Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 14 Mayıs'ta Türkiye'de yapılacak seçimde, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak başvurusu, AK Parti ve MHP'li yöneticiler tarafından Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yapıldı.

Yener: Milletvekili Genel Seçimi Kesin Sonuçları Bugün Ya Da Yarın Açıklanacak Yener: Milletvekili Genel Seçimi Kesin Sonuçları Bugün Ya Da Yarın Açıklanacak

Erdoğan'ın adaylığı için AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız YSK'ye giderek, YSK Başkanı Ahmet Yener'e başvuru evrakını teslim etti.

Başvurunun ardından YSK Başkanlığı önünde açıklama yapan Erkan Akçay, MHP TBMM Grubu olarak 16 Mart'ta Erdoğan'ı cumhurbaşkanı adayı olarak belirlediklerini hatırlatarak, "Biz öteden beri Milliyetçi Hareket Partisi olarak 'Aday belli, karar net' diyorduk. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır." diye konuştu.

- "Erdoğan'ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiğimize dair belgelerimizi teslim ettik"

Nevruz Bayramı'nı kutlayarak sözlerine başlayan AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, "Bu anlamlı günde 14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu olan Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi temsilcileri Cumhur İttifakı'nın adayı olarak, gruplarımızca, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiğimize dair belgelerimizi Yüksek Seçim Kurulu'na teslim ettik. Hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

- "Nihai kararı verecek olan Yüksek Seçim Kurulu kararıdır"

Bir gazetecinin, Erdoğan'ın adaylığına ilişkin sorusunu yanıtlayan Yılmaz, "Seçim süreci başladıktan sonra seçimle ilgili her türlü kararı alma Yüksek Seçim Kurulunun kararıdır. Herkes her itirazını yapar. Nihai kararı verecek olan Yüksek Seçim Kurulu kararıdır, mevzuatı dikkate alarak." ifadelerini kullandı.