Evrim Kamalı

Kıbrıs Manşet Özel Haber

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazartesi KKTC’ye geliyor Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazartesi KKTC’ye geliyor

Sahte Evrağı Tedavüle Sürme ve Sahtekarlıkla Para Temini suçlarından tutuklanan zanlılar Atik Hasan, Adem Aldırmaz ve Mehmet Şanverdi mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru, olguları aktardı. Polis, huzurda bulunan zanlı Mehmet Şanverdi’nin 2023 Yılı Ocak Ayı içerisinde önceden tanıdığı olan GKRY'de sakin Umair Ahmed’e (E-35-Pakistan) yönelik 31.01.2023-01.04.2023 tarihleri arasındaki Muhaceret affından faydalanması için gerek olan ikametgah belgesini dolandırmak kastı ile Umair Ahmed 'in ikametgahını kendi adresi olan Lefkoşa Surlariçi Marmara Sokak No.28'deki ikametgah adresini henüz kimliği tespit edilemeyen Lefkoşa'da bir muhtara gösterip, sahte resmi evrak olan ikametgah belgesini düzenletilmesini sağlayarak elde etmiş olduğu konu belgeyi iş takibi görevi yürüten Lefkoşa'da sakin Adem Aldırmaz’a (E-42) vererek tedavüle sürdüğünü anlattı. Polis, 29.03.2023 tarihinde Adem Aldırmaz’ın, Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkartılarak aleyhinde "Sahte Evrağı Tedavüle Sürme, Sahtekarlıkla Kayıt Temini, Başkasının Kimliğine Bürünme" suçlarından 6 Gün tutukluluk temin edildiğini belirtti. Polis, 29.03.2023 tarihinde zanlı Mehmet Şanverdi’nin aleyhinde Lefkoşa Kaza Mahkemesinden temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını belirtti. Polis,  yine aynı tarihte Lefkoşa Kaza Mahkemesinden temin edilen arama müzekkeresi ile zanlı Mehmet Şanverdi'nin huzurunda ikametgahında yapılan aramada  bahse konu İkametgah belgesinin ikametgahında bulunarak emare olarak alındığını söyledi. Polis, zanlı Mehmet Şanverdi’nin itiraf nitelikli bir gönüllü ifade verdiğini belirtti. Polis, tahkikatın tamamlandığını ve zanlıların yasal sütatülerine göre mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker zanlıların ileride görüşülecek davasında hazır olması maksadı ile zanlı Atik Hasan’ın 1 ayı aşmayan bir süre hükümsüz tutuklu olarak ceza evinde beklemesine emir verdi. Yargıç Çeliker ayrıca zanlılar Adem Aldırmaz ve Mehmet Şanverdi’nin ise yurtdışına çıkışlarının yasaklanması, haftada 1 gün ispati vücutta bulunması, zanlı Aldırmaz’ın 20 bin TL, zanlı Şanverdi’nin 5 bin TL nakit teminat yatırmasına ek olarak KKTC vatandaşı muteber birer kefilin 150 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.