Limasol-Ay Sila bölgesinde dün öğle saatlerinde kuru ot ve çalılıklarda yangın çıktı; kuvvetli rüzgar nedeniyle kontrolden çıkan yangın akşam saatlerinde kontrol altına alındı. 

Hristodulidis Guterres’i Devam Etmeye Niyetli Gördü Hristodulidis Guterres’i Devam Etmeye Niyetli Gördü

Yukarı “Polemidya” (Binatlı) bölgesine ve Palodia’ya da ulaşan yangın nedeniyle bölgede oturanlar tedbir amaçlı ev ve iş yerlerini boşalttı. 

Fileleftheros ve diğer gazetelere göre yerden ve  iki Lübnan’a ait,  iki İngiliz üslerine ait ve bir Rum Orman Dairesi'ne ait hava aracıyla müdahale edilen yangında ilk belirlemelere göre 4-5 kilometrekarelik alan etkilendi; odun-kömür üretilen bir atölye ise kül oldu.

Yangının önü akşam saatlerinde kesilebilirken ekipler gece boyunca tedbir amaçlı bölgede tutuldu. Hava araçlarının bu sabah itibarıyla yeniden havalanacağı ve hasar tespitinin uygun şartlar oluştuğunda  yapılacağı da haberde yer aldı.

Limasol kazasında 44 kilometrekarelik alanın kül olduğu, Arkapa’da 3 Temmuz 2021’de,  geçen yıl Ağustos ayında ise Alassa’da büyük çaplı yangın çıktığını da hatırlatan gazete  Rum yönetiminin havadan müdahale için yeterli hava aracına sahip olmadığını;  itfaiyenin ise  müdahalede geç kaldığına işaret etti.

Kaynak: rss