HRİSTOFYAS HÜKÜMETİNİN YENİ PAKETİ, SOSYAL ÖDENEKLERDE YILLIK 200 MİLYON EURO KESİNTİ ÖNGÖRÜYOR

FİLELEFTHEROS: “2016’YA KADAR EŞEL MOBİLİ VE MAAŞ ZAMLARINI UNUTUN”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard & Poor’s, Güney Kıbrıs’ın “uzun vadeli yeterlilik” notunu üç puan kırarak, BB’den B’ye düşürdü.

Politis “Standard & Poor’s Yeniden Vurdu... Kıbrıs’ın Notu Yeniden Kırıldı” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs’ın kredi notunu kırdığını dün gece geç saatlerde açıklayan S&P’nin, Ağustos ayındaki değerlendirmeden bu yana Güney Kıbrıs’ın kredi itibarının önemli ölçüde kötüleştiğine dikkat çektiğini yazdı.

Habere göre, Güney Kıbrıs kredi alabilirliği artık S&P tarafından “çöp kategorisi” sınırının 5 puan altında ve menfi (olumsuz) takipte bulunuyor. S&P’nin, Güney Kıbrıs ile ilgili raporunda, Rum hükümetinin bankacılık alanında ciddi bir kriz yaşıyor olmasına, tüketicilerin durumunun ve yatırımcı güveninin kötüleşmesine ve de Yunanistan’daki mali ve ekonomik krizin mağduru olunmasına rağmen halen Troyka ile kritik kredi paketini müzakereye başlamadığına vurgu yapıldı.

Rum başkanlık seçimleri de hatırlatılarak, seçim kampanyası döneminin siyasi karar alınmasına yardımcı olmadığı imasında bulunulan raporda, finansal baskıların artması halinde S&P’nin Güney Kıbrıs’ın notunu daha da düşürmesinin muhtemel olduğu belirtiliyor.

Gazete, yaklaşık bir hafta önce Moody’s isimli kredi derecelendirme kuruluşunun da Güney Kıbrıs’ın notunu üç puan düşürdüğünü ve menfi takibe aldığını hatırlattı.

Politis “Uzlaşı Kokan Yeni Öneri... Maliye Bakanlığı Muhalefetin Fikirlerini De Ekledi... Sosyal Ödeneklere 200 Milyon Euro’luk Kesinti” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Hristofyas hükümetinin siyasi partilerle üç gündür sürdürdüğü yoğun toplantıların ardından, Troyka ile daha iyi bir düzlemde müzakere edebilmek için ortak paydalarda buluştuğunu yazdı

YENİ PAKET SOSYAL ÖDENEKLERDE 200 MİLYON EURO KESİNTİ ÖNGÖRÜYOR

Rum yönetiminin harcamalarda75 milyon Euro’luk azalma öngördüğü paketin, siyasi partilerin önerilerinin de eklenmesiyle yılda 200 milyon Euro tasarruf edecek hale getirildiği belirtilen gazetede, en büyük tasarruf kaleminin ise sosyal ödeneklerde yapılacak kesintilerin oluşturduğu yazıldı.

Habere göre, Rum yönetiminin önceki paketi bin-3 bin 500 Euro maaş alan memurlara yüzde 9, 3 bin 500 ve üzeri maaş alanlara yüzde 11 kesinti öngörürken, siyasi partilerin önerisiyle bin-bin 500 Euro arası maaşlara yüzde 5; bin 500-2 bin arası maaşlara yüzde 7,5; 2 bin-3 bin arası maaşlara yüzde 9; 3-4 bin arası maaşlara yüzde 11; 4 bin ve üzeri maaşlara yüzde 12 kesinti yapılacak.

Devlet memurlarına, önceki pakette verilen ödeneklerde yüzde 10 olarak öngörülen kesinti, yeni pakette yüzde 15’e çıkarıldı. Dış görev ödeneğindeki azaltma yüzde 10’dan, yüzde 15’e çıkarıldı. Sosyal ödeneklerden 75 milyon yerine 200 milyon Euro tasarruf edilecek şekilde kesinti yapılacak. Kamu personelinin emeklilik katkı payları yüzde 3’ten 5’e çıkarıldı. Kamu ve özel sektörden alınacak olağanüstü vergi de maaşa göre yüzde 2,5 ile yüzde 3,5 arasında değişiyor. Daha önce yüzde 17 olarak kararlaştırılan Katma Değer Vergisi ise yüzde 18’e yükseliyor.

“2016’YA KADAR EŞEL MOBİLİ VE MAAŞ ZAMLARINI UNUTUN”

Öte yandan Fileleftheros “Eşel Mobil’i 2016’ya Kadar Unutun” başlıklı haberinde, hükümet kanadının, önceki önerilerini revize ederek gittiği dünkü toplantıda maaş ve emekli maaşlarında Eşel Mobil uygulamasının ve genel maaş zamlarının 2016’ya kadar dondurulması konusunda kesin tavrını ortaya koyduğunu yazdı.

Gazeteye göre Hristofyas’ın yeni memorandum teklifinde, Rum Yönetimi Başkanı ve Meclis Başkanı hariç, üst düzey devlet yetkililerinin “business class” uçuş haklarının ertelenmesi, milletvekilleri ve devlet yetkililerinin gümrüksüz araba satın alma hakkının kaldırılması, sigaraya paket başına 30 sent zam yapılması ve şans oyunlarından kazanılan ikramiyelerin vergilendirilmesi öngörülüyor.

Aynı gazete “Karar Başkan’ın... Partiler İtiraz Etti Ama Hükümete Yeşil Işık Yaktı” başlıklı manşet haberinde, dünkü toplantıda hükümet ve partiler arasındaki önemli anlaşmazlıklar varlığını korurken, özlü görüş birliklerine de varıldığını yazdı.

Hristofyas hükümetinin dünkü toplantıdan sonra Troyka ile müzakere edeceği ekonomik pakette geri kalan konuları, Troyka heyetinin Güney Kıbrıs’ta olacağı önümüzdeki haftaya kadar tek başına belirleyeceğini belirten gazeteye göre devlet maaşları, sosyal ödenekler ve vergiler konusunda itirazları olmasına karşın siyasi partilerin, Hristofyas hükümetine yeşil ışık yaktığını kaydetti.

TROYKA, 200 MİLYON EURO ÜZERİNDE SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYOR”

Haravgi ise, Troyka’nın, sözde “münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki” parseller için düzenlediği ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımı kapsamında şirketlerden alacağı 200 milyon Euro’nun borç ödemeleri değil, kalkınma faaliyetleri için kullanılacağı yönündeki Rum Yönetimi açıklamasından rahatsız olduğunu yazdı.

Gazete, Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu toplantısına katılan Rum heyete, bu rahatsızlığın iletildiğini yazdı.

“Troyka, MEB’ten Gelecek 200 Milyon Euro Üzerinde Söz Sahibi Olmak İstiyor”uz başlıklı haberde, Troyka’nın, Tokyo’daki toplantıya katılan Rum heyetine, bahse konu 200 milyon Euro’luk gelirin kalkınma için değil, kamu borcunun azaltılması için kullanılması gerektiği görüşünü ilettiği belirtildi.