banner386

Unutmadık, unutmayacağız..

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın ölümünün üzerinden 10 yıl geçti..

13 Ocak 2022 Perşembe 09:53
Unutmadık, unutmayacağız..

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ölümünün 10’uncu yıl dönümü nedeniyle devlet ve hükümet yetkilileri, kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri mesajlar yayımladı..

SUCUOĞLU

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Merhum Rauf Raif Denktaş’ın tüm dünyada takdir edilen liderlik ve devlet adamlığı vasıflarıyla Kıbrıs mücadele tarihiyle özdeşleştiğini belirtti. Sucuoğlu, Kıbrıs davasına adanmış ömrü boyunca, Kıbrıs Türkü’nün adadaki varlığının devam etmesi ve özgür bir şekilde yaşaması için yılmadan inançla mücadele ettiğini vurguladı.
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 10. Ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayımlayan Başbakan Sucuoğlu, Denktaş’ın Kıbrıs Türk Halkı ve varoluş mücadelesi ile simgeleşmiş bir kahraman olduğunu ifade etti.
Sucuoğlu’nun mesajı şöyle:
“Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde tarihe geçmiş, büyük özveri ve fedakarlık ortaya koyarak Halkına önderlik etmiş büyük devlet adamı, değerli insan Kurucu Cumhurbaşkanımız Merhum Rauf Raif Denktaş’ı 10. Yıldönümünde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.
Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu, hukukçu, mücahit, lider, devlet adamı olan Rauf Raif Denktaş, tüm dünyada takdir edilen liderlik ve devlet adamlığı vasıflarıyla Kıbrıs mücadele tarihiyle özdeşleşmiştir. Kıbrıs davasına adanmış ömrü boyunca, Kıbrıs Türkünün adadaki varlığının devam etmesi ve özgür bir şekilde yaşaması için yılmadan inançla mücadele etmiştir. Rauf Raif Denktaş Kıbrıs Türk Halkı ve varoluş mücadelesi ile simgeleşmiş bir kahramandır. Önemli bir siyaset adamı olarak Kıbrıs Türk Halkı ile daima iç içe, halkın tüm kesimleri ile yakın ilişki içerisinde olan Sn. Denktaş’ın, ülkemizin bugünlere gelmesinde çok önemli katkıları olmuştur. Ömrü yettiği kadar Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatlerini en iyi şekilde korumak için büyük uğraşlar vermiş, gerek yıllarca süren Kıbrıs müzakerelerinde gerekse KKTC’nin devletleşme sürecinde verilen tüm mücadelelerde O’nun öncülüğü sayesinde Kıbrıs Türk Halkı kendi devlet çatısı altında özgür ve egemen bir halk olarak, insanca bir yaşama kavuşmuştur. Rauf Raif Denktaş, Kıbrıs Türkü’nü azınlık haklarına razı olmaya itilen bir toplum noktasından, devlet sahibi bir halk olgusuna taşıyan, en sıkıntılı dönemlerde kararlı duruşu, diplomatik öngörüleri, fikir ve idealleriyle halkının yolunu aydınlatan örnek bir lider olarak adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Rauf Raif Denktaş’ın bugünlere gelene değin ortaya koyduğu ilke ve değerleri daima hatırlanacak, genç nesillere rehberlik edecektir. Bizlere düşen görev, yeri asla doldurulamayacak Kurucu Cumhurbaşkanımızın anısını yaşatmak, bizlere emanet ettiği devletimize tüm gücümüzle sahip çıkmaktır.
Bu anlamlı gün vesilesiyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, O’nu özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz”.

SENNAROĞLU

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı ebediyete intikalinin 10. yıldönümünde özlem, saygı ve minnetle andı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölüm yıl dönümünde mesaj yayınladı.
Sennaroğlu, mesajında şunları kaydetti.
“Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı ebediyete intikalinin 10. yıl dönümünde özlem, saygı ve minnetle anıyorum. Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesine uzun yıllar önderlik etmiş, ilkeleri ve inandıklarından asla taviz vermemiş gerçek bir devlet adamı olarak, adı ve anısı Türk milletinin kalbinde ilelebet yaşayacaktır.
Sömürge idaresinde bir cemaatten devlet sahibi bir halk olmamızı sağlayan zorlu yolculuğun liderliğini ve fikir babalığını yapan, dünyadaki sesimiz ve simgemiz olan Rauf Raif Denktaş dostları kadar hasımlarının da takdir ve hayranlığını kazanmış müstesna bir kişilikti.
Yokluğunu her daim hissettiğimiz, ancak fikirleri ve emelleri ile bize ilham kaynağı olmaya devam eden Kurucu Cumhurbaşkanımızı, ülkesi ve halkı için yaptıklarından dolayı hürmetle anıyor, aziz hatırası önünde derin bir hayranlıkla eğiliyorum.”

OĞUZ

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Türk milletinin gönlünde özel bir yere sahip olan bağımsızlığın öncüsü Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı rahmet ve minnetle andıklarını belirtti.
Maliye Bakanı Dursun Oğuz Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Oğuz mesajında şu sözlere yer verdi;
‘’Kurucu Cumhurbaşkanımız ve toplum liderimiz Sayın Rauf R. Denktaş'ı, vefatının 10. yıldönümünde sevgi ve saygıyla anıyoruz. KKTC'nin bağımsızlık mücadelesinin mimarı olan Rauf Raif Denktaş'ın bizlere bıraktığı eserleri gelecek nesillere taşıyarak, KKTC'nin aydınlık geleceği için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ömrünü Kıbrıs davasına ve Kıbrıs Türklerinin devlet sahibi olmasına adayan Rauf Raif Denktaş, bu mücadelede hep ön saflarda mücadele etmiştir. Ülkemize yaptıkları asla unutulmayacaktır. Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesinin önderi Rauf Raif Denktaş’ın tüm hayatını adadığı Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük davasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu Kıbrıs Türk halkına armağan ederek bir tarih yazmıştır. Onun büyük mücadelesi asla unutulmayacaktır. Bu vesile ile bir kez daha Kıbrıs Türk halkının gönlünde taht kuran Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı minnet, rahmet ve şükranla anıyoruz”.

ATAOĞLU

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı ebediyete intikalinin 10’uncu yılında şükran, minnet ve rahmetle andı.

DP’den yapılan açıklamaya göre Ataoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 10. ölüm yıl dönümünde sosyal medya hesabından videolu mesaj yayımladı. Ataoğlu, “Devletimizin Kurucusu, Aziz Türk Ulusunun sadık evladı, Büyük Devlet adamı Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ın ebediyete intikalinin 10’uncu yılında Liderimizi, şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz. O; TMT’nin kurucusu, Milli Dava’nın korkusuz yılmaz avukatı, demokratik düzenimizin hamisi, büyük bir Devlet adamı, vatan- millet aşığı idi” ifadelerini kullandı.

Ataoğlu mesajında devamla şunları kaydetti:

“Bizler de, Demokrat Partililer olarak: ‘Benim iki bayrağım var… Biri ana, biri kız… Benim iki bayrağım var… İkisinin de bağrında; namusumdur ayla yıldız’  şiirinde ifade edildiği gibi, devletimize sahip çıkıyor, Anavatanımızla ilişkilerimizi geliştirmeyi başlıca ödev sayıyoruz… Onun; ‘hayatta hiçbir zaman yalpalamayacaksın, düşüncelerinde bir ileri, bir geri adımlar atmayacaksın, her dönemin adamı değil, her dönem adam olacaksın’ sözleri, Demokrat Partililerin siyasi felsefesini oluşturuyor… Söz veriyoruz; Rauf Raif Denktaş asla unutulmayacak, düşünceleri hep yaşatılacak. Eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Aziz Anavatan Türkiye ile birlikte sonsuza kadar yaşatılacaktır. Onun bizlere emanet ettiklerinden asla vazgeçilmeyecek, çok önem verdiği halkımızın, refah seviyesinin yükseltilmesi mutlaka başarılacaktır… Huzur içinde uyu büyük Türk…”

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın vefatının 10’uncu yıl dönümü dolayısıyla anma mesajı yayımladı.
Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Çavuşoğlu mesajında, Denktaş’ın hayatını Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük davasına adayarak önderlik ettiğine ve ömrünün sonuna kadar da bu davayı savunduğuna vurgu yaptı.
“Kıbrıs Türk halkının egemenliği ve güvenliği için yılmadan mücadele etmiş olan bu büyük devlet adamı, hiçbir engel tanımadan, halkının devlet sahibi olması için gecesini gündüzüne katarak çalışmıştır” diyen Çavuşoğlu, Denktaş’ın Kıbrıslı Türklerin sesini dünyaya duyurmak için tüm olanakları ve platformları kullandığını kaydetti.
Çavuşoğlu mesajında, “Merhum Cumhurbaşkanımız, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve egemenlik mücadelesini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile taçlandırmıştır. O’nun öncülüğü sayesinde Kıbrıs Türk halkı bugün, kendi devlet çatısı altında özgür ve egemen bir halk olarak yaşamaktadır. Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş’ı aramızdan ayrılışının 10. yılında rahmet, minnet ve şükranla anar, aziz hatırası önünde saygıyla eğilirim” ifadelerine yer verdi.

PİLLİ

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 10. ölüm yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Pilli, mesajında, “Hayatını Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesine adayan değerli devlet adamı, halkına önderlik etmiş büyük insan Rauf Denktaş’ı, vefatının 10. yılında saygı ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Pilli, şunları kaydetti:

“Denktaş, Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük mücadelesini, Anavatan Türkiye’yle fikir ve gönül birliği içinde, her türlü zorluğu üstün liderlik vasıflarıyla aşmıştır. Tüm dünyada takdir edilen devlet adamlığı niteliğiyle tarihteki ve kalplerimizdeki yerini daima koruyacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş olmak üzere mücadele arkadaşlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.”

EVREN

İçişleri Bakanı ve UBP Girne Milletvekili Adayı Kutlu Evren Denktaş’ın 10’uncu ölüm yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Evran mesajında, “Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve varoluş mücadelesinde, onun liderliği, fedakârlığı, emeği, mücadelesi, inanç ve kararlı duruşu sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bağımsız bir devlet olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ın Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğüne kavuşmasında, haklı davasının savunulmasında, dünyaya duyurulmasında hakkı ödenemez” dedi.
Kutlu Evren, tüm yaşamını ulusal davaya, halkının özgürlüğüne adayan üstün liderlik vasıflarına sahip Denktaş’ın fikirleri, idealleriyle sadece Kıbrıs Türkü’nün değil, Türk Dünyası’nın da saygı ve güvenini kazanmış, büyük bir lider olduğunu belirtti.
Evren, şöyle devam etti:
“Varoluş mücadelemizde bayrağı Dr. Küçük’ten devralan Denktaş, ulusal davadaki kararlı duruşu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda öncü olmuş, halkımızın egemen, bağımsız bir devlete kavuşmasında önemli bir rol oynamıştır. Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ın mücadelesini ve fedakârlıklarını asla unutmayacağız. Onun, aziz hatırasını yaşatmaktan, aydınlattığı yoldan ayrılmadan yürümekten her zaman gurur ve şeref duyuyoruz. Bizlere emanet ettiği devletimize, bayrağımıza, egemenliğimize sahip çıkmak, ulusal davamızı en iyi şekilde müdafaa etmek boynumuzun borcudur”

OKTAY

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatının onuncu yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

Oktay, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, "Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu, KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı vefatının 10. yıl dönümünde saygıyla ve rahmetle anıyorum." ifadesini kullandı.

TC DIŞİŞLERİ

TC Dışişleri Bakanlığı, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş'ın Kıbrıs Türkü'nün hürriyeti, bekası ve güvenliği için Türkiye ile gönül ve fikir birliği içinde verdiği mücadeleye eşsiz katkıları ve dirayetli liderliğinin hafızalardaki yerini daima koruyacağını bildirdi.

TC Dışişleri Bakanlığı Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatının 10. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Denktaş'ın saygı, minnet ve rahmetle anıldığını ifade etti.

Mesajda, "Merhum Rauf Denktaş'ın Kıbrıs Türkü'nün hürriyeti, bekası ve güvenliği için Anavatan Türkiye ile gönül ve fikir birliği içinde verdiği mücadeleye eşsiz katkıları ve dirayetli liderliği hafızalardaki yerini daima koruyacaktır." ifadesine yer verildi.

Ayrıca mesajda, Türkiye'nin tarihi ve manevi sorumlulukları bilinciyle, Kıbrıs Türk halkının, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statülerinin tescili yönündeki kararlı mücadelesine tam destek vermeye devam edeceği vurgulandı. 

ÖZERSAY

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın halkını sahipsiz ve yalnız bırakmayan bir lider olduğunu belirtti.

banner341
HP Genel Başkanı Kudret Özersay, Denktaş’ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla sosyal medya hesabından mesaj yayınladı.

Özersay’ın mesajı şöyle:

“Yanında görev aldığım dönemde yabancılar karşısında estetik ve nükteli bir diplomasi ile onurlu bir duruşun nasıl sergilenebileceğini gördüm; bir halkın hak ve çıkarlarının liderlik gösterilerek nasıl savunulabileceğini gördüm; Halkını sahipsiz ve yalnız bırakmayan ve devlet kuran bir liderin nasıl kendisinden farklı düşünenler tarafından da saygı gördüğünü gördüm; Halkın içinde korumalar olmadan boynunda kendi fotoğraf makinesiyle fotoğraf çektiğini, kendi insanıyla samimi sohbetlerini gördüm; cenazesi başında saygı nöbeti tutarken farklı görüşten binlerce insanın nasıl ağladığını gördüm; bir Cumhurbaşkanından öte bir lider, bir devlet adamı gördüm. Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı saygı, rahmet ve özlemle anıyorum…”

MEMURSEN

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (MEMUR-SEN), KKTC’nin Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın vefatının 10’uncu yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.
MEMUR-SEN Genel Başkanı Akın Manga tarafından yayımlanan mesajda Denktaş, özlem, rahmet ve şükranla anılırken, Denktaş’ın Kıbrıs Türk Halkı’nın varoluş mücadelesine ömrünü vakfettiği vurgulandı.
“Kurucu Cumhurbaşkanı’mızın mücadelesi, bizlerin yolunu aydınlatmaya devam ediyor” denilen açıklamada, seçmenler 23 Ocak’ta yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nde sandığa giderek Devletin egemen varlığına sahip çıkmaya çağırıldı.
Açıklamada, “10’uncu ölüm yıldönümünde saygıyla andığımız Kurucu Cumhurbaşkanı’mız, gözünüz arkada kalmasın. Emanetiniz Kıbrıs Türk Halkı’nın emin ellerindedir” ifadelerine yer verildi.

ÖZÇINAR

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Kıbrıs Türk halkının dünyanın takdir ettiği lider Rauf Raif Denktaş’ı asla unutmayacağını vurgulayarak, “Emanet ettiği devletine sahip çıkacağız” dedi.

Özçınar, 10’uncu ölüm yıl dönümü Kurucu Cumhurbaşkanı’nı rahmet ve özlemle andıklarını belirtti.

Halkını seven, mütevazi kişiliğiyle tanınan Denktaş’ın hayatını Kıbrıs Türk halkının özgürlüğüne ve egemenliğine adadığını kaydeden Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, şunları da kaydetti:

“Ortaya koyduğu mücadele, genç nesillere rehberlik edecek. Kıbrıs Türk halkı, tüm dünyanın takdir ettiği lider Rauf Raif Denktaş’ı asla unutmayacak ve emanet ettiği devletine sahip çıkacak. Eksikliği her geçen gün daha fazla hissedilen Denktaş, tarihteki ve kalplerimizdeki müstesna yerini daima koruyacaktır.”

SERDAROĞLU

Hür-İş ve Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın egemenlikten ve bağımsızlıktan vazgeçmeyerek Cumhuriyeti miras bıraktığını kaydetti.

Kamu-İş Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Serdaroğlu Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın vefatının onuncu yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Denktaş’ın “Kıbrıs Türkü'nün eşitlik, özgürlük ve kendi kimliği için her şeyi yapan” bir lider olduğunu vurguladı.

“Denktaş egemenlikten ve bağımsızlıktan vazgeçmeyerek Cumhuriyeti bizlere miras olarak bırakmıştır” diyen Serdaroğlu “Bizler de bu mirasa, gençlerimize, bağımsızlık ve egemenliğimize sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

Serdaroğlu mesajını “Cumhuriyetin kurulmasında canını seve seve feda eden şehitlerimizi, Denktaş ve dava arkadaşlarını rahmetle anıyoruz” ifadeleriyle bitirdi.

ATAN

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN) Genel Başkanı Metin Atan, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, her geçen yılda Denktaş’ın bıraktığı mirasın ne kadar kıymetli, devlet adamlığının ise ne kadar güçlü olduğunu daha iyi anladıklarını kaydetti.

Mesajında “Hayatını Kıbrıslı Türklerin devlet sahibi olmasına, kendi kendini yönetmesine, dünya insanı olmasına, Türk dünyasının kopmaz bir parçası olmasına adayan merhum kurucu Cumhurbaşkanımızı” ifadelerini kullanan Atan, şöyle devam etti:

“Geldiğimiz noktada, bir devlet sahibi olmanın, bir arada olmanın, Türkiye ile et- tırnak, ayrılmaz bir parça olmanın ne kadar doğru bir strateji olduğunu yaşayarak öğreniyoruz… Bu duygu ve düşüncelerle merhum Cumhurbaşkanımıza rahmet dilerim. Aziz hatırası önünde saygıyla eğilirim...”

CİVELEK

KKTC Karadeniz Kültür Derneği, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı, vefatının 10’uncu yıldönümünde, rahmet, minnet ve şükranla andı.

Dernek Başkanı Murat Zeki Civelek tarafından yayımlanan mesajda,  “Denktaş’ın liderliğinin sadece KKTC sınırları içerisinde değil, dünyada da duruşu ve davasını savunmasıyla alkış toplamıştır. Denktaş’ın Kıbrıs sorununa dünyanın bakışını değiştirmiştir” ifadeleri kullanıldı.

 “Ne mutlu bizlere ki yaşadığı süre içerisinde Allah’ın bizlere bağışladığı Denktaş önderliğinde, Türk’ü devletsiz bırakamazsınız, Türk en zor anında bile yeniden dirilir ve devletini kurar mesajını dünyaya iletti” sözlerine yer verilen mesajda, Denktaş’ın hayatını Kıbrıs davasına adayan büyük bir devlet adamı ve Türk dünyasının gönlünde taht kurmuş bir lider olarak asla unutulmayacağının altı çizildi.

TMT

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş için anma mesajı yayımladı.

Dernek Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar tarafından yayımlanan mesajda, “Milli varoluş mücadelemizin mimar ve mühendisleri olan, tüm hayatlarını Kıbrıs Türk halkının bugünlere ulaşması için harcayan liderlerimizi bu ölüm yıldönümlerinde rahmet, saygı, sevgi ve özlemle anarız” ifadeleri kullanıldı.

Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının özgürlük siyasi direnişini başlattığı, tüm ömrünü buna harcadığı, Atatürkçü çizgide halkın hak ve özgürlüğünü kalemi ve gazetesi Halkın Sesi ile savunduğu ve milli mücadele meşalesini ateşlediği belirtilen mesajda, Denktaş’ın ise devraldığı meşaleyi hep ileri taşıdığı, direnişin sağlam temeller üzerinde kurulması için büyük uğraş verdiği kaydedildi.

Küçük ve Denktaş’ın dava arkadaşı olarak anavatanın desteğini sağladıkları, TMT’nin kuruluşuna öncülük ettikleri, “Ağrı” ve “Toros” kod adlarıyla liderliklerinin yanında en büyük mücahit de oldukları ifade edilen mesajda, şu sözlere yer verildi:

“Dr. Küçük ‘Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır’ derken R. Denktaş ‘Halkım beni Türk askerini Ada’ya getiren adam olarak hatırlasın’ demiştir. 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu birlikte yaşamaları onların en büyük sevinç ve zaferleridir.”

Mesajda, Küçük ve Denktaş’ın başlattıkları ve beraber yürüttükleri siyasi direniş hareketinin başarı ile sonuçlanmasını gören ender liderlerden biri olduklarına dikkat çekilerek, “Devletimizi yaşatmak ve ileri taşımak merhum liderlerimize ve şehitlerimize sözümüzdür. Ölümsüz Liderlerimiz Dr. Fazıl Küçük ve Rauf R. Denktaş, Kıbrıs Türk varoluş tarihimizin en parlak sayfalarında yerlerini koruyacak ve her zaman gönüllerimizde yaşayacaklardır. Ruhları şad olsun mekanları cennet olsun” denildi.

GÜRCAFER

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın vefatlarının yıl dönümü dolayısıyla anma mesajı yayımladı.

Gürcafer, “Yaşamını Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine adayan toplum lideri Dr. Fazıl Küçük’ün vefatının 38’inci ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 10’uncu yıl dönümünde kendilerini saygı ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

DENİZ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük mücadelesini, Anavatan Türkiye ile fikir ve gönül birliği içinde büyük fedakârlıkla savunan Rauf Raif Denktaş’ın, bu uğurda karşılaştığı her türlü zorluğu üstün liderlik vasıflarıyla aştığını ve tüm dünyada takdir edilen devlet adamlığı niteliğiyle esaret içinde yaşayan halklara da örnek olduğunu belirtti.

Deniz, Denktaş’ın ölüm yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir özveriden kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 10. yıl dönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

banner360
Son Güncelleme: 13.01.2022 13:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner398

banner361

banner357

banner363

banner226

banner301

banner290

banner331

banner184