ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç'in NATO Katılım Protokolü'nü imzalayıp Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) göndermesini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi.

Miller, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzalayıp TBMM’ye göndermesine ilişkin, "Bu adımı memnuniyetle karşılıyoruz. Bu tasarının bir an önce TBMM'de görüşülmesini ve geçmesini sabırsızlıkla bekliyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilmiştir." ifadesi kullanılmıştı.

- "Bölgedeki istikrarsızlık konusunda büyük endişelerimiz var"

Dışişleri sözcüsü Miller, İsrail'in Gazze’ye yönelik devam eden saldırıları başta olmak üzere bölgedeki gelişmeler hakkında soruları yanıtladı.

Gazze’de "İnsani Ara" Uzatıldı Gazze’de "İnsani Ara" Uzatıldı

İran'ın bölgedeki "vekillerinin" saldırılarının artmasından endişe duyduklarını belirten Miller, "İster ABD çıkarlarını ister bölgedeki diğer çıkarları hedef alıyor olsun, endişe duyuyor ve bu saldırılardan İran'ı sorumlu tutuyoruz." dedi.

Miller, söz konusu saldırılara cevap vermek için ABD'nin hazır olduğunu kaydederek İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmalara ilişkin "Batı Şeria da dahil olmak üzere bölgedeki istikrarsızlık konusunda büyük endişelerimiz var." ifadesini kullandı.

Toplantıda, Hamas üyelerinin Gazze'de sivil yapıların içinde saklandığını öne süren Miller, İsrail’in bu yapıları "meşru hedef" olarak görmesini desteklediklerini, bu nedenle Gazze’de sivillerin zarardan korunabileceği alanlar oluşturmak için çalıştıklarını ve İsrail’in savaş yasalarına uymasının önemli olduğuna inandıklarını söyledi.

Miller, bir gazetecinin Hamas’ın sivillerin bulunduğu binalardan roket fırlattığı yönünde ABD'nin elinde bir istihbarat bilgisi olup olmadığı sorusuna ise "Son birkaç günde atılan roketlerle ilgili herhangi bir özel istihbarat değerlendirmesinde bulunmuyorum. Ancak Hamas'ın sivil altyapının içine gömülü olduğuna dair uzun süredir devam eden bilgi var." şeklinde cevap verdi.

Gazze'ye yardım ulaştırılması için İsrail’in saldırılara ara vermesi veya ateşkes ilan edilmesiyle ilgili soruya da Miller, ateşkesin "Hamas'ın lehine olacağı" yanıtını verdi.