İş Kazasında 1 Ölüm, 3 Tutuklu

Evrim Kamalı
KIBRIS MANŞET ÖZEL HABER

Alayköy’de Ali Kofalı’nın beton şantiyesinde 7 Mart tarihinde 15.15 raddelerinde Nihat Yıldız’ın elektirik çarpması sonucu hayatını kaybetmesi üzerine tutuklanan zanlılar Ali Kofalı, Polat Yeniçeri ve Göksel Alçıcı bugün mahkeme huzuruna çıkarıldılar.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis müfettiş muavini Hasan Ünal olayla ilgili bulguları aktardı. Ünal huzurda bulunan zanlıların Alayköy’de 7 Mart tarihinde Kofalı Beton Şantiyesinde meydana gelen dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebep olma suçundan methaldar olduklarını söyledi. Polis konu şantiyede bulunan işçi lojmanları olarak kullanılan konteynerleri çevreleyen teller üzerinde bulunan toplam uzunluğu 33 metre olan elektrik kablosunun 20 metresinde muhtemelen fare kemirmesi nedeni ile oluşan elektrik kaçağı nedeni ile maktul Nihat Yıldız’ın konu teller üzerine çamaşır sermeye çalışması sonucunda aldığı yüksek elektrik akımı nedeni ile hayatını kaybettiğini söyledi. Polis müfettişi çalışanlardan aldıkları şahadet neticesinde konu şantiyeye elektrik tesisatını Polat Yeniçeri ve Göksel Alçıcı’nın taşeronu olduğu firmanın döşediğini öğrendiklerini söyledi. Polat Yeniçeri ve Göksel Alçıcı’dan alınan ifadede ise konu şantiyede bulunan 2 konteynere yaklaşık 2 yıl önce tesisat döşediklerini belirten polis ancak döşedikleri elektrik tesisatının şuan bulunan tesisat olmadığını ve değişiklik yapıldığı yönünde beyanda bulunduğunu söyledi. Polis müfettiş muavini Ünal mesele ile ilgili olarak başlatılan soruşturmanın henüz tamamlanmadığını ancak zanlıların tahkikata etki etme olasılığının bulunmadığını söyledi. Polis zanlıların ilerde görüşülecek davalarında hazır bulunmasını sağlamak maksadı ile uygun bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Kıdemli yargıç Musa Avcıoğlu huzurunda verilen şahadeti değerlendirerek zanlıların yurtdışına çıkışlarının yasaklanması, ayda bir en yakın polis karakoluna ispat-i vücut etmesi ve KKTC vatandaşı muteber 1’er kefilin 50 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.