Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu  (Kıb-Tek) Çalışanları Sendikası (El-Sen),  kurumun mali sorunlarının kaynağının hükümet, ilgili bakanlar ve Kıb-Tek Yönetim Kurulu olduğunu” ileri sürdü.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu yazılı açıklamasında, BRTK’nın  Kıb-Tek’e sadece Şubat 2012 sonuna kadar birikmiş 17 Milyon TL borcu bulunduğunu ve yarın elektriğini kesmeye gideceklerini belirterek “El-Sen’in borçlarını tahsil etmesinin önündeki engelin Hükümet-Bakan-Yönetim Kurulu üçlüsü olup olmadığını yarın hep birlikte göreceğiz” dedi.

El-Sen olarak Meclis Başkanı, Milletvekilleri, ilgili Bakanlar, Yönetim Kurulu ve halkı bu konuda “defalarca” bilgilendirdiklerini ileri süren Kalyoncu şunları kaydetti:

“Borçlarından ötürü elektrik kesilmesine karar verecek makam Kıb-Tek Yönetim Kurulu’dur. Bu Yönetim Kurulu, Ekonomi Bakanı’ndan aldığı talimatlarla hareket etmektedir. Eğer Kıb-Tek’e sahip çıkmak istiyorlarsa, BRTK’nın borçlarından ötürü elektriğinin kesilmesi talimatı vermelidirler. Vatandaşın veya küçük esnafın 500 TL borcu için elektriğinin kesilmesi talimatını verenlerin, ne yapacağını hep birlikte görmek için biz yarın saat11.00’de BRTK önünde olacağız.”

Kıb-Tek’in iyi yönetilmediğini savunarak Yönetim Kurulu’na yönelik  eleştirilerini sürdüren Kalyoncu, “Hükümet özerkleşme kararı aldı fakat aylardır bir tek küçük adım bile atmadı. İlgili Bakan özerkleşme kararının altına imza attı ancak kurumun en azından kamudaki alacaklarının tahsili için uğraşacağına tahsilatın özelleşmesinden bahsetmeyi tercih etmektedir” iddiasında bulundu.