Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Pile için sükunet ve istikrar çağrısında bulunarak, karşılıklı kabul edilebilir ilerleme için çabaların devam etmesi gerektiğini söyledi.

Haravgi gazetesinin haberine göre Stano, "BM askerlerine yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu ve AB’nin, BM’nin Kıbrıs sorununun çözümü için gösterilen çabaları BM Barış Gücü aracılığıyla desteklediğini" kaydetti.

Habere göre, Stano, BM Güvenlik Konseyi kararlarına saygı gösterilmesi gerektiğini ve AB’nin, Kıbrıs sorununa BM çerçevesinde ve BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına uygun şekilde çözüm bulunması taraftarı olduğunu belirtti.

Stano, BM Güvenlik Konseyi kararları ile Avrupa Konseyi Sonuç Bildirgesi’nde yer alan maddelere uyulmasının önemine vurgu yaparak, Güney Kıbrıs’ın AB üyesi olduğunu ve bu minvalde, AB’nin Güney Kıbrıs’a tam destek verdiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da kınadı

Öte yandan Alithia gazetesi de, ABD Dışişleri Bakanlığının BM askerlerine yapılan saldırıyı sert şekilde kınadığını yazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin durumu yakından takip ettiği kaydedilerek, BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) Kıbrıs’ta istikrar sağlayıcı rolüne ve misyonunu gerçekleştirebilecek konumda olmasının önemine işaret edildi.

Sahte reçete soruşturması kapsamında 6 zanlıya 4’er gün ek tutukluluk Sahte reçete soruşturması kapsamında 6 zanlıya 4’er gün ek tutukluluk

Açıklamada ayrıca, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olması gerektiği belirtildi.