Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Ürün Solyalı, “Dar Gelirli ve Alım Güçsüzlüğü” konulu güncel konuşma yaptı.

Solyalı, “Denetimden kaçan bir hükümetle karşı karşıyayız, bu net” diyerek, Genel Kurul salonunun boş olmasını eleştirdi.

Gelir ve servet eşitsizliğinin tahammül sınırlarını aştığını kaydeden Solyalı, lüks yaşamlara, alım gücü korunmayan dar gelirlilere işaret ederek, “Ülkedeki dar gelirli ile yüksek gelirlinin farkı giderek açılıyor” dedi.

Solyalı, aylardır markette 34 TL’ye aldığı ürünün daha asgari ücretin ilk toplantısında 71 TL’ye yükseltildiğini söyleyerek, “İnsanlar alım güçsüzlüğü  nedeniyle her geçen gün daha da mutsuzlaşıyor” dedi.

Ulusal Birlik Partisi 22. Olağan Genel Kurulu 21 Eylül Cumartesi Yapılacak Ulusal Birlik Partisi 22. Olağan Genel Kurulu 21 Eylül Cumartesi Yapılacak

 Solyalı, asgari ücret arttığını ama bunun alım gücüne yansımasının eksi olacağını söyleyerek, “Alım gücünü iyileştirmek için öneri ve çalışmalarınızı duymak istiyoruz” diye konuştu.

- Özuslu

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Sami Özuslu, “UBP-DP-YDP Kimin Hükümeti?” konulu güncel konuşma yaptı.

Sami Özuslu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi yardımcı kaynak kitabı dağıttığını söyleyerek, “Yobazlaşma operasyonunun geldiği son nokta budur. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara günahı, helali, tekbiri, sevabı, haramı öğretiyorlar. Laik KKTC’de, laik eğitim sistemimizin geldiği nokta budur” ifadelerini kullandı.

Yeni yapılan Ercan Havalimanı’nın arazisinin bir kısmına T&T’nin Ercan Havalimanı oteli inşa edilmesinin planlandığını söyleyen Özuslu, “Bu otelin kumarhane iznini koparmak için açılmak istendiğini anlamak için üstün zekaya gerek yok” dedi.

Konuşmasında Dünya Merkez Bankası’nın açıkladığı rapora da değinen, hükümete mensup kimsenin raporun açıklandığı toplantıda olmadığını ifade eden Özuslu, “Bu raporda üzerinde çalışılması gereken çok unsur vardır, eğer niyet varsa” diye konuştu.

Konya’da bir şirketin Ercan yakınlarında arazi sattığını ifade de eden Sami Özuslu, “Hani yabancılara mal satma meselesini güya yasalarla kısıtlamıştık… Bu memleketin insanlarını ve topraklarını korumaya yönelik bir hükümet yok karşımızda” dedi.

Hayvan üreticilerinin eylemiyle ilgili konuşan Özuslu, kasapların da, restorancıların da, hayvancıların eylemini desteklediğine işaret etti. “Balyalar da memleket de yanıyor” diyerek polisin de zor şartlarda görev yaptığını belirtti.

Sabit trafik kamara cezalarının bir buçuk yıldır dağıtılmadığını, sonunda ihaleye çıkıldığını belirten Özuslu, kendisinin hesaplarına göre bu sürede 200-220 milyon TL’lik kamusal kayıp olduğunu söyledi.

Sami Özuslu, konuşmasında, “Bu toplumun, halkın hükümeti değilsiniz, kimin hükümeti olduğunuzu siz söyleyin….” İfadelerini kullandı.

Kaynak: rss