Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), elektrik kesintileri hakkında açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

El-Sen Dün (31.01.23)tarihinde yaşanan üretim yetersizliği sebebi ile Elektrik kesintileri olmustur. Bunun sebebi Teknecik 1 X  60 MW Elektrik santralinin bir ünitesinin devre dışı kalması akabinde, AKSA santrallerinin arıza sebebi ile 3 ünitesinin devre dışı kalması sonucu ada genelinde Elektrik kesintileri yaşanmıştır. 

Ne Tesadüftür ki Termik santralin (1X60 MW) arızası devam ederken Aksa santrali tekrardan bugün(01.02.23) arıza sebebi ile sabah saatlerinde 2 ünitesi devre dışı kalmıştır.

Kırok: “Bilgisi olanları paylaşmaya davet ediyorum” Kırok: “Bilgisi olanları paylaşmaya davet ediyorum”

Aksa sözleşmesinin 2023 yılında sona ermesine kısa bir süre kala, sözleşme gereği günlük 100MW enerjiyi sağlamakla mükellef olan Aksa pik saatlerin olduğu 18:00 21:00 saatlerinde 45 MW civarında bir üretim yaparak KKTC halkını karanlıklarda bırakmıştır. Sözleşmenin uzatılması için dün 3 ve bugün 2 şer ünitelerinin arka arkaya tesadüf eseri arıza yapması çok fazla düşündürücüdür.

Üzülerek söylüyoruz ki enerji üretim yetersizliğinden kesintiler devam edecek görünmektedir. Aksa daha önce de olduğu gibi sözleşmenin bitiş tarihi yaklaşırken aynı yöntemleri kullanarak ülkemizi ve halkımızı enerjisiz bırakarak sözleşmesini uzatmak istiyor. Buradan Sayın Başbakan Ünal Üstel’e sesleniyoruz bu konuda Kib-Tek yönetim kurulunun almış olduğu 120MW yatırım kararını hayata geçiriniz, ne sizin nede Aksa’nın patronlarının halkımıza bu işkenceyi çektirmeye hakkı yoktur.

Ahmet Tuğcu - El-Sen Genel Sekreteri