Evrim Kamalı

Kıbrıs Manşet Özel Haber

İskan Dairesi eski Müdürü Öztan Özenergün ile birlikte, devlete ait 4 parça araziye ‘Toprak Dağıtım Belgesi’ hazırlayarak Hüseyin Vasilyalı’ya tapulamakla suçlanan eski müsteşar Hasan Fındık’ın duruşmasında 2 tanık dinlendi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul etmediği suçlamalarla ilgili dün duruşmasına başlanan Fındık’tan daha önce yargılanan İskan Dairesi eski Müdürü Öztan Özenergün 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Lefkoşa Ağır Ceza mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’dan oluşan mahkeme heyetinin huzurundaki duruşmada savcı İbrahim Ruso, Girne İskan Dairesi çalışanı Mustafa Demirege ve suç tarihinde Girne Tapu Dairesi çalışanı Mehmet Eminel’i dinletti. Mustafa Demirege, mahkemede emare olan arsa ve konut değerlendirme formlarıyla ilgili bilgi verdi. Demirege, 5 formdan sadece 2’sinde değerlendirmesi olduğunu anlattı. İki formda Hüseyin Vasilyalı adına hazırlanan belgede yüzde 25’nin turizm arazisi, geriye kalan arazinin ise tarım arazisi olarak değerlendirildiğini söyledi. Demirege, tarım arazisi ile ilgili değerlendirme kısmının  Öztan Özenergün’ün yaptığını anlattı.

Mehmet Eminel ise, Hüseyin Vasilyalı adına hazırlanan formdaki tarımsal arazi değerlendirmesinin araştırdığını anlattı.

Ölümlü kaza sanığına 24 ay hapis Ölümlü kaza sanığına 24 ay hapis

Başkan Fadıl Aksun, davayı duruşma için 1 Şubat’a erteledi.