Gazimağusa’da kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufundan bir kişi tutuklandı Gazimağusa’da kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufundan bir kişi tutuklandı

Evrim Kamalı

Kıbrıs Manşet Özel Haber

İnsan kaçakçılığı suçundan tutuklanan Mesut Şanlı, Rasit Almohamad, Murat Kıyıcı ve Onur Güren tutukluluk talebi ile Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Polis çavuşu Ömer Faruk Şengil, zanlılar Mesut Şanlı, Rasit Almohamad ve Murat Kıyıcı’nın Antalya’dan 9 metre uzunluğunda ‘Chico’ isimli zodyak ile mültecileri KKTC kara sularına bırakarak kaçmaya çalışırken, Sahil Güvenlik tarafından kovalama sonrası Girne açıklarında arasında yakalandıklarını açıkladı.

Sengil, 3 zanlının ifade verip suçlarını kabul ettiklerini belirtti. Polis, zanlıların tasarrufunda bulunan cep telefonunun incelendiğini ve Onur Güren ile telefon görüşmesi tespit ettiklerini söyledi. Polis, lapta Belediyesinde çalışan Güren’in iş yerinin civarında pusu kurduklarını, araca bineceği esnada yakalamaya çalıştıklarını ancak zanlıların onları görünce telefonunu yere atıp kırdığını söyledi.

Polis, zanlı Güren’in sorgusunda sorulan sorulara alayvari ve dalga geçerek cevap verdiğini belirtti.

Polis, Mali Şube ekiplerinin hesapları incelemeye aldığını, Murat Kıyıcı’nın Antalya’dan balık avlamak için evden çıktığı yönünde ailesine beyanda bulunduğu gün tekne ile KKTC’ye mülteci taşıdığının ortaya çıktığını kaydetti.

Yaşa dışı yollardan ülkeye getirilen 14 mültecinin hala kayıp olduğunu belirten Şengil, aranan 1 şahsın ve arabanın olduğunu ifade ederek ayrıca zanlı Onur Güren’in benzer suçtan dosyası olduğunu kaydetti.

Sengil, incelenecek kamera görüntüleri olduğunu belirterek 8 gün tutukluluk talebinde bulundu. Zanlıların avukatı Ömer Guran talebe itiraz ederek duruşma yapıldı.

Duruşmada dinlenen Onur Güren, eşinin telefonunu kendisinin kullandığını, ayrıca eşine ait cep bankacılığı hesaplarını da kendisinin kullandığını öne sürdü. Hasta ve 4 yaşında çocuğu olduğunu ifade eden zanlı, eşinin suçsuz olduğunu ifade ederek, serbest bırakılmasını istedi.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, 3 zanlının itiraf içerikli beyanları olduğunu, Ceza Yasasında bu suçla ilgili tadilata gidildiğini ve günümüzde dünyanın en büyük sorunlarından biri İnsan Kaçakçılığı suçu olduğunu ifade etti.

Yargıç Bilgeç, suçun organize bir şekilde işlendiğini belirterek soruşturmanın çok kapsamlı sürdüğünü zanlıların 2’ser gün daha tutuklu kalmasına karar verdi.