Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in temaslarını tamamlayarak adadan ayrıldığı ve dün Yunanistan’da Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetridis’le görüştüğü belirtildi.

Gazeteler Holguin’in Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarıyla ilgili haberlere bugün de geniş yer ayırırken, Alithia gazetesi “4+1 Görüşmeyle İlgili Öneriyi Reddettiler- Fikir Holguin’in Fidan’la Görüşmesinden Sonra Ortaya Çıktı” başlıklı haberinde, “elde ettiği bilgilere” dayandırdığı habere yer verdi.

Gazete “elde ettiği bilgilere” dayanarak, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Holguin’in son Kıbrıs ziyaretinde, Holguin’in (garantör güç olarak İngiltere’nin katılımı olmadan) 4+1 formatındaki beş taraflı konferans önerisini reddettiklerinin görüldüğünü öne sürdü.

Önerinin Holguin’in Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la yaptığı görüşmeden sonra ortaya çıktığının görüldüğünü yazan gazete, Fidan’ın bunun Türk-Yunan diyaloğu çerçevesine dahil olan bir mesele olduğu görüşünü ortaya koyduğunu, ancak bu tezin Rum kesimi tarafından kabul edilmediğini belirtti.

İngiltere’nin sürece katılımının Yunanistan ve Türkiye gibi garantör ülke sıfatıyla gerçekleştiğinden bugüne kadar hiçbir zaman dört taraflı bir görüşme yapılmadığını yazan gazete, Rum kesiminin ezelden beridir “dört taraflı bir oluşum çerçevesindeki bir görüşmenin müzakere masasına ana vatanları koyduğu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırdığı görüşüne sahip olduğunu” belirtti.

Gazete Holguin’in “Sivil toplum sürecin ilerlemesini istiyor ve liderlerin bunu dinlemesi lazım. Uluslararası toplumdan destek var” şeklinde geçen pazartesi günü yaptığı açıklama göz önüne alındığında, 4+1 görüşmeyle ilgili önerinin İngiltere’yle de istişare edilerek yapılmış olması ihtimali bulunduğunu da belirtti.

Haberde “BM kaynaklarının” gazeteye “Holguin’in ortak zemin bulmakla ilgili misyonunun herhangi bir olumlu sonuç olmadan sonuna gelmesine rağmen, üçlü bir görüşmeyle ilgili iyimser değerlendirmelerde bulundukları” da ifade edildi.

Öte yandan gazete Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in geçen günkü görüşmelerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “iki toplum liderinin BM Genel Sekreterinin kişisel temsilcisinin huzurunda görüşlerini tartışmaları için üçlü bir görüşme yapılmasına ihtiyaç olduğunu ilettiğini” yazdı.

Gazete Kıbrıs Rum Haber Ajansı KİPE’nin dün yayımladığı bilgilere göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından bilgi almak için Yunanistan Başbakanı Miçotakis’le telefonda görüştüğünü de kaydetti.

Gazeteye göre “aynı bilgiler” Miçotakis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Erdoğan’a “iki toplum liderinin BM Genel Sekreterinin kişisel temsilcisinin huzurunda görüşlerini tartışmaları için üçlü bir görüşme yapılması ihtiyacını ve Türk tarafının buna yanıtının beklendiğini” iletti.

Politis gazetesi ise “Tatar’la İlgili Şaşkınlık, Hristodulidis’ten Beklenti” başlığıyla yer verdiği haberinde, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in iki tarafı masaya getirme konusundaki zorlukları açıkça kabul ettiğini ve iki lidere mesajlar göndermeye devam ettiğini yazdı.

Holguin’in Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın üçlü bir görüşme yapılmasını kabul etmemesiyle ilgili şaşkınlık ifade ettiğini yazan gazete, Holguin’in Hristodulidis’in ise çok daha net bir imaja sahip olduğunu ve “sürecin kilidini neyin açabileceğini bildiğini düşündüğünü” öne sürdü.

Dün Yunanistan’da Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetridis’le bir araya gelen Holguin’in şu anda üçlü bir görüşme yapılması olan ana hedeflerinden birine ulaşamadığını yazan gazete, Holguin açısından böyle bir görüşmenin, tarafların Kıbrıs sorununun özüne müdahil olması için şartlar oluşması umuduyla momentumu canlı tutacağını savundu.

Çevre Koruma Dairesi Personelinden Çevre Temizliği… Çevre Koruma Dairesi Personelinden Çevre Temizliği…

“Umutlar ve Sorumluluklar” ara başlıklı haberinde, Holguin’in düşüncelerinin tümünü dün “Kathimerini” gazetesine yaptığı açıklamalarla ortaya koyduğunu yazan gazete, Holguin’in çabasının bazı temel unsurlarını da açıklığa kavuşturduğunu kaydetti.

Gazete bunları kısaca şöyle özetledi;

“1. Holguin liderlerin, vatandaşların seslerini ve arzularını dinlemelerini umudunu ifade ediyor.

2. Holguin toplum liderlerinin şu an bir ikilemle karşı karşıya olduğunu düşünüyor: Ya en kolay alternatif olan statükoyu (mevcut durum) sürdürecekler, ya da ada için istikrarlı bir ekonomik gelişme meydana gelmesi amacıyla sırasıyla güçlü fırsatlar meydana getirecek kısa ve uzun vadeli önlemler ileriye götürme kararı alacaklar.

3. Holguin Kathimerini gazetesine 'üçlü görüşmeyle ilgili önerisinin Sayın Tatar tarafından açıkça reddedilmesine şaşırdığını, çünkü amaçlarının diplomasiye bir şans tanımak olması gerektiğini' de söyledi.

4. Bununla birlikte ‘anlamlı bir şekilde’ Hristodulidis hükümetinin çok daha net bir imajı olduğu ve sürecin kilidini neyin açabildiğini bildiğinin de altını çizdi.”

Haravgi gazetesinde yer alan habere göre AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu ise açıklamasında, Holguin’in raporunda ne kayda geçireceğinin ve BM Genel Sekreteri ile BM Güvenlik Konseyinin en nihayetinde Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak neye karar vereceğinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Gazeteye göre Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis ise dünkü açıklamasında, hükümetin Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlamasına olumlu katkıda bulunabilecek inisiyatifler üstlenmeye devam edeceğini söyledi.

Letimbiotis, Hristodulidis’in Miçotakis tarafından, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la baş başa görüşmelerinde ele alınanlar konusunda bilgilendirildiğini de söyledi.

EDEK partisi de açıklamasında Holguin’in temaslarının sonuçlarının, Rum tarafının taktik değişikliği yapmasını gerektirdiğini belirtti.

-Holguin Kolombiya’ya gidiyor

Öte yandan Politis gazetesi son sayfasından yer verdiği bir haberinde Holguin’in temaslarını tamamlayarak adadan ayrıldığını ve kimsenin Holguin’in ne zaman geri döneceğini bilmediğini yazdı.

Holguin’in temmuz başında raporunu sunacağının kesin olduğunu ve o zamana kadar diyaloğun başlaması için bir çaba gösterileceğini kaydeden gazete, öte yandan Holguin’in oğlunu evlendirmek için Kolombiya’ya gideceğini belirtti.

Gazete Holguin’in bunun akabinde BM Genel Sekreteri Guterres’le temaslarda bulunmak için New York’a geri döneceğini ekledi.