İsrail'in bayramda da vurmaya devam ettiği Gazze'de son durum! Gazze'den son dakika haberleri internethaber.com'da...

Gazze Sağlık Bakanlığı'nın son açıklamasına göre İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 1361'e yükseldi. 6780 kişi yaralı. 

09.05 
İsrail ordusu: Son 24 saatte 5'i komuta merkezi olmak üzere 110 terör noktasını vurduk.

08.48
BM Filistinli Mülteciler Yardım Ajansı UNRWA:

219 bin 657 Gazzeli, Birleşmiş Milletler'in 86 tesisine sığınmış durumda. Her okulda ortalama 2 bin 554 insan yaşıyor.

MUCİZE BEBEK HAYATINI KAYBETTİ

İsrail bombardımanında hayatını kaybeden annesinin karnından canlı çıkarılan küçük Şeyma yaşam mücadelesini kaybetti. 5 gün hayatta kalabilen Şeyma, annesinin yanına gömüldü.

 

HAYATINI KAYBEDENLER 

Son açıklamalara göre İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 1361'e yükseldi. 6780 kişi yaralı.  

Bakanlığa göre hayatını kaybedenlerin;
315'i çocuk
166'sı kadın
58'iyse yaşlı...

Yaralılarınsa;

2307'si çocuk
1529'u kadın
287'si yaşlı

İsrail ordusunun yaptığı son açıklamalara göreyse 55'i asker 59 kişi hayatını kaybetti.

PAZAR YERİNE SALDIRI

İsrail ordusu daha önce de katliam yaptığı Şecaiyye bölgesinde pazar yerine saldırı düzenledi, en az 17 kişi hayatını kaybetti, 200 kişi yaralandı. Hamas "Saldırılar Filistin halkının direnişini ve sabrını kıramayacaktır" dedi.

İsrail ordusu geçen haftaki katliamda bir günde 70 kişiyi öldürdüğü Şecaiyye'de bu kez bir pazar yerini hedef aldı.

İsrail saldırısında en az 17 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.

Saldırıda Rami Reyyan isimli Filistinli bir gazeteci de öldürüldü.

Hamas yönetimi katliamla ilgili açıklamasında, Filistin direnişi karşısında istediği askeri başarıyı yakalayamayan İsrail ’in intikam ve toplu cinayetlere başvurduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu tip çaresizce eylemler Filistin halkının direnişini ve sabrını kıramayacaktır” ifadesi yer aldı.

Hamas yönetimi, İsrail ’in katliamları karşısında sessiz kalan uluslararası toplumu ve zayıflığı gerekçesiyle Arap dünyasını kınadığını ilan etti.

BÖLGEDEKİ TEK SANTRAL VURULDU

Elektrik ve gıda sıkıntısının yaşandığı Gazze'de insani dram da büyüyor.

Gazze Elektrik İdaresi Başkan yardımcısı Fethi Şeyh Halil, “Gazze ’de şu an elektrik yok, İsrail tarafından elektrik gelmiyor, bölgedeki tek santrali de vurdular. Şu anda önemli yerlerde mazotla çalışan jeneratörler kullanılıyor, fakat bu jeneratörler günde 6 ile 8 saat çalışabiliyor. Yakında biriktirilen mazot da tükenecek. Hastaneler ve diğer önemli bölgelerde büyük sıkıntı yaşanıyor” dedi.

İsrail, Türkiye saatiyle 15:00'da başlayan dört saatlik bir ateşkes ilan ettiğini açıkladı. Ateşkes talebi BM'den geldi. İsrail'in ateşkesi yoğun katliam yapılan Beyt Hanun, Şecaiyye ve Han Yunus'ta ise geçerli değil.

İsrail ordusu dört saatlik ateşkesin Beyt Hanun, Han Yunus ve ve Şecaiyye'de geçerli olmayacağını duyurdu. Bu bölgeler İsrail'in en çok bombaladığı bölgelerin başında geliyor.

Gazze'deki silahlı gruplar ise İsrail'in tek taraflı ateşkes ilanını gözden geçirdiklerini duyurdu.

ÖLÜLER ENKAZ ALTINDA ÇÜRÜYOR

İsrail, Gazze'ye kara saldırısının ardından işgal ettiği Huza'da sivilleri bombalamaya devam ediyor. İsrail'in ambulansların girişine izin vermediği bölgede çok sayıda insan yardım beklerken ölüler enkaz altında çürümeye terk edildi.

İsrail uçakları Gazze'nin Tuffah Mahallesi'nde bir evi hedef aldı. Evde bulunan aynı aileden üçü çocuk altı Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta El Galban ve Ebu Cazar ailenin evleri bombalandı. Saldırıda beş Filistinli öldürüldü, 15 kişi yaralandı.

16 BİN YEDEK ASKER

Gazze'ye saldırılarını ara vermeden sürdüren İsrail ordusu 16 bin yedek askeri daha göreve çağırdı. İsrail ordusunda görevli bir general ise "Hamas'a ait tünellerin yıkılması birkaç gün içinde bitebilir" dedi.

İsrail ordusu daha önce de Gazze'ye saldırı için çok sayıda yedek asker çağırmıştı.


AFP haber ajansının İsrail ordu sözcüsüne dayandırdığı bilgiye göre, İsrail 16 bin yedek askeri daha göreve çağırdı. 7 Temmuz'da başlayan saldırıların ardından İsrail ordusunun Gazze'ye saldırılarında aktif olarak yer alan İsrail askeri sayısı 86 bini buldu.

İsrail radyosuna göre, İsrail güvenlik kabinesi çarşamba günü beş saatlik toplantının ardından Gazze'ye saldırılara devam kararı aldı.

Radyoya göre perşembe günü sekiz bakanın katılacağı başka bir toplantı daha yapılacak.

Öte yandan İsrail ordusunda görevli General Sami Turgeman, İsrail'in Gazze'de 'Hamas'ın silah güzergâhı' olarak gördüğü tünellerin yıkılmasının birkaç gün içinde tamamlanabileceğini söyledi.İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI


İnsansız hava araçları ise Gazze'nin güneyindeki Refah'ta bir grup Filistinli'yi hedef aldı. Saldırıda üç kişi öldü.

Beyt Lahye'deki bombardımanda ise iki Filistinli yaşamını yitirdi.

Gazze'deki muhabiri Vail Dahduh sabah saatlerinden bu yana gerçekleşen saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısının 71'e ulaştığını söyledi.

Birleşmiş Milletler okulu da vuruldu

İsrail sabah saatlerinde ise Birleşmiş Milletler'e bağlı bir okulu hedef almıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail topçu birliklerinin, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Filistinlilerin sığındığı BM'ye bağlı bir okulu vurduğunu ve ilk belirlemelere göre en az 16 kişinin öldürüldüğünü, onlarca kişininse yaralandığını açıkladı.

Çoğu yerde elektriklerin tamamen kesik olduğu ve telefon şebekelerinin bazı yerlerde tamamen çöktüğü için ölü sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Sağlık görevlileri peşpeşe gelen cesetleri saymakta zorlanıyor.
Al Jazeera muhabiri Dahduh okulun içinde yaklaşık 2 bin Filistinli'nin olduğunu ve insanların en azından BM bayrağı taşıdığı için okulun daha güvenli olduğunu düşündükleri için buraya sığındığını söyledi. Dahduh, görgü tanıklarına göre birkaç top atışının direk olarak insanların sığındığı okuldaki sınıflara atıldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) Gazze'deki sözcüsü Adnan Ebu Hasna, "Gazze'de hiç bir yer güvenli değil. İnsanlar UNRWA'nın okullarına sığındı. İsrail'e defalarca bu okullarla ilgili tüm bilgileri verdik. İsrail'in bu saldırıyı yapmak için hiç bir sebebi yoktur. dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, çarşamba günü yaptığı açıklamada BM'ye bağlı okulun vurulmasını kınadı, ancak doğrudan İsrail'i sorumlu göstermedi.

"Orada neler olduğunu görmek için tam kapsamlı bir soruşturma olmalı" diyen Harf, "Hiçbir şey, bir BM tesisine sığınan masum insanların öldürülmesini haklı çıkarmaz. BM'nin tarafsızlığına herkes tarafından saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.HAMAS'A KARŞI AYAKLANMA AMACI


Gazze'de insanların tedirgin olduğunu söyledi. Dahduh Gazze'ye yapılan bombardımanın İsrail askerlerinin öldürülmesi haberinin hamen ardından gerçekleştiğini ve İsrail'in intikam duygusuyla hıncını sivillerden çıkarmaya çalıştığını belirtti.

Dahduh, kara saldırısında ilerleme kaydedemeyen İsrail ordusunun ilerleme kaydedemedği için rastgele yaptığı saldırıları artırdığını, İsrail'in sivilleri vurarak insanları Hamas'a karşı ayaklandırmak istediğini ve bu yolla Hamas'a karşı baskı oluşturmayı hedeflediğini kaydetti.

KASSAM TUGAYLARI'NIN KARŞI SALDIRILARI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin Kassam Tugayları ise Han Yunus'un doğusundaki Zanne bölgesinde RPG füzesi kullanarak bir buldozeri imha ettiğini açıkladı.

Kassam Tugayları ayrıca, Han Yunus'un doğusunda İsrail ordusuna ait bir özel timin korunmaya çalıştığı bir binaya saldırdığını ve bu binayı bombaladığını belirtti.

Kassam Tugayları, Mağazi bölgesinde ise İsrail ordusuna bağlı askeri bir gruba altı havan bombasıyla saldırdığını açıkladı.

ATEŞKES BELİRSİZLİĞİ

İsrail bayramın ikinci gününde saldırılarını aralıksız sürdürürken Filistin Kurtuluş Örgütü, Hamas'ın da dahil olduğu Gazze'deki tüm grupların 24 saatlik ateşkes için hazır olduğunu duyurdu.

AFP haber ajansına göre, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) 24 saatlik ateşkesi sadece Hamas'ın değil Gazze'de faaliyet gösteren tüm grupların kabul ettiğini belirtti. Ancak Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Düşmanımız çocuklarımızı ve halkımızı öldürürmeye devam ettiği sürece tek taraflı ateşkes ilan etmeyeceğiz" dedi.

KERRY İSRAİL'E DESTEĞİ SÜRDÜRÜYOR

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Gazze'de herkesin ateşkes istediğini ancak bunun İsrail'in tünelleri ortadan kaldırarak 'kendisini savunma hakkını' engellemeyeceğini söyledi.

Kerry, "İsrail tüneller konusunu halletmelidir. Tüneller İsrail güvenliği için tehdit. İsrail'in kendi güvenliğini koruma hakkı vardır. Ancak şiddet daha çok şiddeti getirecektir ve daha sonra toparlamak zor olacaktır" dedi.

Kerry, "Görevimiz iki tarafı da görüşmeye çağırmak. İsrail ile dostluğumuz onu desteklememizi gerekli kılıyor" ifadelerini kullandı.

EN AZ 56 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu direnişin gerçekleştirdiği üç operasyonun sonucunda 14 askerinin daha öldürüldüğünü itiraf etti. Böylece kara saldırılarının başladığı 17 Temmuz'dan bu yana İsrail'in açıkladığı ölen asker sayısı 56 oldu.

Hamas'ın silahlı kolu İzzeddin Kassam Tugayları'na göre bu sayı 110'un üzerinde.

GAZZE'Yİ İŞGAL ETTİ

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), hazırladığı bir grafikle İsrail ’in Gazze ’nin yarısını Filistinlilerden boşaltma girişimini ortaya koyuyor.

İsrail ’in Filistinlilerin terk etmesini istediği bu alan Gazze topraklarının yüzde 44 ’ü.
İsrail tampon bölge ilan ettiği bu alana bir yandan bombalar ve füzeler yağdırırken, karadan da askerlerini sokuyor.

360 kilometrekarelik alana sahip olan Gazze Şeridi ’nin nüfusu 1.8 milyon. Bu sayı Gazze ’yi dünyada nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgelerden biri yapıyor.

İsrail bombardımanı ve ablukası altına olan Gazze, Mısır ’ın da Refah sınır kapısını kapatması nedeniyle tam anlamıyla bir açıkhava hapishanesine dönüşmüş durumda.