Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, sivillerin Gazze'den Sina Yarımadası'na göçünün “son derece tehlikeli” olduğunu ve Filistin davasını tamamen bitirebileceğini belirterek, barış sürecinin yeniden canlandırılması gerektiğini söyledi.

Mısır resmi ajansı MENA'nın haberine göre Sisi, başkent Kahire'yi ziyaret eden İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile bir araya geldi.

"Bölgede kontrol edilemeyecek gelişmeleri kontrol altına almak için hepimiz harekete geçmeliyiz." diyen Sisi, bu gelişmelerin Gazze'deki yansımalarının, "nefsi müdafaa hakkının ötesine geçtiğini" ifade etti.

Sisi, şu ifadeleri kullandı:

"Gazze Şeridi'nde 1500'ü çocuk olmak üzere yaklaşık 4 bin sivil öldürüldü. Çatışmaların daha fazla sivilin ölümüne neden olmaması için hepimizin bu meseleyi kontrol altına almak amacıyla harekete geçmesi gerekiyor."

ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere'nin Refah Sınır Kapısı'nın açılması için İsrail'i ikna etme yönünde sarf ettiği çabalardan söz eden Sisi, bölgesel düzeyde bir savaşa sürüklenmemek için koordinasyon ve işbirliğine ihtiyaç olduğunu aktardı.

Barış sürecini yeniden canlandırmak ve Filistinlilere 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan kendi devletlerini kurmaları için tekrar umut vermek gerektiğini kaydeden Mısır Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

"Sivillerin Gazze'den Sina'ya göçüne izin verilmemesinin önemini anladığınızı buraya not ediyorum. Bu son derece tehlikeli bir konudur ve Filistin meselesini tamamen bitirebilir. Bu da gerçekleşmesini istemediğimiz bir şey."

Almanya’da makinistler 1 ay içinde ikinci kez greve gitti Almanya’da makinistler 1 ay içinde ikinci kez greve gitti

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da ülkesinin, Mısır'ın rolü üzerinden Filistin halkına insani yardım sağlanması gerektiğine inandığını belirtti.

Sunak, İsrail ile başlayan ve Suudi Arabistan'ın da dahil olduğu bölge turu kapsamında bugün Mısır'a gelmişti.