Lefkoşa, 30 Mayıs 16 : Yakın Doğu Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi arasında bilim, kültür ve sanat dalları ile eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek, ortak bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak, her düzeyde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapmak, ortak bilimsel ve teknik geziler, sportif faaliyetler ve bilimsel toplantılar düzenlemek ve her iki üniversiteyi uygun şekilde tanıtıcı faaliyetler yapmak konularında işbirliği protokolü imzalandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, protokolün Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak tarafından imzalandığı bildirildi.

Protokol uyarınca, her iki üniversite bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapılacak; her iki üniversite de eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapacak.

Yapılan anlaşma ile, her iki üniversitenin birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirilmesi kaydı ile öğretim elemanı değişimi yapabileceği ve staj durumunda öğrenci değişimi gerçekleştirebileceği belirtildi.

Anlaşma gereğince, her iki üniversite kongre, sempozyum, atölye çalışmaları gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışmaları düzenleyecek ve düzenlenen etkinliklere birbirlerini davet edecekler; düzenlenen ortak faaliyetlerde her iki üniversiteyi kapsayan tanıtıcı faaliyetlere yer verecek.

(SEL) FOTOĞRAFLI