Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis ile Rum Meclisi ve DİSİ Başkanı Annita Dimitriu, Yunanistan’ın Yeni Demokrasi Partisi’nin Atina’da gerçekleştirilen 15’inci kongresine katılarak birer konuşma yaptılar.

Başbakan Üstel: “İthal Et Fiyatı 400 Tl’yi Geçmeyecek” Başbakan Üstel: “İthal Et Fiyatı 400 Tl’yi Geçmeyecek”

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis ve DİSİ Başkanı Annita Dimitriu’nun Atina’da gerçekleştirilen Yeni Demokrasi Partisi kongresine katılarak birer konuşma gerçekleştirdiklerini yazdılar.

Habere göre Hristodulidis, kongrenin dünkü oturumunda yaptığı konuşmada “50 yıldır süren Türk işgalinden” bahsederek bilindik tezlerini yineledi.

Hristodulidis, Kıbrıs’taki “yasa dışı Türk işgalinin bu yıl 50’inci yılı olduğunu” belirterek “kabul edilemez” şeklinde nitelendirdiği bu durumun “AB üyesi bir Kıbrıs’ın geleceği olmayacağını” savundu.

Hristodulidis, “işgalin sona ermesi, özgürlüğe ulaşılması ve ülkenin yeniden birleşmesi için çaba sarf etmekten vazgeçmeyeceğini” de belirterek, desteklerinden ötürü Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e ve Yunan hükümetine teşekkürlerini de dile getirdi.

Hristodulidis konuşmasında ayrıca AB seçimleri ve mülteci sorununa da değinerek, Yunanistan ile Güney Kıbrıs arasındaki dayanışmaya vurgu yaptı.

-        -Dimitriu’nun konuşması

Gazete haberinin devamında, Rum Meclisi ve DİSİ Başkanı Annita Dimitriu’nun ise kongrenin cumartesi günkü kısmında konuştuğunu ve Kıbrıs sorununa değinerek “üzerinde uzlaşılmış olan, iki toplumlu iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı federasyon temelinde çözüm bulunması için kararlılık ortaya konulması gerektiğini” ifade etti.

Dimtriu ayrıca, “Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin normalleşmesinin yolunun Kıbrıs sorununun çözümünden geçtiği taahhüdünü veren Miçotakis’e teşekkür etti”.

(SB/YIL)