İngiliz Joseph Rowntree Vakfının raporunda, ülkede, ısınma, barınma, temizlenme, beslenme gibi en temel fiziki ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yoksulların sayısında 'utanç verici bir artış' yaşandığı belirtildi

Dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasında yer alan Birleşik Krallık'ta, 1 milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık 3,8 milyon kişinin yoksullukla mücadele ettiği bildirildi.

İngiliz Joseph Rowntree Vakfı, "Bireşik Krallık'ta Yoksulluk 2023" başlıklı raporunu yayınladı.

Raporda, ülkede yoksullukla mücadele eden kişi sayısının 2022 yılında 2019'a kıyasla yüzde 61 arttığı ve 3,8 milyona yaklaştığı ifade edildi.

Yoksulluğun pençesinde olan nüfusun 2017 yılına göre ise yaklaşık 2,5 kat artış gösterdiği belirtilen raporda, yoksulların yaklaşık 1 milyonunu çocukların oluşturduğu bildirildi.

Vakfın raporunda, ülkedeki yoksul çocuk sayısının 2019 ve 2022 yılları karşılaştırıldığında yüzde 88 arttığı belirtildi.

Raporda, "Ülkede, ısınma, barınma, temizlenme, beslenme gibi en temel fiziki ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yoksul insanların sayısında utanç verici bir artış yaşanıyor." ifadesi kullanıldı.

Yoksullukla mücadele edenlerin sadece üçte birinin devletin sağladığı sosyal yardımlardan yararlanabildiği, artan hayat pahalılığı karşısında bu yardımların son derece yetersiz kaldığı vurgulandı.

Ermenistan, Rusya’nın ihracat engeli yaptığı gerekçesiyle AEB’yi acil toplantıya çağırdı Ermenistan, Rusya’nın ihracat engeli yaptığı gerekçesiyle AEB’yi acil toplantıya çağırdı

-Gıda yardımı alan kişi sayısı 3 milyona yaklaştı

Ülke genelinde faaliyet gösteren 1600'ü aşkın gıda bankasının bağlı bulunduğu Trussell Vakfının verilerine göre ise son bir yılda yaklaşık 3 milyon kişiye gıda kolisi dağıtıldı. Gıda kolisi verilenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 37, 5 yıl öncesine göre yüzde 120 arttı. Bu destekten 2022-2023 döneminde yaklaşık 760 bin kişi ilk kez faydalandı.