banner386

Çocuklar konuşacak UCİM yanlarında olacak  sloganıyla yola çıkan ve Kıbrıs İlim Üniversitesiyle adada bir ilki gerçekleştiren UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, Kıbrısın ilk Çocuk İhmal ve istismarını Önleme Merkezini Kıbrıs İlim Üniversitesi ile birlikte kuruyor....

Yoğun çalışmaları sonucu Avrupa ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan “UCİM Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Merkezi”ni 2020 yılı Ağustos ayında İzmir’de kuran dernek, Kuzey Kıbrısta da; Kıbrıs İlim Üniversitesi işbirliği ile adada bir ilk olacak olan “UCİM Kıbrıs İlim Üniversitesi Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Merkezi”ni kuruyor. KKTC’de gerçekleştireceği çalışmalarıyla da, adada yıllarca doldurulmaya çalışılan büyük bir eksikliği doldurmaya yardımcı olacak ‘UCİM Kıbrıs İlim Üniversitesi Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Merkezi, Kuzey Kıbrıs için büyük önem arz etmektedir.

UCİM Kıbrıs İlim Üniversitesi Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Merkezi; çocuk ihmal ve istismarı konusunda disiplinler arası kongre, konferans, seminer ve eğitim çalışmaları düzenlemek, çocuk ihmal ve istismarıyla mücadele kapsamında bilimsel çalışmalar yaparak yayınlamak, konu ile ilgili bilgi paylaşımlarında bulunmak ve bu alanda çalışan kişi, kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak çocuk ihmal ve istismarını önleme konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği, derneğin genel başkanı olan Saadet Özkan’ın İzmir’de bir köy okulunda müdür tarafından istismar edilen 6 kız çocuğu olayını kamuoyuna duyurmasıyla gündeme gelmiştir ve o davanın sonucunda istismarcıya 82 yıl gibi emsal oluşturabilecek bir ceza verilmesiyle çocuk istismarıyla mücadeleye halkın dikkatinin çekilmesi başarılmıştır.

2017 yılında kurulan UCİM Derneğinin başlıca amacı; çocuk ihmali ve istismarının önlenmesi konusunda toplumda farkındalık yaratmak, bu konuda bilgilendirici eğitim çalışmaları düzenlemek, ihmal ve istismar mağduru çocuklara hukuki anlamda destek vermek ve bu çocukların rehabilitasyon süreçlerinde rehberlik desteği sunmak, çocuk hakları, çocuğa karşı şiddet ile mücadele, çocuk ihmal ve istismarını önleme konularında çalışmalar yürüten ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapmaktır.

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği, en birincil amaç olarak çocuk ihmal ve istismarıyla mücadele kapsamında eğitim ve farkındalık çalışmalarına önem vermektedir.

Ancak toplumdaki farkındalığın artmasıyla çocuk istismarının önlenebileceğini savunmaktadır. Bu amaçları doğrultusunda birçok kamu kurum ve kuruluşuyla, özel şirketlerle ve üniversitelerle ortak çalışmalar yaparak, çocuk ihmal ve istismarını önleme konusunda farkındalık eğitimleri düzenlemektedir.

Toplumun bu konudaki farkındalığının arttırılarak kamuoyu oluşturup çocuk alanındaki yasaların düzenlenmesi, yasaların çocuğun üstün yararı ilkesince uygulanması konusunda faaliyetlerde bulunmaktadır. Bugün Dünya genelinde her yıl yaklaşık 40 milyon çocuk fiziksel, cinsel, duygusal ve ekonomik olmak üzere istismarın farklı türlerine maruz kalmaktadır.

Çocuklarımızı korumak ve onlara yapılacak her türlü kötülüğe karşı beraber mücadele etmek tüm insanlığın ortak görevidir.

Bu nedenle çocuklarımızın yanında yer almak, onların sesi olmak, gücümüze güç katmak isteyen herkesi, ellerini ve yüreklerini birleştirerek UCİM Kıbrıs İlim Üniversitesi Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Merkezi’ne bekliyoruz. [email protected] / www.ucim.org.tr adreslerinden de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sevinç dinçer 2021-06-30 22:57:25

Yapacağınız projelerde gönüllü olarak bende yer almak istiyorum.kibris

Avatar
Sevinç dinçer 2021-06-30 22:57:47

Yapacağınız projelerde gönüllü olarak bende yer almak istiyorum.kibris

banner398

banner361

banner357

banner363

banner226

banner301

banner290

banner331

banner184