GELİŞMİŞ ÜLKELERİN GÖZÜNDE TARIM VE HAYVANCILIK STRATEJİSİ....... VE.... KKTC.....

Bir ülkenin ekonomisini elbette sadece tarım veya hayvancılık ile kalkındıramazsınız. Tarım ve hayvancılık ekonomiye katkıdan çok bir ülkede oluşabilecek herhangi bir olağanüstü duruma karşı ( Kuraklık, Siyasi sorun, ekonomik sorun, savaş, doğal affet vs.) O ülke de dışarıdan %100 bağįmlılığı azaltmak ve de yerli istihdam için gereklidir.

Hatta bunun yanında her ülke, oluşabilecek bir olağanüstü bir durum için elinde 3-4 yıllık temel ihtiyaç stoğu tutar. Kısacası bir ülkenin ekonomisi kötü de olsa , iyi de olsa bu sektörlerin yaşatılabilmesi için devlet tarafından hibe veya fonlar, bazende düşük faiz sistemleri ile süspansiyon edilir... Aksi taktirde dünyanın en gelişmiş ülkeleri tarım ve hayvancılık yapmazdı.(İsvec, hollanda, belçika vs) Bu yıl dünya da yaşanan kuraklık nedeni ile ABD'nin elindeki stok azalmış ve eğer önümüzdeki yıl yine kuraklık devam ederse ellerinde sadece 2 yıllık stok kalacağı için ihracatı bile durdurabilirlermiş.

Gectigimiz hafta Çin'in ABD tarım ürünlerine koyduğu ek tarife uyguladığından dolayı Trump çiftçiler batmasın diye 6 milyar dolar hibe programı açıklamadı mı? Böyle bir durum yaşanmasın diye Cin özellikle Rusya ve daha birçok ülkere de ortaklı şirketler kurup tarım ve hayvancılık sektörü için tedbirini almış hatta şu anda en az 5 yıllık stok bile yapmış....

Evet tarih tekkerrürden ibarettir. Tarihe baktiğımızda kîtlıktan yok olan veya ülkelerini birakıp göç eden o kadar çok toplum var ki saymakla bitmez. Konuyu uztmamak için Israil ve Hollanda'nın Tarım ve hayvancılık konularındaki uzun vadeli stratejik planlarına girmiyorum.

KKTC'ye dönecek olursak tarım ve hayvancılık ile ugraşan yerli insanlarımızın dertlerine derman olmayarak, geçici çözümler sunarak öncelikle bu ülkede tarim ve hayvancılık yapan aslında her türlü iśi yapan tekkelleşmiş 3-5 kalın enseli şirketin pasta payını büyütmeniz yanında bu ülkeyi orta ve uzun vade de çok büyük sıkıntılara soktugunuzu görmüyor musunuz? Peki siz neyin mücadelesini ve kavgasını yapıyorsunuz.