Padişahın Veziri vefat eder.Padişah Kadı efendiye "Haber sal duysunlar, yeni Vezir seçilecektir.

Sınav çetin olacak soruları bilemeyenin kellesini alırım der "Duyuru yaparlar.Sınav günü üç aday gelir.Padişah üst katta gizli bir bölmede sınavı izler.

Sadrazama içeri bir eşşek koymasını ve adaylara bu ne? Bunu konuşturabilirmisin ? diye iki soru sormasını ister.Kesin konuşmaz diyenleri arka kapıdan gönder der.İlk aday içeri girer Sadrazam sorar "Bu ne? Aday cevap verir eşşektir efendim der. Tamam birinci soruyu bildin der Sadrazam.Gelelim ikinci soruya der.Bunu konuşturabilirmisin ? der. Aday hemen dürüstlüğümü test ediyor galiba diye düşünüp hayır konuşamaz efendim der.

Sadrazam birinci adayı arka kapıdan gönderir.İkinci aday içeri girer.Onada ayni sorulardan birincisi sorulur cevap verir, ikinci soru sorulur tereddüt eder ne diyeceğini şaşırır eşşek konuşur nu efendim der.

Sadrazam onu da gönderir.Üçüncü aday içeri girer.

Üçüncü aday dışarda iyice korkmuştur içeri giren iki adayın geri çıkmaması onu korkutmuştur.Herhalde bunların kelle gitti diye düşünür.Sadrazam üçüncü adaya da, bu nedir der.Aday korkarak çok özür dilerim efendim eşşektir der. Sadrazam doğru dersin der.İkinci soruyu sorar.Bunu konuşturabilirmisin der.Aday hiç tereddüt etmeden hemen tabii efendim konuştururum der.Sadrazam şaşırır padişahın gizli olduğu yere bakar.Padişah devam et işareti yapınca, devam eder.Nasıl yapacaksın bu işi der.Aday efendim papağan konuşur da eşşek niye konuşmasın der.Sadrazam şaşırır, padişah gayet memnun devam işareti yapar.Sadrazam nasıl konuşturacaksın der.Aday efendim der bu eşşektir biraz çalışma ve zaman ister iki yıl alır bu iş der.Sadrazamdan iki yıl süre ister.Sadrazam tamam der sınavı kazandın al vezir mührünü hayırlı olsun ama iki yıl sonra bu eşşek konuşmazsa kelleni alırız der.Padişah Sadrazama tam aradığımız adam her dediğimizi tereddütsüz yapar der.Adam gayet neşeli eşşeği ve vezir mührünü alıp eve gider.Hanımı bu ne? neden bunu eve getirdin ?der.Adam karısına bu eşşek kıymetlidir padişahındır ,onu konuşturacağız der.Hanımı şaşkın bir şekilde eşşek konuşur mu efendi ? Sen delirdin mi ? der.Adam ben konuşmayacağını bilmiyormuyum asıl deli padişahtır bana konuştur seni vezir yapayım dedi iki yıl süre verdi der.Kadın iki yıl sonra ne olacak der.Adam hanım, hanım der iki yıl vezir benim mühür bende sen de vezir karısı olarak keyfini sür.İki yıla kadar padişah mı ölür, eşşek mi ölür bilinmez keyfe bakalım der.
Hayırlısı ile bizde iki yıl protokolü imzaladık.Keyfini sürelim.İki yıla kadar belki hükümet gider.