Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’ıncı yıldönümü nedeniyle  Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği, Kıbrıs Türk Platformu ve  KKTC Karadeniz Kültür Derneği mesaj yayımladı.

RAUF RAİF DENKTAŞ VE DÜŞÜNCELERİNİ YAŞATMA DERNEĞİ

Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça yayımladığı mesajda, Cumhuriyet’in;  her şeyini kaybetmiş bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük zaferin sonucu olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 90’ıncı yıldönümünün gurur ve sevinçle kutlanmakta olduğunu ifade etti.

Akça, Türk milletinin, kendisine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni refah dolu yarınlara taşımak için elbirliğiyle çalışacağını, Atatürk ilke ve devrimlerine de sahip çıkacağını vurguladı.

KIBRIS TÜRK PLATFORMU

Kıbrıs Türk Platformu Basın Sözcüsü Hüseyin Alasya da, Atatürk önderliğinde zafere ulaştırılan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 90’ıncı yıldönümünün milletçe onur ve gururla kutlanmakta olduğunu kaydetti.

Alasya, medeniyet yolunda Atatürk’ün hedef ve vasiyetine uygun yükselişini sürdüren Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünün  bazı emperyalist ülkeleri rahatsız etmekte olduğunu  ancak, vatan ve millet üzerindeki bölücü girişimlerin  Türk milletince er geç bertaraf edilmeye mahkum olduğunu kaydetti.

KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ

Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz da mesajında,  Cumhuriyet’in Türk ulusuna en yakışan yönetim biçimi olduğunu vurgulayarak, Türk halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.