İstanbul'da fuhuş yaptırmak için tanımadıkları kişilerin cep telefonunlarının WhatsApp olarak adlandırılan mesaj bölümüne kadın fotoğrafları gönderen şebeke polisin takibine takıldı. Evli bilgisayar mühendisi E.A'nın şikayeti üzerine müşteri gibi davranan polis, otele gelen Ukraynalı bir kadın ile fuhuş şebekesine çalışan taksiciyi gözaltına aldı.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Kumar Büro Amirliği'ni arayan bilgisayar mühendisi E.A.'nın cep telefonuna WhatsApp'tan "Kadın gönderilim" mesajlarının geldiğini belirterek "Bana tanımadığım numaradan çıplak kadın fotoğrafları gönderilerek fuhuş daveti yapılıyor. Bana kadın fotoğraflarını gönderen bu kişiler, 'istediğini begün gönderelim' dedi. Şaşırdım" şeklinde bilgi verdi.

Bunun üzerine harekete geçen polis, müşteri gibi davranarak şebekeyle pazarlık yaptı. WhatsApp üzerinden yapılan pazarlık sonucu Ukrayna uyruklu Natalia K. için geceliği bin TL'ye anlaşıldı. Kadıköy'de buluşma veren polis taksiyle gelen Natalia K. ile ticari taksi şoförünü gözaltına aldı. Yapılan işlemlerin ardından taksici serbest bırakılırken, Natalia K. sınırdışı edilmek üzere Yabancılar Şubesi'ne tesilm edildi. Polis cep telefonundan buldukları müşterilere kadın pazarlayan şebekenin peşinde.