banner386
banner399

UBP KURULTAYI DAVASI...

Yüksek Mahkeme, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı davasıyla ilgili “Kurultay’ı

11 Ocak 2013 Cuma 11:58
UBP KURULTAYI DAVASI...

YÜKSEK MAHKEME, KAZA MAHKEMESİ’NİN KURULTAYIN 10 GÜN İÇİNDE TEKRARLANMASI KARARINI İSTİNAF SONUÇLANINCAYA DEK DURDURDU

KAŞİF’İN AVUKATLARI, HAKLARINA HALEL GELMEKSİZİN KARARA İTİRAZ ETMEDİ

İRSEN KÜÇÜK’ÜN, LEFKOŞA KAZA MAHKEMESİ’NİN KARARINA KARŞI YAPTIĞI İSTİNAF BAŞVURUSU, PAZARTESİ SABAHI GÖRÜŞÜLECEK

Yüksek Mahkeme, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı davasıyla  ilgili “Kurultay’ın 10 gün içinde aynı delegeler ve adaylarla tekrarlanması” yönündeki kararını, istinaf sonuçlanıncaya kadar durdurdu.

Yargıtay Hukuk Mahkemesi olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme, 8 Ocak’ta verdiği kararda alt mahkemenin kararını bugüne dek durdurmuştu. Bugünkü kararla süre, istinaf sonuçlanıncaya kadar uzatılmış oldu.

Narin Ferdi Şefik başkanlığında Hüseyin Besimoğlu ve Mehmet Türker’den oluşan Yargıtay Hukuk Mahkemesi, bu sabah,  UBP Kurultayı’nın başkan adayları İrsen Küçük ve Ahmet Kaşif’in avukatlarının katılımıyla duruşma yaptı.

ULUNAY: “ADİL OLAN DA BUYDU”

Yargıçların odasında yapılan kısa görüşmeden sonra TAK muhabirine açıklama yapan Küçük’ün avukatı Ergin Ulunay, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin, 3 Ocak’ta verdiği “UBP Kurultayı’nın 10 gün içinde tekrarlanması ve/veya ikinci tur yapılması” yönündeki emrinin, istinaf sonuçlanıncaya kadar durdurulduğunu söyledi.

banner341
Ulunay, “Adil olan da buydu zaten. 14’ünde istinafın duruşmasını yapacağız” dedi.

YÜCELEN: “HAKLARIMIZA HALEL GELMEKSİZİN İTİRAZ ETMEDİK”

Ahmet Kaşif’in avukatlarından Hasan Yücelen ise, haklarına halel gelmemesi kaydıyla, Mahkeme’nin kararına itiraz etmediklerini, zaten istinaf başvurusunun esasının da Pazartesi günü görüşüleceğini söyledi.

Yargıçlarla görüşmede yer alan avukat Yücelen, istinafın Kaşif’in lehine sonuçlanması halinde, 10 günlük süredeki haklarına halel gelmemesini; Mahkeme’nin, haklarının korunmasını dikkate almasını isteyerek, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin 10 günlük sürede Kurultay’ın tekrarlanması kararının durdurulmasına itiraz etmediklerini belirtti.

NE OLMUŞTU

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı, UBP Gazimağusa milletvekili ve 21 Ekim’deki Kurultay’da genel başkan adayı olan Ahmet Kaşif’in açtığı davada, 3 Ocak’ta açıkladığı kararında, kurultay divanının İrsen Küçük’ü genel başkan ilan etmesinin parti tüzüğüne aykırı olduğunu belirterek kararı iptal etmiş ve 10 gün içinde aynı iki adayın, aynı delegelerle ikinci tur seçime gitmesini emretmişti.

Başbakan İrsen Küçük ise Mahkeme’nin bu kararına itiraz ederek istinaf dosyalamıştı.

Yüksek Mahkeme, istinafı görüşmek için 14 Ocak Pazartesi günü saat 09.00’u belirlerken, Küçük’ün yaptığı “10 günlük sürenin durdurulması” başvurusu üzerine de Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin kararını 11 Ocak’a yani bugüne dek durdurmuştu.

21 Ekim’deki Kurultay’da bin 427 delegeden bin 402’si oy kullanmış ve genel başkan adaylarından İrsen Küçük 704 oy alırken, rakibi Ahmet Kaşif 690 oyda kalmıştı. Kaşif, UBP Tüzüğü’ne göre, genel başkan seçilecek kişinin toplam delege sayısının salt çoğunluğunun oyunu alması gerektiği görüşünden hareketle sonuca itiraz etmiş ve konuyu mahkemeye taşımıştı.

banner360
Son Güncelleme: 11.01.2013 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner398

banner361

banner357

banner363

banner226

banner301

banner290

banner320

banner331

banner184