Evrim Kamalı

Gazimağusa’da hırsızlık… 1 kişi tutuklandı Gazimağusa’da hırsızlık… 1 kişi tutuklandı

Kıbrıs Manşet Özel Haber

İnsan kaçakçılığı suçundan tutuklanan Mesut Şanlı, Rasit Almohamad, Murat Kıyıcı, Onur Güren tutukluluk talebi ile Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Polis çavuşu Ömer Faruk Şengil, zanlılar Mesut Şanlı, Rasit Almohamad ve Murat Kıyıcı’nın Antalya’dan 9 metre uzunluğunda ‘Chico’ isimli zodyak ile mültecileri KKTC kara sularına bırakarak kaçmaya çalışırken, Sahil Güvenlik tarafından kovalama sonrası Girne açıklarında arasında yakalandıklarını açıkladı.

Sengil, 3 zanlının ifade verip suçlarını kabul ettiklerini belirtti. Polis, zanlıların tasarrufunda bulunan cep telefonunun incelendiğini ve Onur Güren ile telefon görüşmesi tespit ettiklerini söyledi. Polis, lapta Belediyesinde çalışan Güren’in iş yerinin civarında pusu kurduklarını, araca bineceği esnada yakalamaya çalıştıklarını ancak zanlıların onları görünce telefonunu yere atıp kırdığını söyledi.

Polis, zanlı Güren’in sorgusunda sorulan sorulara alayvari ve dalga geçerek cevap verdiğini belirtti.

Yaşa dışı yollardan ülkeye getirilen 14 mültecinin hala kayıp olduğunu belirten Şengil, aranan bir şahsın ve arabanın olduğunu ifade ederek ayrıca zanlı Onur Güren’in benzer suçtan dosyası olduğunu kaydetti.

Sengil, incelenecek kamera görüntüleri olduğunu belirterek ek tutukluluk talebinde bulundu.

Mahkeme soruşturmanın devam ettiğini belirterek, zanlıların 5 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.