanet etmek ya da kendileri bakmak zorundalar. Anayasal bir hak olan ücretsiz, çağdaş, bilimsek ve laik kamusal eğitimde kaliteyi artırmanın ilk adımı tam gün eğitimden geçiyor” denilen açıklamada, tam gün eğitimin hayata geçirilmesi istendi.