NAMSOY’UN 24 YILLIK SALTANATI SONA ERDİ

Yerel seçimler dün itibarı ile yeni bir şekle girdi. Seçim öncesi az çok kimin ne oy alacağını kestirmek mümkündü. Çok iyi çalışan belediyelerimiz zaten kendi ellerinden belediyelerini kaptırma niyetinde değildi. Nitekim de öyle oldu. Çalışan ve üreten belediyelerimiz hak ettiği sonucu almıştır.

Halk, kimin ne yaptığını görüyor ve artık gördükleri ile kalmıyor, sorguluyor da. Maddi imkanları kısıtlı belediyelerimiz kendi yağları ile kavrularak birçok projeyi beldelerine kazandırmıştır. Dört yıl boyunca çalışıp üretmenin verdiği sonuçla halktan yola devam notu alanlar bu sınavı başarı ile tamamlamıştır.

Evet en büyük belediyeler arasında yer alan Lapta için ayni şeyi söylemek mümkün değildir . Fuat Namsoy, 24 yıldır oturduğu koltuğu yine kendisi gibi UBP’li bağımsız aday olan Mustafa Aktuğ’a teslim etti. Mustafa Aktuğ ismi ilk lanse edildiği zaman birçok insan onun kazanma ihtimali olduğunu düşünmemişti bile. Ama Mustafa Aktuğ ve kampanya ekibi profesyonel basın açıklaması, erken yola çıkmalarında almış oldukları risk, seçmiş oldukları renkler ve yürütmüş oldukları strateji ile ipi göğüslediler.Bir zamanlar çok yakın arkadaş olan bu iki isim bugün yaşanan sıkıntılardan dolayı fikirleri ile ters düşerek karşı karşıya geldiler.

Bu bir yarıştır. Kazanan da olacaktır kaybeden de. Önemli olan halkın kazanmasıdır. Halk, 24 senedir hizmet beklediği Fuat Namsoy için kararını verdi. Aslında burada en büyük sıkıntı 24 sene boyunca ayni ismin o koltuktan kalkmamasıdır. Vizyonunu kaybeden ve çalışma hevesi git gide azalan Namsoy, bazı partili isimlerle de ters düşmüş ve uzunca bir süredir sıkıntı yaşamaktaydı.

Aslında halk bu kadar uzun süre belediye başkanlığı koltuğunda oturan başkanlardan verim alamıyor. Ayni şey geçmiş yıllarda Lefke Belediyesi’nde de yaşanmıştı. 24 yıl boyunca belediye başkanlığı koltuğunda oturan Mehmet Zafer artık verimini kaybetmiş ve hiçbir hizmet veremediği için halk tarafından cezalandırılmıştı.

Halk belli bir zamandan sonra daha farklı başkan adaylarını görmek istiyor. Farklı vizyona sahip, genç ve yenilikçi isimlerin, beldeye kazanımlarını görmek isteyen bu halk yine bir seçimde 24 yıllık saltanata son vermiştir. Bu halkın özgür iradesidir.

Baktığımız zaman genç başkanların başarı oranı daha yüksek olduğu gibi enerjileri de yeni proje üretmeye elverişlidir. Bu bağlamda genele baktığımız zaman birçok belediye başkanımızın da genç olduğunu görüyoruz. Genç ve dinamik başkanların vizyonu ve belediyeciliğe bakış açısı da farklıdır.   

İşte halk bu yüzden Lapta Belediyesi’nde bir saltanatı verdikleri oylarla devirmiştir. Yeni gelen isim elbette ki farklı bir vizyonla, duruşla ve iradeyle o koltuğa oturacaktır. Zaman üretme zamanıdır.

Lapta uzun yıllardan beridir proje bakımından diğer belediyelere göre geride kalmış bir belediyeydi. Ülkemizde turizm açısından önemli bir konuma sahip olan Lapta ve civarı, bugün hak ettiği görüntüye sahip değildir. Büyüyen ve her geçen gün tursit akışı artan bu beldenin fark yaratacak projelere ihtiyacı vardır.

Lapta; deniz ile dağı iç içe olan önemli bir konjonktüre sahip bir bölgedir.  Bu bölgemiz aklı selim bir strateji ile yönetilmeli, halkın iradesi dikkate alınarak ilerlenmelidir. Bir heves değil bir yaşam biçimi olan belediyecilik, çok da kolay bir iş değildir. Mustafa Aktuğ yıllarını belediye içerisinde çalışarak geçirmiş, an alttan en üste kadar yükselmeyi başarmış bir isimdir. Yani belediyeciliği ve belediyeciliğin sorumluluğunun bilincinde bir kişi olduğunu düşünerek, kendisine şimdien başarılar dilerim. Tabi buradaki en büyük başarı da kampanyasını ona inanarak yürüten ekibindir.