ERKEN MANŞET

Daha bir yıl önce Kıbrıs Manşet'te "Erken Manşet" adlı makalemde belirttiğim gibi mevcut hükümet de ekonomik protokol de yer alan ÖZELLEŞTİRMELER konusunda icraat yapamayacak ve yine hükümet istifa edecek.

Filim hep aynı fakat masada devletin geçmiş dönemde imzaladığı değişmeyen bir ekonomik protokol var ve bu protokol da yer alan özelleştirme maddelerine karşı çıkılması durumunda Turkiye ile ilişkilerde ve maliyede sorun yaşamamız kaçınılmazdır.

Fakat gelinen bu mevcut kısır ekonomik bunalım sürecinden sonra masaya hiç gelmeyen yeni bir konu gelecek. "Turkiye ile federasyon sureci" . Evet yanlış duymadınız bu yeni sürec kaçınılmaz ve elzemdir. Aslında bir nevi özümüze ve fabrika ayarlarımıza döneceğiz ki dünyada oluşan mevcut düzen de buna işaret ediyor. Aslında doğanın kanunu ve fizik kanunu da bunu emretmiyor mu yani benzer olan canlıların ve maddelerin birleşmesini. Maliye ,Ekonomi ve Savunma da Turkiye'ye yarı veya ortak bir yönetim de bağlı, diğer yönetim ve bakanlıklarda ise bağımsız bir yapıda yeni bir dinamik belkide başkanlık sistemi tarzında bir yönetime geçecegiz.

Başka türlü veya başka başka hayaller ile bu devleti yani KKTC'yi devam ettirmemiz artık mümkün degil. Ne bizim ne de çocuklarımızın bu kısır döngünde, belirsiz düzende daha fazla idare ile hayatını devam ettirmesini bekleyemeyiz.

Belirsiz düzende umut olmaz ve umudu olmayan toplum veya bireylerin de geleceği olmaz.Kendimizi daha fazla kandırıp bir kırk yıl daha buz dolabında bekletmeye kimsenin tahammülü kalmadı. Kaldı ki Turkiye'nin bölgedeki soydaş ve kadim kardeş ülkelerdeki bağlarını, güvenliğini , bölgesel ve küresel güç olmasının gerekliliği de bir nevi Federasyon devletine geçişi ile mümkün olabilir.Aksi takdirde bu topraklarda hem Türk milletinin hem de İslam aleminin daha çok sömürülmeye ve yeni bölünmelere gebe kalacaktır. Kısacası ya birleşip iri ve diri olacağız ya da dış güçlerin himayesine girip yok olacağız.....