Yeni Zelanda'ya yönelik dış müdahaleler ve kötü amaçlı siber faaliyetlerin arttığı bildirildi.

The New Zealand Herald gazetesinin haberine göre, istihbarat servisleri Hükümet İletişim Güvenlik Bürosu (GCSB) Genel Müdürü Andrew Hampton ve Güvenlik İstihbarat Servisi (SIS) Genel Müdür Vekili Phil McKee, yıllık değerlendirme toplantısında Başbakan Chris Hipkins ve bazı milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

 

Hampton ve McKee, ekimdeki genel seçimler öncesinde, ülkeye yönelik dış müdahaleler ve kötü amaçlı siber faaliyetlerin arttığına dikkati çekti.

 

Yeni Zelanda'nın üst düzey güvenlik ve istihbarat yetkilileri Hampton ve McKee, başka ülkeler eliyle etnik toplulukların taciz edilmesine ve akademisyenler, hükümet yetkilileri ile medyanın etkilenmesine dair vakaların arttığını ifade etti.

 

Hampton ve McKee, yerli topluluklarla ilgili bilgi toplandığını ve bu bilgilerin kendi ülkelerinde onlara karşı kullanıldığına dair örnekler olduğunu söyledi.

 

Üniversitelerde görevli akademisyenler, hükümet yetkilileri ve medyaya yönelik müdahale girişimlerine atıfta bulunan McKee, Yeni Zelandalıların, bu girişimlerin etkilerini azaltmak için farkındalıklarının daha da artırılması gerektiğini belirtti.

 

Brent Petrolün Varil Fiyatı 76,33 Dolar Brent Petrolün Varil Fiyatı 76,33 Dolar

Hampton, istihbarat servislerinin 2022'de 3 olası ülke içi terör olayını engellediği bilgisini verdi.

 

2022'de dünya genelinde jeostratejik rekabete tanık olunduğunu kaydeden Hampton, siber faaliyetler Yeni Zelandalı kuruluşları tehdit etmeyi sürdürürken bu rekabetin Pasifik bölgesinde de yaşandığını söyledi.

 

Hampton, 2022'de kaydedilen siber güvenlikle ilgili vakalarının yüzde 34'ünün farklı ülkelerle bağlantılı olduğunu dile getirdi.

 

Yeni Zelanda'da 14 Ekim'de genel seçimler düzenlenecek.