“Resmi Evrak Sahteleme”,  “Sahte Resmi Evrağı Tedavüle Sürme” ve “Eczacılık ce Zehirler Yasası’na Aykırı Hareket” suçları ile ilgili olarak tutuklanan zanlılar Dr. İlkay İstillozlu ve eczacı Eser Avcı mahkeme huzuruna çıkarıldılar.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Ozan Kuşak, olguları aktardı. Polis, “Resmi Evrak Sahteleme”, “Sahte Resmi Evrağı Tedavüle Sürme” ve “Eczacılık ve Zehirler Yasası’na Aykırı Hareket” suçlarından methaldar olduklarını belirtti.

Polis, 2022 yılı Eylül-Ekim ayı içerisinde muhtelif tarihlerde Mağusa'da aynı yerde faaliyet gösteren, Mağusa'da sakin iç hastalıkları uzmanı zanlı 1 Dr. İlkay İstillozlu’nun sahibi ve işletmecisi olduğu kliniğinde yeşil reçeteye tabi olan "Lyrica" isimli ağrı kesici olarak kullanılan ilaçları Cihangir'de faaliyet gösteren Eser Avcı Eczanesi isimli işyeri sahibi İnönü’de sakin zanlı 2 Eser Avcı'nın teşviki ile sekiz farklı kişiyi muayene etmeden ve görmeden bu ilacı Sağlık Bakanlığı’na ait yeşil reçete yazarak resmi evrağı sahteleyip akabinde düzenlemiş olduğu yeşil reçeteleri Mağusa'da faaliyet gösteren Güç Ecza Deposu’nda pazarlamacı olarak çalışan M. T.'ya verip konu reçetelerin Cihangir'de faaliyet gösteren Eser Eczanesi’ne gönderip sahte resmi evrağı tedavüle sürdüklerini anlattı.

Polis, Dr. İlkay İstillozlu ve Eser Avcı’nın derdest emri gereği tutuklandığını ve sekiz adet yeşil reçetenin Eser Avcı'dan ve yazılan reçete defterinin de Dr. İlkay İstillozlu'nun kliniğinde tespit edilerek emare olarak alındığını belirtti.

Polis, zanlıların etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını  belirterek, davalarında hazır bulunmasını sağlamak için mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

Otel enkazında bir cansız bedene daha ulaşıldı Otel enkazında bir cansız bedene daha ulaşıldı

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker zanlıların davasında hazır olması maksadı ile yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1 gün ispatı vücutta bulunması, 10’ar bin TL nakit teminat yatırması ve KKTC vatandaşı muteber ikişer kefilin 100’er bin TL değerinde şahsi kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.