3’ü Tutuklu 1’i Tutuksuz Yargılanacak

Evrim Kamalı
Kıbrıs Manşet Özel Haber

Girne’de meydana gelen trafik kazasının sebebinin uyuşturucu çıkması üzerine başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan zanlılar Kudret Evli, Akay Gündoğu, Deniz Güngör ve Fırat Deniz bugün teminata bağlanmak üzere mahkeme huzuruna çıkarıldılar.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis memuru Fadıl Metin olayla ilgili bulguları aktardı. Metin, 10 Ağustos 2017 tarihinde, saat 13.30 sıralarında Girne Dr. Salih Miroğlu caddesi üzerinde zanlı Kudret Evli’nin kullanımında bulunan araçla bir trafik kazası yaptığını söyledi. Polis kazanın akabinde zanlı Evli ve araçta yolcu olarak bulunan Akay Gündoğu’nun hareketlerinden şüphelenilmesi üzerine araçta ve zanlılar üzerinde yapılan aramada zanlı Kudret Evlinin üzerinde yaklaşık 6 gram zanlı Akay Gündeoğu’nun ise üzerinde yaklaşık 50 miligram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde bulunduğunu belirtti. Polis yapılan ileri soruşturmada zanlılara uyuşturucuyu verdiği tespit edilen zanlı Deniz Güngör’ünde tutuklandığını ve üzerinde yapılan aramada ise 5 paket şeklinde yaklaşık 5 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde bulunarak emare olarak alındığını mahkemeye aktardı. Polis zanlı Güngör’den alınan ifade doğrultusunda ise konu maddeleri Fırat Deniz’den 750 TL karşılığında 7 paket olarak aldığı itirafında bulunması üzerinde de zanlı Deniz’in de tutuklandığını söyledi. Polis memuru Fadıl Metin mesele ile ilgili başlatılan soruşturmanın tamamlandığını ve zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Rauf Kürşad zanlıların sabıkalarına göre bir teminat belirlemenin uygun olacağını belirterek sabıkalı zanlılar Evli, Güngör ve Deniz’in 45 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi. Yargıç ayrıca zanlı Gündoğdu’nun ise yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, 5 bin TL nakdi teminat yatırması, iki kefilin 30 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.