banner386
banner399

Açıklayın, tarihe geçin

Şike davasında Mahkeme Başkanı Ekinci'nin ''Açıklayın tarihe geçin'' sözleri üzerine Yıldırım, ''Açıklarsak ne

30 Mart 2012 Cuma 15:40
Açıklayın, tarihe geçin

Şike davasında Mahkeme Başkanı Ekinci'nin ''Açıklayın tarihe geçin'' sözleri üzerine Yıldırım, ''Açıklarsak neler olacağını biliyorum. Ondan sonra diyecekler niye yaptı'' şeklinde konuştu.

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 16'sı tutuklu 93 sanık açılan davanın 12. duruşması başladı. Duruşmada sözlü savunma veren Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, "Beni ne zamandan beridir dinlediklerini biliyorum. Ama bir şey bulamadıkları için Manisaspor maçından sonra dinlemeye başlamışlar gibi davrandılar" dedi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda faaliyet gösteren İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan'ın da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık Abdullah Eker, rahatsız olduğu gerekçesiyle duruşmaya gelmedi.

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, eski futbolcu Cemil Turan, Alaeddin Yıldırım, Serkan Acar, Mehmet Yenice ve Yavuz Ağırgöl'ün de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Bugün savunmaların tamamlanmasının ardından hakimler, sanıklar ve sanık avukatlarının taleplerini değelendirecek.

"KIZLARIMIZA İZİN VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM"

Aziz Yıldırım da ek savunmasına, mahkeme heyetine hitaben, “Bu hafta içerisinde Avrupa şampiyonlar şampiyonu kızlarımızın buraya gelmesine izin verdiğiniz için teşekkür ederim” diyerek başladı. Bunun üzerine Başkan Ekinci, “Hediye ettikleri topu adliyenin içerisinde muhafaza edeceğiz. Adliye personelimizin zaman zaman kazandığı kupalar var. Onlarla birlikte muhafaza edilecek, bilginiz olsun” dedi. Yıldırım, aylardır süren tutukluluk sürecinin iyi diyalog içerisinde geçtiğini belirterek, Mahkeme Heyeti Başkanı Ekinci'ye teşekkür etti.

“Bu bir şike davası olsaydı burada farklı konuşmalar yapıyor olurduk ama dediğim gibi şike davası değil” diyen Yıldırım, savunmasında eksik kalan bazı maçları anlatacağını söyledi. İddianamede, Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçıyla ilgili 2 yoldan şike olduğunun öne sürüldüğünü belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bu maçta genel hadise Mehmet Şen ile Doğan Ercan'ın üzerinden yapılan bir şike operasyonundan bahsediliyor. Şike operasyonu, İlhan'a söylediğim söylemlerle bu hadisenin başladığı belirtiliyor. Mehmet Şen beni arıyor. Görmek istediğini söylüyor. O gelmeden ben İlhan Bey ile konuşuyorum. 'Mehmet geldi konuşmak istiyor' diyorum. Maç ertesi günü, bu konuşmalarda gece oluyor. Daha şike operasyonu yapmamışız. İlhan Bey'in ilk defa haberi oluyor. İlhan Bey ve Mehmet Bey de geldi. Aykut Hoca ile hep beraber oturduk ve konuştuk.Bir diğer iddia ise Mehmet Şen'e benim Serdar Kulbilge üzerinden irtibata geçtiğimdir. Bu iddiayla ilgili Mehmet Şen, İlhan'a bir mesaj yolluyor. Mesajda, 'Serdar ile konuştum, hiç kimseyle konuşmamış iş halloldu' diyor. Serdar Kulbilge'ye gitmiş olsaydık bu mesajın olmaması gerekiyor.”

Davanın sanıklarından Doğan Ercan hadisesinde ise Serdar Kulbilge ile hiçbir irtibatlarının olmadığını, çünkü alacaklardan vazgeçildiğini belirten Yıldırım, “Şike olsa alacağından insan vazgeçer mi? 5 bin 10 binle işler yapılmaz. En düşük para kazanan futbolcu 1 milyon lira kazanıyor. Karalanmak için maalesef bu hale geldik” diye konuştu. Yıldırım, hiçbir transferi maçtan önce yapmadıklarını, futbolcular Emenike ve Sezer'in sezon sonunda transfer edildiğini belirterek, “Mehmet Topuz transferi için kulübüyle konuştuk. Topuz beni aradı 'Neden beni arıyorsun ayıp' dedim. Hiçbir şekilde kulübüyle anlaşmadan bir konuşma yapmadık. Maç öncesinden futbolcu transferi yapanlar yargılanmıyor, biz transfer şikesi diye yargılanıyoruz” dedi.

"MAÇ ÖNCESİNDE TRANSFER YAPANLAR YARGILANMIYOR"

“Futbolda şike” davasının tutuklu sanığı Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, “Maç öncesinden futbolcu transferi yapanlar yargılanmıyor, biz transfer şikesi diye yargılanıyoruz” dedi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada barkovizyon eşliğinde ek savunma yapan tutuklu sanıklardan eski Giresunspor Kulubü Başkanı Olgun Peker'in “Bu davanın adı şike... Bana şikeyle ilgili bir şey sorar mısınız?” diye sorduğu Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, “İddianamede, 'Üyelerin yapmış sen de sorumlusun' diyor. Bu yüzden sana soracak bir şey yok” karşılığını verdi.

Peker ise “Ben 11 yıllık Refleks Menajerlik şirketinin sahibiyim. Benim menajerlik yoluyla insanları dolandıracağım söyleniyor. Bunu isteseydim en üst düzeyde yapabilirdim” dedi.

Örgüt kurmakla da suçlandığını söyleyen Peker, “2001'de bir operasyon yaptılar, 'örgüt üyesi' dediler, sonra beraat ettim. 'Kelebek Operasyonu'nda da adım geçti ama sanık değildim. Bu kadar kötü propagandaya rağmen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ile oturup çay içebiliyorum, bu kadar ortam yapmışım. Bu ortamı yapabilir miydim?” diye konuştu.

“BU OPERASYON FENERBAHÇE VE AZİZ YILDIRIM'A YÖNELİKTİR”

Gençlerbirliği'nden Orhan Şam'ı 3,5 milyon avroya aldıklarını belirten Aziz Yıldırım, “Şike yaptığınız bir oyuncuyu alır mısınız? Doğan Ercan tapelerde kimseyle konuşmuyor. İlhan Bey'e telefonda yalan söylüyor ve kulübe gitmiyor. Ercan, Ali Kıratlı ile konuşuyor. Kıratlı'ya 'Ben parayla mı yaptım?' diye sitem ediyor. Ercan'ın derdi oyuncu satmak, transfer yapmak, menajerlik ücretini almak” diye konuştu.

İddianamede yer alan “Tarla” ifadesini açıklayan Yıldırım, bu ifadenin bir şifreli konuşma olmadığını, her hafta Eyüp Sultan'a gidip kurban kestiklerini ve burada maç için dua ettiklerini söyledi. Yıldırım, buradaki ettikleri dua için “Tarla” ifadesini dilek anlamında kullandıklarını iddia etti.

Yıldırım, “Bizi buraya getirenler şike diye getirdiler, ortada şike yok. Bizim size bir sitemimiz yok. Sitemimiz bizi buraya getiren organizeyedir, savcılığadır” ifadelerini kullandı.

banner341

İddianamede Orduspor'un suçlandığını, ancak savcılığın somut delil elde edilemediğinden dava açmadığını söyleyen Aziz Yıldırım, “İddianamenin sırf bir başlığı olsun diye içinde bulunduğumuz durum açıktır. Her tapemi cevaplandırırım. Bu operasyon Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım'a yöneliktir” dedi.

"İDDİANAME ÇÖP GİTMESİ GEREKEN BİR EVRAKTIR"

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada ek savunma yapan Yıldırım, "Mehmet Ali Aydınlar ben hastanedeyken daha savcıya bile gitmemişken 'Durum çok kötü 5 maçın sonucunu biliyorlarmış, yandık, bittik' dedi. Sonradan ise böyle birşey söylemediğini belirtti. Buca maçında şike olduğu söylendi ama bu maç iddianamede bile yok. Bu iddianame çöp kutusuna gitmesi gereken evraktır" diye konuştu.

"ORGANİZE POLİSLERİ DE DURUŞMAYI İZLİYOR" İDDİASI

Organize Şube polislerinin dünkü duruşmayı izlediğini öne süren Yıldırım, "Gelip burada bizi izliyorlar, ne yapıyoruz, ne diyoruz diye. Dışarı çıkan insanlara da zorluk çıkarıyorlar. Şuan da bile baskı altındayız" diyince Başkan Ekinci, "Buraya gelemelerine gerek yok. Herşey aleni. Basın da duruşmayı dakika dakika veriyor zaten. Öyle bir tespitiniz varsa suç duyurusunda bulunun" ifadesini kullandı. 

"TRABZON'A ASLA GİTMEM"

Aziz Yıldırım'ın polis fezlekesinde Sadri Şener ile Mahmut Özgener arasında geçen telefon konuşmasıyla ilgili olarak, "Başbakanı tehdit edenler neden burada yok. Onlar yargılanmıyor, biz yargılanıyoruz. O konuşmada 'Trabzon ayağa kalkmış. Başbakan'ın randevusuna gitmeyelim. Taraftarı tahrik edelim' sözleri geçiyor" dedi. Aziz Yıldırım'ın savunmalarında sık sık Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'i suçlayan iddialarda bulunması üzerine Şener'in avukatı Fatih Mahmutoğlu söz aldı. Mahmutoğlu, "İddianamede Trabzon'la ilgili sadece iki teşvik iddiası var. Aziz Yıldırım'ın onun dışındaki tereddütleri iddiaları varsa ayrıca suç duyurusunda bulunsun. Bizim amacımız savunmayı kısıtlamak falan değil. İnşallah Aziz Yıldırım ve arkadaşları bugün tahliye olur, haftasonu Trabzon'a maçı izlemeye gelirler" deyince Yıldırım, "Sen karışma benim Trabzon'a gidip gitmeyeceğime. Trabzon'a gitmem. Hayatım boyunca Trabzon asla gitmem" diyerek tepki gösterdi.

"FENERBAHÇE'Yİ ELE GEÇİRMEK İÇİN YAZILAN BİR İDDİANAME BU"

Sözlerine devam eden Aziz Yıldırım, "Bu iddianame Trabzonspor üzerine kurulması gerekirdi. Şimdi çıkmışlar 'biz kupayı istiyoruz, kulbunu istiyoruz' diyorlar. Bursa'da bakan çıktı 'Şaibe var' dedi. Bursa şampiyon olunca sustu. Biz siyasetin içinde yokuz. Bir Fenerbahçe yöneticisinin siyasetle ilgili açıklama var mı?Biz burada şike davasından yargılanmıyoruz. 10 aydır tutukluyuz. Televizyonlar gazeteler sadece bize vuruyor. Bizim bütün isyanımız buraya getirenleredir. Bu organizedir, savcılıktır, başkalarıdır. Ama sizinle bir sorunumuz yok. Bizi buraya getirenler şikeyle getirdiler, ama bu davanın şikeyle alakası yok" dedi. Mahkeme Başkanı Ekinci ise, "Bu dava basının ilgisi dışında bizim için her dava gibi normal sıradan bir dava, siz de diğer sanıklar da sıradansınız" dedi.

"AÇIKLAYIN TARİHE GEÇİN"

Yıldırım da, "Bu dava sizin için normal olabilir ama aslında bu dava Türk sporuna yön verecek bir davadır. Bu iddianame Fenerbahçe'yi suçlamak için yazılan bir iddianamedir. Gerçek bir iddianame böyle olmaz. Bizi içeride tutarak Fenerbahçe'yi ele geçirmek için yazılan bir iddianame bu. Sahanın içinde birşey yoksa sahanın dışında da yoktur. Sahanın içinde varsa sahanın dışında da vardır. İkisi de birbirinden ayrılmaz. Herkes namuslu oldu. Herkesi biliyorum ama konuşmuyorum, susuyoruz" diye konuştu.

Başkan Ekinci'nin "Açıklayın tarihe geçin" sözleri üzerine Yıldırım, "Açıklarsak neler olacağını biliyorum. Ondan sonra diyecekler niye yaptı" şeklinde konuştu.

TRABZONSPOR'A AĞIR SUÇLAMA

"Haksız kazançtan yargılanıyorum hangi haksız kazanç" diyen Yıldırım, "Devletten 5 milyon para aldım. Resmi yazılarla aldım, bu parayı kulübe harcadık. Trabzon'a 6 milyon gönderiyorlar, çalıyorlar götürüyorlar kimse hesap sormuyor. Paranın nereye gittiği belirsiz. Başbakan 8 tane kulüp düşerse futbol biter diyor, savcı koyarsa sağlam delilleri futbol biter önemli değil. Kamuoyunda suçlu ilan ediliyoruz. Hem suçlu hem de hapis yatıyoruz. Savcı her yere yazı yazdı ama kulüpten kanunsuz bir paranın harcandığını delil olarak ortaya koyamadı. F.Bahçe devlete en fazla vergi veren kulüptür" ifadesini kullandı.

"BÜYÜK FENERBAHÇE'Yİ BAŞKANINDAN AYIRMALARINA SON VERİN"

Aziz Yıldırım konuşmasını, "Büyük Fenerbahçe'yi başkanından ayırmalarına son verin. Bu zor bir karar. Ama biz sizin ne kadar cesur ve bağımsız bir insan olduğunuzu biliyoruz. Eğer tutukluluğumuzun devamı yönünde karar verirseniz bunun gerekçelerini de açıklamanızı istiyorum" sona erdirdi. Duruşmaya öğle arası verildi.

UYGULAMA DEĞİŞTİREN HABER

Öte yandan dün basına yansıyan stadyum resimli giriş kartı olayının ardından bugün duruşma salonuna girişlerde herhangi bir kart verilmedi. Duruşmaya gireceklerin isimleri liste yapıldı ve girişlerde kimlik kartı gösterilmesi istendi.

banner360
Son Güncelleme: 30.03.2012 15:40
Anahtar Kelimeler:
AzizYıldırımFutbolŞike
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner398

banner361

banner357

banner363

banner226

banner301

banner290

banner320

banner331

banner184