POLİS ÖRGÜTÜ DEĞİŞİKLİK YASASI GÖRÜŞÜLÜYOR

ADEM: “YABANCI İŞGÜCÜNE KOTA UYGULANMALI… CİDDİ DENETİM YAPILMALI”

ÇAVUŞOĞLU: “TECAVÜZCÜYE MESLEKİ SÜRÜŞ EHLİYETİ CTP DÖNEMİNDE VERİLDİ”

ALBAYRAK KONUŞURKEN YAŞANAN TARTIŞMA VE NİSAP DÜŞMESİ ÜZERİNE OTURUMA ARA VERİLDİ

: Meclis Genel Kurulu, sunuşların ardından Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasası’nı görüşmeye başladı.

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Türkay Tokel’in komite raporunu okumasından sonra söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, ilk olarak LTB’yle ilgili değerlendirmeler yaptı.

“BULUTOĞLULARI’NA YARGILANMAMA GÜVENCESİ”

Adem, LTB Başkanlığı’ndan istifa eden Cemal Bulutoğluları’na “yargılanmayacağı güvencesi verildiği” yönünde duyumlar aldıklarını belirtti.

Adem, halen istifa etmeyen LTB meclis üyeleriyle, yeni dönemde belediyenin çalışmalarının kilitlenmesinin hedeflendiğini iddia etti.

Sonay Adem, dönemin UBP Genel Sekreteri, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, UBP’den ayrılarak ÖRP’yi kurduğu dönemde, Meclis kürsüsünde konuşma yapan Turgay Avcı’ya söylediklerini meclis tutanaklarından okuyarak, bunları söyleyen kişinin Avcı’yla birlikte transfer yapmak için toplantıya katıldığı iddiasında bulundu.

Adem, Nazım Çavuşoğlu’nun bir programda söylediklerine de atıfta bulunarak, kendisinin Kıbrıs TV’de yasaklı olduğunu ancak kendilerinin iktidarları döneminde nasıl muamele gördülerse öyle muamele göstereceklerini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının iradesine yönelik olarak bir siyaset yürütüldüğünü ve bunun yürütülmesinde de işbirlikçi bir çete bulunduğunu savunan Sonay Adem, sürekli yurttaşlık dağıtılarak iradenin boyunduruk altına alınmaya çalışıldığını kaydetti.

Annan Planı döneminde halkın sokaklara dökülmesiyle birlikte halkın bir irade ortaya koyarak referandum hakkı elde ettiğini belirten Adem, gelinen aşamada da doğduğu yer neresi olursa olsun halk içerisinde tüm bireyler KKTC’nin vatandaşı ve geleceğinde söz sahibi olduğunu ancak iradeyi ortadan kaldırmaya çalışanlara da müsaade etmeyeceklerini anlattı.

CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, işsizlik sorununun behemahal çözmek gerektiğini vurgulayarak, ekonominin yediği büyük darbe yüzünden büyük bir işsiz ordusu ortaya çıktığını, bu yıl işsizlerin sayısının daha da artacağını söyledi.

“Ana sorun elbette ekonominin büyütülmesine dönük adımlar gerekiyor. Birinci adım TC’yle imzaladığınız ekonomik işbirliği protokolün ortadan kaldırılması olmalıdır. Çünkü bu ekonomik model, sermayenin el değiştirmesine yönelik işleyecek” diyen Sonay Adem, tüm bunların Kıbrıs Türk halkının aleyhine gelişmeler olacağını belirtti.

Adem, toplumun dinsizlikle suçlandığı lafların ortadan kaldırılması gerektiğini ifade ederek, “kurulmak istenen ekonomik ve siyasi düzenin halka uymadığını, halkın bu gömleği giymek istemediğini” kaydetti.

“YABANCI İŞGÜCÜNE KOTA UYGULANMALI… CİDDİ DENETİM YAPILMALI”

KKTC ve Türkiye hükümetlerinin bu işi birlikte yürüttüğünü; gömleğin uymadığını artık UBP’ye oy veren yurttaşların da gördüğünü ve “artık yeter, bu kadarı da olmaz” dediğini savunan Sonay Adem, yabancı işgücü konusunda sektörel bazda kota sistemi uygulanmasını ve ciddi denetim yapılmasını istedi.

Sonay Adem, “Artık kaçak işçi konusunda konuşmaktan sadece milletvekilleri değil, halk da usanmıştır” dedi.

Hükümetin uygulamaları ve UBP’de devam eden başkanlık yarışıyla ilgili yorumlar ve eleştiriler yapan Adem, “Memlekette sanki hiç sorun yok, Eroğlu ile Küçük’ün kavgasını çekiyoruz” diye konuştu.

Adem, bir televizyon kanalında kendisi için “Göstereceğim” dediğini belirttiği İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun neyi göstereceğini sordu ve elinde belge varsa gereğini yapmasını istedi.

Kamu taşımacılığının önemli bir görev olduğunu bunu yapanların tüm dünyada çok sıkı denetlendiğini kaydeden Sonay Adem, tecavüzden ceza alan birine mesleki sürüş ehliyeti verildiği eleştirisinde bulundu.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Adem’in konuşmasını yanıtladı. “Adem’in mesleki sürüş belgesi alan kişiyle ilgili söylediklerinin yalan olduğunu” söylediğini belirten Bakan Çavuşoğlu, neden bunu söylediğini belgeler göstererek açıkladı.

26 Temmuz 2007’de çıkan ilgili tüzükten alıntılar yapan Çavuşoğlu, 3 aydan uzun ceza almayanlara ehliyet verildiğini; kendisi bakan olduktan sonra 26 Eylül 2011’de “son 5 yıl içinde ceza almayanlara ehliyet verilir” şeklinde bir düzenleme yaptıklarını anlattı.

Daha sonra sektörde çalışanların tamamen temiz olması gerektiğinden hareketle 18 Haziran 2012’de yeni bir tüzük hazırlandığını; mesleki sürüş ehliyeti verilecek kişilerin hiçbir sabıkası olmaması yönünde düzenlemeler getirildiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, bahse konu kişiye CTP döneminde çalışma izni ve mesleki sürüş ehliyeti verildiğini, şimdi verilmediğini söyledi.

“10 bin dolara vatandaşlık” tartışmaları konusuna da değinen Bakan Çavuşoğlu, basında manşet olmak için senaryoların parçası olunduğuna inanmak istenmediğini belirtti.

Katıldığı bir TV programında söylediklerinin youtube’ta ve gazete manşetlerinde yayımlandığını belirten Nazım Çavuşoğlu, direkt suçlamalar yapılırken rüşvetten bahsedilirken, polise niye başvurulmadığını sordu.

ADEM

Kendisine sataşma olduğu gerekçesiyle yeniden söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, “Konuşurken bilin ki biz de armut toplamıyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nda 10 bin dolara vatandaşlık dağıtıldığıyla ilgili yaygın söylentiler bulunduğunu Meclis kürsüsünden söylediğini hatırlatan Sonay Adem, bunu yapmanın milletvekili olarak görevi olduğunu söyledi.

Adem, adaya gelmeyenlerin vatandaş yapıldığını, 400-500 dönüm arazi satın alabildiğini belirterek, eşdeğer puanları konusunda da mafyalar çıktığını kaydetti.

Sonay Adem, bu dönem verilen vatandaşlıkların hepsinin yasa dışı olduğunu iddia ederek iptal edilmesini istedi.

Adem, amaçlarının ille de eleştirmek değil, birlikte doğruyu bulmak olduğunu kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu yeniden söz alarak, vatandaşlıkların iptali konusundaki söylemlere atfen, herkesin inanıp inanmamakta özgür olduğunu ifade ederek herhangi bir usulsüzlük varsa kendilerine bilgi verilmesini istedi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, ülkedeki pek çok sorunun altında yatanın polis oluğunu savunup; ülkenin ihtiyacı olanın sivilleşme olduğunu söyledi.

Meclisin polisi denetleme yetkisi bulunmadığını, polisin sivil otoriteye bağlı olmadığı yerde işlerin yolunda gitmesinin beklenemeyeceğini ifade eden Angolemli, dokunulmazlıkların da gerektiğinde kaldırılması gerektiğini belirtti.

Angolemli, ülkenin demokrasi açısından gerilerde olduğunu, başka ülkelerde başarısız olan bakanların istifa etiğini anlatarak basının da korunması gerektiği, baskı yapılmaması gerektiğini söyledi.

Ülkenin sadece muktesebat olarak AB’de olmadığını ancak AB’nin gözünün burada olduğunu; burada olanlardan haberdar olduğunu anlatan Angolemli, “polis artık sivile bağlanmalıdır” dedi.

Angolemli, Gönyeli’de yaşanan cinayet olayına da değinerek, halkın polise de güveninin kalmadığını söyledi; “Halk meclisine güvenmez, hükümetine güvenmez…bu nereye kadar gidecek” diye sordu.

Poliste çalışanların da huzur içinde olması için sivilleşmesinin şart olduğu görüşünü savunan Angolemli, polisin görevini iyi yapmasının da, huzurlu çalışmasına bağlı olduğunu kaydetti.

Polis yasasında güzel şeyler olduğunu, kaydeden Angolemli, polisin nakil tüzüğü gibi konularda rahatsız olduğunu anlattı.

ALBAYRAK

CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak, hız tespit  kameralarında özel araçlara uygulanan cezai kuralların bakanlara uygulanmadığını iddia ederek eleştirdi.

Konuşma yaparken Divandaki katibin kendisine laf attığı gerekçesiyle başka bir katiple değişmesi için Başkana ricada bulunan Albayrak, “katip değişmezse konuşmayacağım” dedi ve bir süre bekledikten sonra UBP Milletvekili Ahmet Çaluda’nın divanda oturmakta ısrar etmesi üzerine,  bu durumu protesto ederek kürsüden ayrıldı.

Bir sonraki konuşmacı olan TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da aynı gerekçeyle konuşmasını geri çekti. Bunun üzerine usul hakkında söz isteyen CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu kürsüye çıkarak, yaşananlar karşısında Albayrak’ın protestosunda haklı olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, herkesin yasa ve tüzüklere uymak  ve saygılı olmak zorunda olduğunu kaydetti.

Bu arada Meclis Başkanı Hasan Bozer, başkan koltuğundaki UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu’nu değişti ve yoklama yapması için UBP Milletvekili Afet Özcafer’i divana çağırdı.

Yapılan yoklamada nisap olmadığı ortaya çıkınca Bozer, saat16.40 sıralarında oturuma 20 dakika ara verdi.

(GÜL-DOĞ-ÖK/HA)