banner369
banner365
banner368

Kıbrıs’ta muhtemel federal çözüm DAÜ’de tartışıldı

“Kıbrıs’ta Muhtemel Federal Çözüm Üzerine Değerlendirmeler” başlıklı çalıştay, geçtiğimiz günlerde DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi binasında yer alan BEA5 No’lu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

20 Eylül 2019 Cuma 16:09
Kıbrıs’ta muhtemel federal çözüm DAÜ’de tartışıldı
banner337
banner351

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen “Kıbrıs’ta Muhtemel Federal Çözüm Üzerine Değerlendirmeler” başlıklı çalıştay, geçtiğimiz günlerde DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi binasında yer alan BEA5 No’lu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. DAÜ Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Demet Çelik Ulusoy’un moderatörlüğünde düzenlenen çalıştayın davetli konuşmacısı ise, dünyaca ünlü siyaset bilimci Prof. Dr. Jan Erk oldu. 

banner341
Çalıştayın katılımcıları arasında; DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sözen, DAÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Arzu Alibaba, Yrd. Doç. Dr. Emine Koçano Rodoslu, Yrd. Doç. Dr. Seda Orbay, Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Aydın Atılan Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Gör. Mustafa Erçakıca da yer aldı. Çalıştaya konuya ilişkin ilgileri nedeniyle gençlik örgütleri de katıldı. Eğitimde Gençlik İnisiyatifi, Bağımsız Gençlik Platformu, Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Öğrenci Federasyonu temsilcilerinin katıldığı çalıştayda; Kıbrıs’ta Muhtemel Federal Sistemin ana hatları, dünya üzerinde başarılı ve başarısız federal sistemler, kimlik, etnisite, yetki paylaşımı ve federal sistemlerin kurumsal, politik ve sosyolojik boyutları üzerinde duruldu.

Federal Sistemin Yapısı Ele Alındı
Kıbrıs uyuşmazlığı ve çözümü konusu, uluslararası hukukun en uzun süren meselelerinden biri olarak addediliyor. Kıbrıs’ta muhtemel bir çözümün uluslararası odaklarca federal sistem biçiminde açıklandığı biliniyor. Ayrıca Kıbrıs’ta muhtemel bir çözümle ilgili federal sistem dışında farklı çözüm parametreleri üzerinde de kamuoyunda birçok farklı fikir ortaya atılıyor. Çalıştayda bu fikirlerin tartışılmasının yanı sıra; BM Güvenlik Konseyi kararları ve Müzakere Masası’nın üzerinde durduğu devlet biçimi federal sistem olduğundan, özel olarak bu konu ele alındı. Kamuoyundaki tartışmaların gerek federal sistemin yapısı, gerekse de eşit iki toplumlu bir federal sistemin tasarımı konusunda pek fazla bilgi verici olmamakla birlikte çoğu zaman da bilgi kirliliği yaratabilmesi sebebiyle, Kıbrıs’ta muhtemel bir federal sistemin kurumsal tasarımı, yapısı, sosyolojik ve politik boyutu gibi konular hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Çalıştayda genel olarak federalizmin açıklanması, federal sistemin kurumsal tasarımı ve sürdürülebilir bir federal sistem açısından gereklilikler, federal sistemin yetki paylaşımı ve anayasal yetki paylaşımı katalogları, federal sistemlerde uyuşmazlıklar ve uyuşmazlık çözümü gibi bu alana özgü konu başlıklarının Kıbrıs konusu üzerinden tartışılması hedeflendi.

banner360
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner350

banner361

banner357

banner363

banner375

banner226

banner301

banner290

banner320

banner366

banner331

banner223

banner184