banner386
banner410

Şişli’deki Asansör Kazası

Türkiye Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şişli'deki asansör kazasıyla ilgili, Her türlü soruşturma en detaylı şekilde yapılacak. Bu olayın oluş şekli, varsa ihmal, eğer başka sebepler varsa bu sebepler derinlemesine araştırılacak. Kamuoyunun şunu bilmesini isterim, bu tür olaylarda bir an bile tereddüt etmeden gerekli her türlü araştırmayı, soruşturmayı yapar, bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için her türlü tedbirini alırız dedi.

07 Eylül 2014 Pazar 15:36
Şişli’deki Asansör Kazası

TC BAŞBAKANI DAVUTOĞLU: “HER TÜRLÜ SORUŞTURMA EN DETAYLI ŞEKİLDE YAPILACAK”

"İLO SÖZLEŞMESİ'YLE İLGİLİ OLARAK, ŞUNU ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE İFADE EDEYİM, DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ ÜLKELERİNDE İŞ GÜVENLİĞİ HANGİ ŞARTLARDA SAĞLANIYORSA, ONU SAĞLAMAK İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIRIZ, HER TÜRLÜ YASAL ÇALIŞMAYI YÜRÜTÜRÜZ"

Türkiye Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şişli'deki asansör kazasıyla ilgili, "Her türlü soruşturma en detaylı şekilde yapılacak. Bu olayın oluş şekli, varsa ihmal, eğer başka sebepler varsa bu sebepler derinlemesine araştırılacak. Kamuoyunun şunu bilmesini isterim, bu tür olaylarda bir an bile tereddüt etmeden gerekli her türlü araştırmayı, soruşturmayı yapar, bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için her türlü tedbirini alırız" dedi.

Davutoğlu, Meram ilçesindeki ikametgahının önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Şişli'deki asansör kazasında 10 işçinin hayatını kaybetmesini değerlendirdi.

Herkesi derinden üzen, hüzne boğan bir olayın meydana geldiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Dün olay olur olmaz hem İçişleri Bakanlığımızı hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızı görevlendirdik. Gece boyu da buradan gelişmeleri takip ettim" diye konuştu.

Olay yerine giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in kendisine son olarak, saat 04.30'te tekrar bilgi sunduğunu dile getiren Davutoğlu, "İlk değerlendirmeleri zaten takip ettiniz. Bakanımız da zaten vurguladı. Maalesef 10 işçimiz, 10 canımız, emekçimiz iş asansörünün raydan çıkması suretiyle vefat ettiler" ifadesini kullandı.

İşçilere Allah'tan rahmet dileyen, ailelerine, millet ve hükümet adına taziyelerini sunan Başbakan Davutoğlu, çok acı ve üzüntü verici bir olayın meydana geldiğini söyledi. Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Dün bu gelişmeyi haber alır almaz hem adli hem idari soruşturma başlatılmıştır. Her türlü soruşturma en detaylı şekilde yapılacak, bu olayın oluş şekli, varsa ihmal veya başka sebepler varsa bu sebepler derinlemesine araştırılacak. Kamuoyumuzun şunu bilmesini isterim ki bu tür olaylarda bir an bile tereddüt etmeden gerekli her türlü araştırmayı, soruşturmayı yapar bir daha böyle bir olay yaşanmaması için de her tür tedbiri alırız. Bu konuda bütün sorumlularla ilgili olarak da en derin araştırma, soruşturma yapılacak. Olayın oluş seyri konusunda da kamuoyumuzu aydınlatacak bilgilere ulaşacağız. Bu çerçevede Sayın Bakanımıza da Avustralya'ya yapmayı planladığı ki G-20 çalışma bakanları toplantısı vardı, o ziyareti iptal etmesi talimatını verdim."

Başbakan Davutoğlu, olayın yarın Bakanlar Kurulu toplantısında detaylı şekilde değerlendirileceğini dile getirerek, "Olayı iki boyutuyla değerlendireceğiz. Birinci boyut bu olayın açıklığa kavuşturulması ve bu olayla ilgili hiçbir hususun karanlıkta kalmaması. Bu konuda Bakanımızdan yarın brifing alacağız" dedi.

Konuyla ilgili gelişmeleri gün boyunca takip edeceğini vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi:

"İkinci boyutu ise yarın iş güvenliği konusunda bu olayın da ötesinde genel olarak alınması gereken tedbirleri de ele alacağız. 2012 Haziranı'nda aslında son derece şümullü, kapsamlı bir iş güvenliği yasası çıkardık. Bu yasada eğer aksayan yönler varsa, bu olay eğer bize bu aksayan yönlerle ilgili herhangi bir işaret sunarsa, bu konuda da gerekli her türlü yasal tedbiri alırız. Eğer yasada bütün hususlar göz önüne alınıp ortaya konulmuşsa ve buna rağmen bu olaylar olmuşsa orada idari ya da adli bir tedbir almak gerekiyorsa bunları alacağız. Yarın Bakanlar Kurulu'nun en önemli gündem maddesi bu olacak. Detaylı bir şekilde çalışmaları, soruşturmaları, incelemeleri yaptıktan sonra gereken her türlü tedbiri almak konusunda bir an bile tereddüt etmeyeceğiz. Bu kapsamda da bütün ilgili tarafların bundan sonra bu olaylar olmaması için yapabilecekleri katkılar, öneriler varsa onu hükümetimize iletmeleri konusunda da çağrıda bulunuyorum."

Davutoğlu, olayda hayatını kaybeden işçilerle ilgili, "Onlar alın teriyle, emekleriyle helal rızık için
çalıştılar. Bu yönleriyle de bizim için bir şehit hükmündedirler. Onlar için gerekli her türlü tedbiri de alırız. Aileleri itibarıyla da gerekli tedbirleri almayı düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Söz konusu inşaatın denetimlerinde eksikliklerin olup olmadığına yönelik soruya Başbakan Davutoğlu, "Bu konuda araştırmalar, incelemeler, soruşturmalar sürüyor. Gerekli incelemeler yapılmadan erken bir hüküm vermek istemeyiz. Tamamlanınca kamuoyunu aydınlatacak bilgiler vereceğiz" karşılığını verdi.

Davutoğlu, hayatını kaybeden işçilerin aileleri için sosyal güvenlik hakları bakımdan atılması gereken her türlü adımın atılacağını belirterek, ailelere maddi bir yardım yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Çalışma Bakanımız da bu çalışmaları yürütüyor. Herhangi bir destek olur mu, bunu yarın ki Bakanlar Kurulu'nda değerlendiririz. Benim kastettiğim emek uğruna vefat edenlerin taşıdıkları manevi değer itibaren söylüyorum. Emek en kutsal değerdir. Ailelerimizin mağdur olmaması için eğer desteğe ihtiyaç varsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da dahil olmak üzere her türlü tedbiri alırız. Tabi bu inşaatı yürüten firmanın da mutlaka alacağı tedbirler vardır, bunları değerlendireceğiz."

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 167 No'lu sözleşmesini imzalamasıyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, şu yanıtı verdi:

"İLO Sözleşmesi'yle ilgili olarak, şunu çok açık bir şekilde ifade edeyim; dünyanın en gelişmiş ülkelerinde iş güvenliği hangi şartlarda sağlanıyorsa onu sağlamak için her türlü tedbiri alırız, her türlü yasal çalışmayı yürütürüz. Bunları da yarın Bakanlar Kurulu'nda ele alacağız. Mesele sadece hukuki mevzuat değil, dünyanın en iyi yasasını çıkartsanız, en evrensel geçerliliği olan kuralları koysanız insan faktörü önemli. Oradaki denetim görevlileri, iş güvenliğiyle ilgili sorumlular bu yasal mevzuatın özünü teşkil eden sağlam bir bilince sahip olmalı. Aksi takdirde yasal olarak almış olduğunuz tedbirler by-pass edilmeye kalkılırsa tabii iş kazalarını yaşamak kaçınılmaz olur. O bakımdan hem yasal tedbirleri alacağız hem de bu bu bilinci yaygınlaştırmak için atılması gereken ne adım varsa mutlaka atılacaktır. İnsan unsurunun da burada değerlendirilmesi gerekir. Yarın bütün bu boyutlarıyla konuyu ele alacağız ve kamuoyumuzu da aydınlatacağına inandığım açıklamaları atacağız."

banner360
Son Güncelleme: 07.09.2014 15:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner398

banner361

banner357

banner363

banner226

banner301

banner290

banner411

banner331

banner184