Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, “meselenin KIB-TEK’e, Kıbrıs Türk halkının geleceğine sahip çıkmak” olduğunu kaydetti.

 

Kıbrıs Postası Web TV’de soruları yanıtlayan Erhürman, hukuk tanımaz bir yapıyla karşı karşıya olduklarını savunarak, enerji konusunun tüm dünyada da çok önemli bir yere sahip olduğuna, enerji konusunda halkın 15 senesinin bağlanmaya çalışıldığına vurgu yaptı.

 

-Erhürman: “Hiçbir meşru ve makul gerekçe yok”

 

Hükümetin elektrikte yapmaya çalıştığı işin ne bilimsel ne de makul bir gerekçesi olduğunu ifade eden Erhürman, söz konusu zihniyetin yıllardır KIB-TEK’e yatırım ve plan yapmadığını iddia etti.

 

Elektrik mühendisleri ve makine mühendisleri odalarından da görüş alınmamasını eleştiren Erhürman, bilimdışı hareket edildiğinin altını çizerek, “Bu memlekette KIB-TEK’e ne yatırım yapıldıysa, hangi taşın üstüne taş konulduysa, hepsi CTP döneminde yapıldı” dedi.

 

Elektrikte AKSA ile yapılmak istenen 15 yıllık anlaşma hakkında yorum yapan Erhürman, “Halkın 15 senelik geleceğini alacaklar. Hani kısa süre içinde Türkiye’den entegre elektrik getirecektin? Bu ne işe yarayacak? KIB-TEK’e yatırım yapmamız gerekirse yapalım. Hiçbir şekilde hiçbir meşru ve makul gerekçe ortada yok” diye konuştu.

 

-“Bilim temelli çalışılmadığı ortada”

 

Erhürman, “15 sene sonra, bu kadar enerji maliyetiyle nasıl üretim yapacağız diye konuşacaklar. Ya şimdi konuşursunuz ya da 5 sene sonra konuşmanızın manası yok” dedi ve bu kadar öngörüsüz işi hükümete yaptırmamak gerektiğini kaydetti.

 

“Bunların hazırlayacağı sözleşmeden de hayır gelmez” diyen Erhürman, söz konusu zihniyetin bu memlekete verebilecek hiçbir şeyi olmadığını, yurttaşların geleceğinden de çaldığını kaydetti.

 

Başbakan Ünal Üstel’in elektrik kesintileriyle ilgili “sabotaj” sözlerini anımsatan Erhürman, “Bu lâfı ettiyseniz, ispatlayacaksınız. İspatlamazsanız sabotajcı sizsiniz. İnsanların gelecek konusundaki mücadelesini sabote ediyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Tatar, Trafik Kazalarında 2 Vatandaşın Yaşamını Yitirmesi Dolayısıyla Üzüntüsünü Paylaştı Tatar, Trafik Kazalarında 2 Vatandaşın Yaşamını Yitirmesi Dolayısıyla Üzüntüsünü Paylaştı

 

-“Uçurumun dibine gidiyoruz”

 

Erhürman, “Bütün dert, halkın elektriksiz kalmasını manipüle ederek halkın tepkisini EL-SEN’e çekmek” diyerek, asıl kaybedeceklerin, elektrik kullanarak üretim yapanlar olduğunu belirtti ve “Halkımızın bu konuda uyanık olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

“Kıbrıs sorunu çözülene kadarki dönemde yapılacak hatalar, çözümden sonra da ödeyeceğimiz bedellere dönecek” diyen Erhürman, imzalanan protokolle ilgili de konuştu ve “Her şeyin ciddiyeti bitti” ifadelerini kullandı.

 

Halka çağrıda bulunan Erhürman, “Tanıyın bunları çünkü bu bizi uçurumun dibine götürüyor. Uçurumun dibine gidiyoruz. Bugünü değil, 15 sene sonrayı da çalıyorlar artık… Bu kadar cahilce ülke yönetilmez. Cehaletleri bize pahalıya patlıyor” diye konuştu.

 

-“Karşımızda hukuk tanımaz bir yapı var”

 

Haziran ayında bir milletvekili yerine, bir yıl içerisinde erken genel seçim çağrısını da yineleyen Erhürman, karşılarındaki yapının “hukuk tanımaz” olduğunu savundu ve “Bu zihniyet her türlü meseleyi kendi lehine nasıl yontar diye düşünür” dedi.

 

Cumhurbaşkanı adaylığı sorusunu da yanıtlayan Erhürman, “Makamlar benim için arzu ya da hedef değildir” dedi.

 

Erhürman, gündemdeki elektrik konusu hakkında, “Mesele KIB-TEK’e, Kıbrıs Türk halkının geleceğine sahip çıkmaktır” diyerek sözlerini tamamladı.