Bayram öncesi özellikle Gayrimenkul Sektöründeki tüm paydaşlarımız ve müşterilerimizi sevindiren konut kredilerinin 0.99 a kadar ciddi bir rakama kadar düşmesindeki mutluluğumuz ne yazık ki çok kısa sürdü!

Özellikle küçük yatırımcı veya ilk defa konut sahibi olacak kişiler için bu kredi indirim fırsatı büyük bir avantaj anlamına gelmekteydi ve gerek Emlak ve inşaat sektörüne getireceği canlılık bildiğiniz üzere lokomotif bir şekilde birçok yan sektöründe canlanmasını anlamına gelecekti!

Üzülerek belirtmek isterim ki bayram öncesi yapılan indirim ilk günlerde Kuzey Kıbrıs’ta da uygulanacağı 2 banka tarafından duyurulmasına rağmen duyumlarıma Göre son gelen haber ile Merkez Bankamız tarafından ilgili bankalara yazı gönderilerek oranların 0.99’dan 1.45’e yükselmesine sebebiyet vermiştir.

Muhtemelen yerel bankalarımız için alınan bir tedbirdir diye düşünmekteyim !!! 20 yıllık deneyimlerimi göz önünde bulundurarak yapmış olduğum istatistik ile yerel bankalarımız zaten döviz bazında konut kredisini müşterilerine sağlamaktadır ve genelde TL bazında Türkiye bankaları kadar esnek olmaları imkânsız olmuştur.

Bu taraftan hatırlıyoruz ki zaten bu senenin başından itibaren T.C. bankalarının da döviz bazlı kredi veremeyeceklerine göre aslında bir nevi müşterilerimiz için iki seçenek yolu kendiliğinden doğmuştur.

Döviz bazlı konut kredisi almak isteyen müşterilerimiz yerel bankalarımızı TL bazlı konut kredi almak isteyen müşterilerimiz ise T.C. bankalarını seçmektedirler. Bu yüzden merkez bankamızın bu konuda yapmaya çalıştığı 0.99 uygulanan konut kredisini 1.45 e çıkarmasını istemesi anlamlı gelmemektedir.

Unutmayalım ki bankaların en önemli görevi ve gelir kaynakları müşterilerine alabilecekleri oranda kredi sağlamaları ve ekonomiye can damarı olmalarıdır. Bu konuda umarım gerek merkez bankamız gerek maliye bakanlığımız gerekse bankalar birliğimiz tekrardan bir araya gelip hep beraber duyarlı davranarak tekrar Türkiye’de de uygulanan 0.99 konut kredi oranını Kuzey Kıbrıs ta da sağlamalarını temenni ederim.