Evrim Kamalı

Güvenlik görevlilerini yaralamıştı! 7 yıl hapis yatacak Güvenlik görevlilerini yaralamıştı! 7 yıl hapis yatacak

Kıbrıs Manşet Özel Haber

Lefkoşa’da meydana gelen fuhuşa teşvik suçundan tutuklanan Nijeryalı zanlı Adeniwura Bilikusu Oduborısa ile operasyon esnasında ülkede kaçak yaşam sürdüğü ortaya çıkan Okoli Nıgerian bugün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Adli Şube’de görevli polis memuru Birtan Başaran, duruşmada olguları aktardı. Polis, 15 Ekim 2023 tarihinde saat 15.00 raddelerinde Ortaköy bölgesinde Düzce Sokakta bulunan bir apartman dairesi içerisinde Adeniwura Bilikusu Oduborısa’nın (K-29-Nijerya-Öğrenci) kendisini ve yanında bulunan M.A.Y. (K-25- Nijerya) ile JO.E.’nin (K-22-Nijerya) cinsel birliktelik yaşamaları için Y.Y ile (E-25-TC) 400 TL’ye anlaşma yapıp para karşılığında fuhuşa teşvik ettiğini söyledi. Polis, alınan ihbar üzerine söz konusu adrese gidildiğini, polis ekibi kapıda beklediği esnada içerideki kilitli odadan çıkan aynı evde sakin kadın bir şahsın çığlık atarak kapıya geldiğini ve yanındaki erkek şahsın camdan atladığını söylediğini aktardı. Polis memuru, ikinci kattan atlayıp düşen zanlının apartmanın otopark kısmında tespit edilip, ambulansa bilgi verildiğini açıkladı. Polis, düşme sonucu vücudunda kırıklar oluşan Okoli Nıgerian’ın tedavisinin ardından 6 saatte taburcu edildiğini, daha sonra Adeniwura Bilikusu Oduborısa ile birlikte gözaltına alındığını söyledi.

Polis her iki zanlının da mahkemeye çıkarılarak, haklarında 3 gün tutukluluk emri alındığını söyledi. Polis, zanlı ile fuhuşa teşvik edilen iki kadının suçlamaları kabul etmediğini ancak erkek şahsın ifadesinde cinsel birliktelik için para karşılığında anlaşma yaptıklarını itiraf ettiklerini söyledi. Polis, zanlı Adeniwura Bilikusu Oduborısa’nın öğrenci olduğunu, zanlı Okoli Nıgerian’ın ise ülkede kaçak yaşam sürdüğünü belirterek, teminat talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, Adeniwura Bilikusu Oduborısa’nın 10 bin TL nakit teminat yatırması ve yurt dışına çıkış yasağı şartı ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi. Okoli Nıgerian is 10 günü aşmayacak süreyle cezaevine gönderildi.