Evrim Kamalı

Kıbrıs Manşet Özel Haber

Sahte pasaportları tedavüle sürdükleri iddiasıyla tekrardan mahkemeye çıkarıldılar Sahte pasaportları tedavüle sürdükleri iddiasıyla tekrardan mahkemeye çıkarıldılar

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri bünyesindeki Barış Plajı’nda muhasebeci olarak görev yaptığı 2015-2016 yılları arasında sahte imza kullanarak zimmetine para geçirdiği gerekçesiyle yargılanan Durmuş Sert hakkındaki dava bugün karara bağlandı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık hakkındaki kararı Yargıç Temay Sağer açıkladı.

Sağer, sanığın toplam 11 adet banka talimatını sahtelemek ve 3’ünü şahsen 11 sahte talimatı tedavüle sürmek suçlarından mahkum edildiğini söyledi. Sanığın işlediği sahte belge düzenlemek ve tedavüle sürmek suçunun yaygın olduğuna dikkat çeken Sağer, 2021’de en çok işlenen üçüncü suç olduğunu dile getirdi. Sanığın bir yıl boyunca planlı olarak sahteleme ve tedavüle sürme suçunu işlediğini kaydeden Sağer, bu faktörün ağırlaştırıcı etken olarak değerlendirildiğini belirtti.

Sağer diğer ağırlaştırıcı faktörleri şöyle sıraladı, yaygın bir suç işlemesi, 11 talimattan üçünü şahsen tedavüle sürmesi, 8 tanesinin de sürülmesini sağlaması, sorumluların imzalarını taklit etmesi.

Sağer, plajda tek mali işler sorumlusu olan sanığın kendisine duyulan güveni kötüye kullanarak, 7 yıl çalıştığı iş yerine ait 57 bin lirayı zimmetine geçirdiğini belirtti.

Sağer, sanığın gönüllü ifade vermesini, sabıkasız oluşunu hafifletici etken olarak değerlendirdiklerini söyledi. Yargıç Sağer, sanığın 6 yıl sonra yargılanmasını dava sürecinin uzamasını da lehine kısıtlı bir şekilde değerlendirdiklerini belirtti.

Sağer, tüm hususları değerlendirdikten sonra sanığı 4 yıl hapis cezasına çarptırdıklarını açıkladı.