banner386
banner365

İşte Bakanlar Kurulu kararları

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.

09 Nisan 2021 Cuma 22:12
İşte Bakanlar Kurulu kararları
banner337

ORTA EĞİTİM KURUMLARI SINIF GEÇME TÜZÜĞÜ ONAYLANDI

PAZAR GÜNLERİ TAM GÜN, GERİ KALAN GÜNLERDE GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÜRECEK

AÇIK İŞ KOLLARINDAN BİRÇOĞU 7 GÜNDE BİR HIZLI TEST YAPMAK ZORUNDA

İNTERNET KAFELER KAPANIYOR

ELEKTRONİK BİLEKLİK PAZARTESİ TANITILACAK, AYNI GÜN ÜÇ GÜNLÜK KAPALI TURİZM BAŞLAYACAK

Bakanlar Kurulu, koronavirüs önlemleriyle ilgili yeni kararlar aldı.

Saat 15.45’te toplanan Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları Başbakan Ersan Saner açıkladı. Başbakan Saner, saat 21.45’te basına yaptığı açıklamaya göre toplantıda orta öğretim kurumlarında sınıf geçme tüzüğünü onaylandı. Tüzük uyarınca eğitim yılı üç döneme ayrılarak değerlendirilecek.

Pazar günleri tam gün, geri kalan günlerde gece 22.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı önümüzdeki hafta da devam edecek.

Açık olan birçok iş kolunda çalışanlar 7 günde bir hızlı (antijen) test yaptırmak zorunda olacak. Halen açık olan internet kafeler pazartesiden itibaren Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ve Bakanlar Kurulu yeni değerlendirme yapana kadar kapatılıyor.

Pazartesi elektronik bileklik tanıtılacak, aynı gün 3 günlük kapalı turizm başlayacak.

Salı günü başlayacak Ramazan ayında kapalı yerlerdeki ibadete alanın üçte biri kadar kişi alınacak. Maske, mesafe ve havalandırmaya dikkat edilecek ve ibadethaneye gireceklerin kaydı yapılacak.

Başbakan Saner açıklamasında “Bu hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız. Aslolan kişinin kendini koruyup kollamasıdır. Kurallara harfiyen uyun, maske mesafe ve hijyenden asla taviz vermeyin” dedi.

BAŞBAKAN SANER ORTA ÖĞRETİM KURUMLARINDA SINIF GEÇME TÜZÜĞÜ’NÜN ONAYLANDIĞINI VE EĞİTİM YILININ ÜÇ DÖNEME AYRILARAK DEĞERLENDİRİLECEĞİNİ KAYDETTİ
CHARTER SEFERLERLE 3 GECELİK KAPALI TURİZM BAŞLAYACAK

Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında Bulaşıcı Hatalıklar Üst Komtiesi’nin koronavirüs önlemleriyle ilgili yeni kararlarını görüşüp onayladı. 

Yaklaşık 5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Ersan Saner, Orta Öğretim Kurumlarında Sınıf Geçme Tüzüğü’nün onaylandığını ve eğitim yılının üç döneme ayrılarak değerlendirileceğini kaydetti.

Ölçme ve değerlendirme süreçlerinin tüzük gereği üç döneme ayrıldığını dile getiren Saner, birinci değerlendirme döneminde Ekim- Aralık aylarını kapsayan yüz yüze öğretim faaliyetlerini içereceğini, ikinci değerlendirmenin ise uzaktan eğitimde yaşanan olumsuzluklardan etkilenen öğrencileri gözeten değerlendirme süreci olarak tüzükte yer alacağını, üçüncü değerlendirme süreci ise Nisan ve Haziran döneminde özellikle tablet ihtiyaçlarının orta öğrenimde tamamlanmasıyla birlikte bu süreçteki değerlendirmeler sağlayacağını kaydetti.

Bakanlar Kurulu ayrıca sokağa çıkma yasağı ile ilgili 12-19 Nisan tarihlerini kapsayan bir dizi karar ürettiğini dile getirten Saner, Pazar günleri tam gün, geri kalan günlerde gece 22.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı önümüzdeki hafta da devam edeceğini belirtti.
 
Saner, devlet ve özel okullarda tüm okul öncesi ve ilk ve ortaöğretimin 12. Sınıflar hariç dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetlerinin de dahil olmak üzere eğitimlerine bir sonraki karara kadar çevirimiçi (online) devam edileceği kararının üretildiğini kaydetti.

HAFTADA BİR ANTİJEN TEST ZORUNLULUĞU

Kreşlerde, 3,4 ve 5 yaşı kapsayan kurumlarda ve 12. Sınıflarda görev alan öğretmeneler ve çalışanların Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği yerlerde 7 günde bir hızlı (antijen) test yaptırmak zorunda olduklarını dile getiren Saner, berber, kuaför, güzellik salonlar ve dövme salonlarının da saat 07.00-21.00 arasında çalışmalarını sürdüreceklerini ve bu sektörde görev yapanların da her 7 günde bir hızlı (antijen) test yaptırmak zorunda olduklarını kaydetti.

Restoran, pastane, cafe ve meyhanelerin paket servisleri, kapalı alanların üçte bir alanı kullanılarak devam edeceğini dile getiren Saner, belirtilen sektörlerde nargile kesinlikle kullanılamayacağını vurguladı. 

Bu sektörlerde görev alan kişiler bakanlığın belirleyeceği yerlerde 13 Nisan’dan itibaren her 7 günde bir antijen testlerini yenileyeceğini dile getiren Saner, kahvehane, kafeterya lokallerin dış mekan ve kapalı alanları azami üçte bir kullanılacağını ancak belirtilen sektörlerde oyun oynatılmayacağını ve nargile kullandırılmayacağını kaydetti.

Bet ofislerin taahhütnamelerde belirlenen şekilde faaliyetlere devam edeceklerini ve ofislerin sadece kapalı alanlarının 3’te bir alanını çalıştırabileceklerini ve yiyecek içecek servisinin yapılmayacağını dile getiren Saner, burada çalışanların da  hızlı testlerini 13 Nisan’dan itibaren 7 günde bir yenileyeceğini belirtti.

BİLEKLİK UYGULAMASI BAŞLIYOR

Maliye ve Sağlık Bakanı ile birlikte KKTC’de dünyada ilk kez uygulanacak bileklik uygulaması için protokol imzalandığını dile getiren Saner, bu uygulamanın tanıtımının ise pazartesi sabah 09.30’da yapılacağını duyurdu.

Elektronik bileklik uygulamasıyla başlayacak ev karantinası uygulamasında öncelik Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere uyanlara verileceğini belirten Saner, elektronik bileklik uygulamasıyla kriterlerin hem yaşamı kolaylaştıracağını hem de devletin harcamalarında da ciddi bir tasarruf sağlamasına imkan sağlanacağını dile getirdi.

Saner, “Biz hükümet olarak ne kadar tedbir alırsak alalım hangi kuralları uygularsak uygulayalım ne kadar denetim yaparsak yapalım ve cezai müeyyide arzulamıyoruz en önemli görev vatandaşlara düşmektedir” diyerek, artık bu hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenmek gerektiğini söyledi.

SALI BAŞLAYACAK RAMAZAN AYINDA İBADET KURALLARI

Ramazan ayının Salı günü başlayacağını hatırlatan Saner, halka ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını diledi.

Ramazan ayı boyunca yapılacak toplu ibadetlerde kapalı alanlardaki ibadetlerde alanın üçte birinin kullanılacak şekilde olacağına dikkat çeken Saner, burada da maske, mesafe kurallarına uyulması gerektiğini ve toplu ibadet mekanlarına giriş çıkışların kayıt altına alınması zorunluluğunun getirildiğini kaydetti.

“ÖZEL MEKANDA İBADET TERCİHİMİZ”

Saner, toplu ibadet yerine vatandaşların ibadetlerin kendi özel mekanlarında yapmalarının da hükümetin özel tercihi olduğunu ifade etti.

CHARTER SEFERLERLE 3 GECELİK KAPALI TURİZM BAŞLAYACAK

Elektronik bileklik uygulamasıyla turizmin charter seferlerle 3 gecelik kapalı gruplarla başlamasına da imkan sağlayacaklarını dile getiren Saner, aldıkları kararlar arasında halen açık olan internet kafelerin pazartesi gününden itibaren kapatılmasının yer aldığını da bildirdi.

AŞI 

Yeni aşıların ülkeye ne zaman geleceği konusundaki soruya karşılık Saner, dünyada aşıya ulaşım konusundaki sıkıntının ilk günlerdeki gibi zor süreç olduğunu söyledi.

“Biz kendimizi şanslı addediyoruz. Anavatan aşlar ulaştıktan ve 14 günlük test süreci tamamlanınca ülkemize aktarılması yönünde hiçbir sıkıntı yaşamadık.” diyen Saner, aşı konusunda kesin tarih verdiği takdirde aşıların o tarihte gelmemesi halinde eleştirilere maruz kalınabileceğini kaydetti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen, ulaşan aşı miktarının 170 bin KKTC’ye gelen aşı miktarının ise 120 bin olduğunu söyleyen Saner, “Biz güneye göre iki buçuk kat aşılama yaptık. KKTC olarak AB ülkeleri içinde 3. sıradayız.” dedi.

KARARLAR YAZILI OLARAK DA AÇIKLANDI
Bakanlar Kurulu kararları yazıl olarak da açıklandı. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle:

Başbakan Ersan Saner başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu;
45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından Alınan Kararlar Doğrultusunda Sağlık Bakanlığı’nın Aşağıda Belirtilen Ek Tedbir Kararları Uygulamasını onaylamıştır. 
Bakanlar Kurulu,  Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda12 -19 Nisan tarihlerini kapsayan bir dizi karar almıştır. Alınan   karar çerçevesinde, Pazartesi-Cumartesi saat:22:00 ile 05:00 saatleri arasında ve Cumartesi saat:22:00 ile Pazartesi 05:00 saatleri arasında temel ihtiyaçların karşılanması haricinde sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. 
- Pazar günleri eczaneler, fırınlar, benzin istasyonları ve tarım, hayvancılık ve bunlara bağlı sanayi işletmeleri haricinde tüm işletme ve faaliyetler kapalı olacaktır.
-Pazartesi-Cumartesi günleri ise;
Marketler 07:00-21:00 saatleri arasında açık olacaktır.
Perakende ve mağazacılık hizmetleri, restoranların ve kapalı olarak belirtilmeyen tüm hizmetler/sektörler 10:00-21:00 saatleri arasında hizmet vereceklerdir. 
Kapalı Olan Yerler;
-Sinema salonları, nişan-düğün salonları, doğum günü, mevlitler, casinolar, bar, taverna, nargile kafe ve salonları, her türlü oyun salonları, kapalı çocuk oyun alanları,internet kafeler, masaj salonları, spa, açık büfe hizmet veren lokantalar,gece klüpleri, club, hamam, saunalar.
Açık Olan Yerler;
Tüm kurum ve kuruluşlar pandemi kuralları çerçevesinde normal çalışma düzenine geri döneceklerdir.  
Kapalı olarak belirtilmeyen tüm işletme ve faaliyetler aşağıda belirtilen koşullar dahilinde açık olabileceklerdir. 
Giyim sektöründe ürün denemeleri yapılmayacaktır.
Tedarik zinciri sipariş alma, raf tanzim ve teşhir olmak üzere yapılmaktadır. Tüm işlemlerin 08:00-21:00 saatleri arasında yapılmasına karar verilmiştir. 
Açık olan işletmelerde müşteri ve çalışan toplamı azami 5 m2’de 1 kişi olacak şekilde düzenleme yapılacaktır. Sosyal mesafenin korunabilmesi amacıyla bu işletmeler m2 alanlarını ve çalışan da dahil olmak üzere bir anda işletme içerisinde toplam kaç kişi olabileceği ile ilgili işletme girişlerine levha konularak denetimlerin daha aktif yapılması sağlanacaktır. 
PCR testleri ile ilgili olarak; aşağıda alınan kararlarda belirtilmeyen tüm kurum/kuruluş ve sektörlerin taranması Sağlık Bakanlığı tarafından random gerçekleştirilecektir.  
Açık olan sektörler, bağlı olduğu birlikler ve İlçe Emniyet Kurulları tarafından denetlenecektir.
İşletmeler, düzenlenecek olan taahhüt forumlarını imzalayacak ve belirtilen kurallara uyulmadığı halinde ilgili kurum hakkında yasal işlem başlatılacaktır. 
Alınan Kararlar;
1.    Lefke-Güzelyurt-İskele-Gazimağusa ilçelerine kontrollü geçişlerin kaldırılmasına karar verilmiştir.  
2.    Tüm ilçelerimizde ilçe içi ve ilçeler arası toplu taşımacılık yapılabilecektir. Otobüs, minibüs, taksi vb. taşımacılık yapan araçların şoför yanlarına yolcu alınmayacaktır. Otobüs, dolmuş ve minibüslerde yolcuların şoför koltuğunun bir arka koltuğunu boş bırakacak şekilde oturma düzeni ile yolcu taşınacak ve bir boş bir dolu olacak şekilde %50 kapasite ile çalışılacaktır.
Yolculuk sırasında camlar açık olacak, klima kullanılmayacak ve araçtaki herkes maske takacaktır. Her seferden sonra araçlar dezenfekte edilecektir. 
Ayrıca toplu taşımacılık yapan toplu taşıma ve taksi işletmelerinde işletme sahiplerine taahhüt formu imzalatılacaktır. Taahhüt formlarında belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat uyarınca haklarında cezai işlem uygulanacaktır. 
3.    Açık olan tüm kurum ve işyerlerinde sosyal mesafe kuralına uyulması, bu işyerlerine metrekare doğrultusunda sosyal mesafenin korunması amacıyla, yerlere işaretleme yapılması, hijyen ve dezenfekte koşullarının hem işyerinin içinde hem de giriş ve çıkışlarda uygulanması zorunlu olup, bu tedbirleri almak ve uygulamak işverenin sorumluluğundadır. 
4.    Devlet ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimin (12. Sınıflar hariç) (dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetleri de dahil) çevrim içi (online) olarak bir sonraki karara kadar devam etmesi uygun görülmüştür. Okulların antijen testleri ile taramaları gerçekleştirilecektir.  
5.    Kreşlerde(3,4,5 yaş) ve 12. Sınıflarda görev alan öğretmenler ve çalışanlar, belirtilen istasyonlarda yedi günde bir antijen testlerini yineleyeceklerdir. 
6.    Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’a tedavi amacıyla geçiş yapacak kişilerin sınır kapılarında randevularını belgelemeleri halinde Güney Kıbrıs'a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve on dördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmeleri gerekmektedir.
7.    Güney Kıbrıs’ta ikamet eden ve Kuzey Kıbrıs’a tedavi amacıyla geçiş yapacak kişilerin sınır kapılarında randevularını belgelemeleri halinde son 3 gün içinde yapılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile ülkemize günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. 
8.    Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs’ta ticaret yapan kişilerin ticaret ile ilgili resmi belgelerini ibraz etmeleri kaydı ile, günübirlik saat:21:00’a kadar karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür. Ticaret yapacak kişilerin son 7 gün içinde negatif PCR testlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. 
9.    Karantina uygulaması olmaksızın Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan yalnızca sağlık amacı ile ambulanslar transit geçiş yapabileceklerdir. Bunun dışındaki geçişler karantinaya tabi olacaktır.
10.    Pile’de ikamet eden veya Pile’de çalışan kişiler son 7 gün içerisinde yaptırmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapabileceklerdir.  Ayrıca Pile’de ikamet eden kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ülkemizde faaliyet gösteren işletme çalışanlarının Pile’ye geçiş talep etmeleri halinde, çalışanların son 48 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri halinde günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür. 
11.    BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi, Ara Bölge, Kayıp Şahıslar ve Barış Gücü çalışanları, son 7 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir.
12.    Diplomatlar yanlarında bulunmadığı zaman diplomatik misyon şoförleri son 7 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın evrak taşıma, güzergah belirleme v.b. işler için en fazla 2 saatlik giriş yapabileceklerdir.
13.    Cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınlarının katılımı ile sosyal mesafe kuralı gözetilerek yapılmasına karar verilmiştir. 
14.    Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan veya Güney Kıbrıs’ta ikamet edip Kuzey’de çalışan kişiler son 7 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapabileceklerdir. 
15.    Berber, kuaför, güzellik salonları ve dövme stüdyolar/salonları 07:00-20:00 saatleri arasında çalışmalarını sürdüreceklerdir. Bu sektörlerde görev yapan kişiler her yedi günde bir antijen testlerini yineleyeceklerdir. 13.04.2021 tarihinden önce rutin testlerini yinelemeleri gereken çalışanlar PCR test yapacaklardır.  Ayrıca hazırlanan taahhüt formları imzalatılacak ve belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilen işletmeler kapatılacaktır.
16.    Toplu ibadetler; kapalı alanların üçte biri kullanılarak ibadet boyunca maske takılması, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi, temiz hava akışının sağlanacağı şekilde ortamın havalandırılması, girişlerin kayıt altına alınması kuralları kapsamında gerçekleştirilecektir. 
17.    Karantina kapasitesi göz önüne alındığında, Maliye Bakanlığı tarafından ülkemize gelecek kişilerin karantinada kalmasının sağlanması kaydı ile ülkemize düzenlenecek uçak seferlerine günde azami 4 uçuş ve her uçuşta en fazla 200’er kişi bulunacak şekilde yolcu kabul edilmesi, gemi seferlerine ise günde azami 2 sefer ve her seferde 75’er kişi(askerler hariç) bulunacak şekilde yolcu kabul edilmesi gerekli görülmektedir. 
18.    Beyarmudu’nda ikamet eden kişilerin Ara bölge ve Üsler Bölgesi’nde hayvancılık ve tarım faaliyetlerini yerine getirebilmek amacıyla karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür. 

banner341
19.    Restoranların, pastanelerin, kafelerin ve meyhanelerin paket servisleri ile dış mekanları ve kapalı alanlarının ise azami üçte birinin kullanımına devam edilecektir. Ancak belirtilen sektörlerde nargile kesinlikle kullanılmayacaktır. Bu sektörlerde görev alan kişiler belirlenen yerlerde 13.04.2021 tarihinden itibaren her yedi günde bir antijen testlerini yineleyeceklerdir. Ayrıca bu sektörlere taahhütname formu imzalatılacak ve belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilmesi halinde sektörler kapatılabilecektir.  
20.    Kahvehanelerin, kıraathanelerin, kafeteryaların ve lokallerin dış mekanları ve kapalı alanlarının ise azami üçte birinin kullanımı devam edecektir. Ancak belirtilen sektörlerde oyun oynatılmayacak (kağıt, okey vb.), varsa nargile kesinlikle kullandırılmayacaktır. Bu sektörlerde görev alan kişiler belirlenen yerlerde 13.04.2021 tarihinden itibaren her yedi günde bir antijen testlerini yineleyeceklerdir. Ayrıca bu sektörlere taahhütname formu imzalatılacak ve belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilmesi halinde sektörler kapatılabilecektir.  
21.    Bet ofisler hazırlanan taahhütnamede belirtilen koşullar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürebileceklerdir. Ofislerin kapalı alanlarının üçte biri çalıştırılabilecektir. Bet ofislerinde yiyecek servisi yapılmayacaktır. Bu sektörlerde görev alan kişiler belirlenen yerlerde 13.04.2021 tarihinden itibaren her yedi günde bir antijen testlerini yineleyeceklerdir. Ayrıca bu sektörlere taahhütname formu imzalatılacak ve belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilmesi halinde sektörler kapatılabilecektir.  
22.    Özel eğitim merkezlerinin faaliyetlerine devam etmesine karar verilmiştir. Özel eğitim merkezlerinde çalışan kişiler her yedi günde bir PCR testlerini yineleyecektir. 
23.    Temassız, bireysel ve açık alanlarda yapılan spor faaliyetlerinin ve antrenmanlarının devam etmesi uygun görülmüştür. 
24.    Yüzme havuzlarında spor kulüplerinin performans yüzücüleri,lisanslı yüzücülerin antrenmanları ve rehabilitasyon amaçlı engelli bireylerin çalışmaları yapılabilecektir. Ancak havuzlarda kurs faaliyetleri kesinlikle yapılmayacaktır. 
25.    Son 14 gün içerisinde Birleşik Krallık, Hollanda, Brezilya, Danimarka ve Afrika’da bulunan kişilerin 14 gün karantinada kalmaları kaydı ile ülkeye girişlerine izin verilmesi uygun görülmüştür.
26.    Ülkemizde ikamet eden ve Güney Kıbrıs Larnaka Havaalanı üzerinden yurtdışına gitmek isteyen, aynı şekilde Güney Kıbrıs Larnaka Havaalanı üzerinden ülkemize gelmek isteyen kişilerin transferleri T-izinli taksiler ve turistik minibüs izinli araçlar ile yapılacaktır. Söz konusu transferi yapacak şoförlerin son 3 gün içinde yapılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu araçların geçiş yaptıkları sınır kapısından geçiş saatlerinden itibaren azami 3 saat içinde geri dönmeleri gerekmektedir.  Bu araçlarda gerekli tüm hijyen koşulları sağlanarak “T” izni olan taksilerde en fazla 2 yolcu, turistik minibüs izinli araçlarda ise en fazla 4 yolcu ile birlikte transfer yapabileceklerdir.
Güney Kıbrıs’tan ülkemize transferlerde ise son üç gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçları ibraz edilerek sınır polisinin bilgisi dahilinde getirilen yolcular belirlenen karantina otellerine taşınacaktır.
Ayrıca şoförler yukarıda belirtilen kurallar kapsamında hazırlanan taahhüt formları imzalayacaklardır. Belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilmesi halinde şoförlere yeniden geçiş izni verilmeyecektir.
27.    Ülkemizde düzenlenecek ulusal/uluslararası sınavların aşağıda belirtilen koşullar kapsamında gerçekleştirilmesi uygun görülmüştür. 
-Sınava katılacak kişilerin ve gözetmenlerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarının olması,
- Sınav alanının havalandırılması amacıyla kapı ve pencerelerin sürekli açık tutulması,
- Sınav alanına girecek kişilerin sınav boyunca kişisel koruyucu ekipmanlarını kullanması,
-Sınav alanında masaların sosyal mesafe kurallarına uyulacak şekilde düzenlenmesi 
-Sınav alanına girişte dezenfektan yerleştirilmesi kaydı ile yapılması uygun görülmüştür.
28.    Tüp Bebek tedavisi nedeniyle ülkemize giriş yapacak kişiler ülkelerine göre belirlenen 10-14 günlük merkez karantinaya alınacaklardır. Tedavi amacıyla karantina otellerinden Tüp Bebek Merkezleri’ne gitmesi planlanan kişiler, son 48 saat içinde yapılan negatif PCR test sonuçları ile karantina otelinden 3-4 saatliğine alınıp tedavi sonrası tekrar karantina oteline bırakılacaktır. Karantina otelinden alınan kişinin sorumluluğu tamamen Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Müdürüne ait olacaktır. Karantina otellerinden alınıp tüp bebek merkezine götürülecek her kişi için hazırlanan taahhüt formu Sorumlu Müdür tarafından imzalanarak bu formlar Sağlık Bakanlığı Koordinasyon Kurulu’na tedavi izni için başvurulurken ibraz edilecektir.
29.    Kapalı spor salonları (fitness) hazırlanan taahhütnamede belirtilen koşullar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürebileceklerdir. Spor salonlarında görev yapan kişiler yedi günde bir PCR testlerini yineleyeceklerdir. Taahhüt formlarında belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilen salonlar kapatılabilecektir.
30.    Ülkemizde vaka sayılarına göre aksi bir karar üretilmemesi halinde haftalık PCR testlerini yapmaları kaydı ile kapalı alanlarda yapılacak olan takım sporlarının antrenmanlarının seyircisiz olarak yapılması uygun görülmüştür. İlgili federasyonlar ile hazırlanacak olan taahhütname imzalanacaktır. 
31.    Eylem, miting ve törenlerin kapalı alanlarda yapılmaması uygun görülmüştür.  Açık alanlarda yapılması planlanan eylem, miting ve törenlerin sosyal mesafe kuralı gözetilerek ve eylem boyunca maske takmaları azami 50 kişi ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
32.    Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu el bilekliği ile ev karantinası kriterlerine göre; 
33.    -70 yaş üstü yaşlılar
34.    -12 yaş altı çocuklar
35.    -Aterosklerotik kalp hastalığı, kalp yetersizliği
36.    -İmmünsüpresif tedavi alan hastalar
37.    -Kanser hastaları –son 6 ay içinde kemoterapi ve radyoterapi almış olanlar
38.    -1 ay içinde minör operasyon geçirmiş olanlar
39.    -3 ay içinde majör operasyon geçirmiş olanlar
40.    -Fiziksel ve zihinsel engelli olan kişiler
41.    -Nörodejeneratif hastalıkları olan kişiler
42.    -Otizm spekturumu,
43.    -Son 3 aydan daha fazla tanı almış Psikiyatrik Vakalar ( rapor ve almış olduğu tedavi uzman psikiyatrist tarafından düzenlenmiş olmalıdır.)
44.    -Kolostomi torbası ve kalıcı idrar sondası ile yaşayanlar
45.    -Diyaliz ihtiyacı olan son dönem böbrek yetersizliği olan kişiler
46.    -Organ ve kök hücre nakilli hastalar
47.    -Gebelik
48.    El bilekliği ile karantina sürelerini evlerinde geçirmeleri uygun görülen kişilerin, 10-14 gün süre ile karantina sürelerini geçirmeleri amacıyla taahhüt ettikleri ikamet adreslerine ya kendi araçları(araçlarında başka biri olmadan) ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen toplu taşıma, taksi, turistik minibüs izinli araçlar ile gideceklerdir. 
49.    - Ev karantinası kurallarına uymayan kişilerin merkezi karantinaya gönderilerek, kişilerin karantina ücretlerini kendilerinin ödemesi ve ilgili mevzuat uyarınca haklarında cezai işlem başlatılması önerilmektedir.
50.    Charter seferler ile 3 gecelik kapalı otel turizmin başlanabilmesi için ülkemizde bileklik uygulamasının ve denetiminin hayata geçmiş olması gerekmektedir. Yerel turizmin açılabilmesi için önümüzdeki günlerde ülkemizde görülen vaka artışlarına göre yeniden değerlendirilecektir.  
51.    Profesyonel sanatçıların tiyatro/konser/sergi çalışmalarını/provalarını  hijyen kuralına uygun olarak yapmaları uygun görülmüştür. Gösteriler, salonların azami üçte biri dolu olacak şekilde yapılacaktır. Solanda sosyal mesafe, maske kuralına uyulacaktır. Salonda görev alacak herkesin son 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testlerinin olması gerekmektedir. Bu sektörler ile ilgili hazırlanacak taahhüt formları imzalanacaktır. Kapalı alanlarının üçte biri kullanılabilecektir.
52.    Müzik/bale eğitmenlerinin teke tek ders vermeleri kaydı ile derslerinin başlaması uygun görülmüştür. Eğitmenler her 7 günde bir PCR testlerini yineleyecektir. 
53.    Ülkemizde artan vaka sayıları nedeni ile daha önce 8 Nisan 2021 tarihinde alınan internet kafelerinin açılma kararının iptal edilmesine karar verilmiştir. Önümüzdeki günlerde yeniden değerlendirilecektir.
54.    Kütüphaneler belirtilen kurallar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürebileceklerdir.
55.    Çırak öğrencilerin açılan sektörlere bağlı olarak işyerlerindeki eğitimlerine başlamaları uygun görülmüştür. Belirtilen sektörlerde uygulanan kurallar çırak öğrenciler için de geçerli olacaktır. 

banner360
Son Güncelleme: 10.04.2021 01:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner350

banner361

banner357

banner363

banner397

banner226

banner301

banner290

banner320

banner331

banner184