banner386

"Seni yok etmelerine izin vermeyiz"

Lefkoşa’da bugün bir çok sivil toplum örgütü “Asil Nadir’in adil yargılanması ve Kıbrıs Türk halkının geleceği

03 Eylül 2012 Pazartesi 15:13
banner337

 

Lefkoşa’da bugün bir çok sivil toplum örgütü “Asil Nadir’in adil yargılanması ve Kıbrıs Türk halkının geleceği mitingi” düzenledi.

İngiltere’de mahkum edilen Kıbrıslı Türk İşadamı Asil Nadir’e destek vermek ve İngiltere İstinaf Mahkemesi’nde adil yargılanması talebini duyurmak amacıyla miting düzenleyen sivil toplum örgütleri, Asil Nadir’in adil yargılanması ve Kıbrıs Türküne yönelik uygulanan haksız ambargolara karşı eylemlerin süreceğini, ayrıca eylem sürecinin Türkiye ve İngiltere’ye taşınacağını bildirdi.

Örgütler, BM ve İngiliz Yüksek Komiserliğine de mektup sundu. Örgütler BM’den Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ambargoların kaldırılmasına yardımcı olmasını, İngiliz Yüksek Komiserliği’nden ise “Kıbrıslı Türklere yönelik haksızlıklara ve siyasi saldırılara itibar gösterilmemesi; her iki topluma da adil davranılması ve Asil Nadir’in istinaf sürecinin hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak ve adil bir şekilde sonuçlanmasını” istedi.

Eylem için saat 11.00’de Kuğulu Park’ta toplanan sivil toplum örgütleri, burada yapılan konuşmaların ardından ilk önce Ledra Palace Sınır Kapısı’na giderek, BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’a iletilmesi için bir mektubu BM yetkililerine sundu. Eylemciler ardından İngiliz Yüksek Komiserliği önüne giderek İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd’e iletilmek üzere yetkililere mektup sundu.

Kuğulu Parkta yer alan buluşmaya Meclis Başkanı Hasan Bozer, Maliye Bakanı Ersin Tatar, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, İskele Belediye Başkanı Halil Orun, bazı milletvekilleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Kıbrıs Medya Grubu çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Mitinge katılanlar  “Asil Nadir için adalet Kıbrıs Türkü için gelecek”; “Seni yok etmelerine izin vermeyiz”; “Garantör İngiltere Rum komplosuna teslim olma”; “İngiltere’den adalet istiyoruz”; “Kıbrıs Türkü, İnsanlık dışı ambargolara ‘Yeter Artık’ diyor”; “Birleşmiş Milletlere soruyoruz: İnsan hakları nerede?”;  “Asil Nadir Kıbrıslı Türkler seninle birlikte” yazılı pankartlar taşıdılar.

MUSTAFA NAİMOĞULLARI

Mitingde örgütler adına konuşmayı Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları yaptı.

Naimoğulları, eyleme destek veren katılan katılamayan herkese teşekkür ederek, Kıbrıs Türk halkının artık haksız ambargolara karşı “yeter artık” dediğini söyledi.

Üretici örgütleri ve Kıbrıs Türk halkı olarak Asil Nadir’in adaletsiz bir şekilde yargılandığına inandıklarını, ambargoların da Kıbrıs Türküne haksız bir şekilde uygulandığını ifade eden Naimoğulları, bunlara karşı bugün yakılan meşaleyi birlik ve beraberlik içerisinde artıracaklarını kaydetti.

Naimoğulları, Asil Nadir’in adaletli yargılanmak için İngiltere’ye gittiğini ancak oyunlar oynanarak Nadir’in mahkum edildiğini, ancak bu davada sadece Nadir’in değil Kıbrıs Türk halkının mahkum edildiğini dile getirdi.

Kıbrıs Türk halkının gerektiği zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmayı bildiğini ifade eden Naimoğulları, üreticiler için çözümün üretim ve ekonomiyi yükseltmek olduğunu vurguladı.

Örgütler olarak Asil Nadir’in adaletli yargılama istediklerini söyleyen Naimoğulları, Nadir’in KKTC’nin ekonomik yönden kalkınması için çok yatırımlar  yaptığını anımsattı.

Naimoğulları, Nadir’in yargılanma sürecinde büyük oyunlar oynandığına işaret ederek,  bu konuda Güney Kıbrıs’ı suçladı.

Mustafa Naimoğulları, Asil Nadir’in adil yargılanması ve haksız ambargolara karşı başlatılan mücadele sürecinin süreceğini de belirterek, bu sürecin adalet ve haksız ambargoların kaldırılması için Türkiye ve İngiltere’de devam edeceğini kaydetti.

Naimoğulları, Kıbrıs Türk üreticileri olarak her zaman Asil Nadir’in yanında olacaklarını da sözlerine ekledi.

ALİCAN KABAKÇI

banner341
Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı da, mitinge destek veren herkese teşekkür ederek, Asil Nadir’e oynanan oyunun küçük olduğunu, asıl büyük oyunun Kıbrıs Türk halkına oynandığını söyledi.

Kabakçı, Kıbrıs Türk halkının tek yumruk olduğu sürece hiç kimsenin bunu başaramayacağını ifade ederek, BM ve İngiliz Yüksek Komiserliğine verilen mektupları okudu.

BM’YE GÖNDERİLEN MEKTUP

Örgütlerin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’a gönderdiği mektup şöyle:

“Sayın ekselansları,

Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan müzakerelerde olumlu bir sonuca ulaşılamaması Kıbrıslı Türkler açısından üzücüdür.

Bildiğiniz gibi, 2004 referandumunda Annan Planı’na “evet” diyen Kıbrıslı Türklerdi. Üzülerek görmekteyiz ki; Kıbrıslı Rumlar, çözümsüzlüğün devamından yana bir tavır sergiledikleri gibi, Kıbrıslı Türkleri ekonomik açıdan çökertmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Uygulanan ambargolara karşın, 1982-1990 yılları arasında, Kıbrıslı Türk işadamı Sayın Asil Nadir’in girişimleri sonucunda Kıbrıslı Türkler bazı tarım ürünlerinin ihracatı konusunda olduğu gibi, turizm açısından da önemli gelişmeler yaşamıştı.

Daha sonra Polly Peck şirketinin çökertilmesiyle birlikte, Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisi de çökmüş, böylece binlerce insan geçim sıkıntısına düşmüştür.

Sayın Asil Nadir’in, 2012 yılı içinde İngiltere Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanması sırasında mahkemeye sunulan resmi belgeler, bu çöküntünün arkasında Rum lobisinin olduğunu gösteriyor. Halen müzakere masasında Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Sayın Dimitris Hristofyas’ın ‘Özel Temsilcisi’ olarak görev yapan Sayın Yorgo Yakovu’nun itirafları da bu belgede yer alıyor.

Bugün ‘çözüm konusunda’ umut bağlanan Sayın Yakovu, 1982 yılından itibaren Asil Nadir’i ve o’nun şahsında Polly Peck International’ı çökertmek için siyasi saldırılarda bulunduklarını ve özel bir ofis oluşturarak, saldırıları buradan yönettiklerini itiraf ediyor.

Resmi belgeleri, İngiltere Mahkemesi’nden talep ederek okumanız halinde Kıbrıs gerçeklerini daha iyi anlayacağınıza inanıyoruz.

Sayın Ekselansları,

Kıbrıs Türk toplumunun üretici örgütleri olarak sizlerden beklentimiz, haksız ambargoların üzerimizden kaldırılmasına yardımcı olmanızdır.”

İNGİLİZ YÜKSEK KOMİSERİ’NE MEKTUP

İngiliz Yüksek Komiseri Mr. Matthew Kidd’e yollanan mektupta ise aynı görüşlere yer verilerek, şu talepte bulunuldu:

“Sayın Ekselansları,

Kıbrıs Türk toplumunun üretici örgütleri olarak, hükümetinizden beklentimiz, garantör bir ülke sıfatıyla, Kıbrıslı Türklere yönelik haksızlıklara ve siyasi saldırılara itibar gösterilmemesi, her iki topluma da adil davranılması ve Sayın Asil Nadir’in istinaf sürecinin hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak ‘adil’ bir şekilde sonuçlanmasıdır.”

Mektuplara imza koyan örgütler:

“Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği , Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Güzelyurt Lefke Narenciye Üreticileri Birliği, Patates Üreticileri Birliği, Kuzey Kıbrıs Narenciye  Üreticileri Birliği, Kıbrıs Türk Narenciye  Üreticileri Birliği, Doğancı (Elye) Üreticiler Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası, Seracılar Birliği, Kıbrıs Türk Muhtarlar Birliği.”

banner360
Son Güncelleme: 03.09.2012 15:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner350

banner361

banner357

banner363

banner397

banner226

banner301

banner290

banner320

banner384

banner331

banner184