banner386

Meclis’te bütçe maratonu sürüyor

 

26 Ocak 2021 Salı 21:00
Meclis’te bütçe maratonu sürüyor
banner337
banner391

BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLÜYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında, 298 milyon 977 bin 200 TL’lik Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşülüyor.

ANGOLEMLİ

Bütçeyle ilgili ilk sözü TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli aldı. Ulaştırma Bakanlığının tüm çift şeritli yollara refüj yaptırmak ve telleme yapmak durumunda olduğunu söyleyen Angolemli çember ışıklandırması ihalesini hangi şirketin aldığını, parasını alıp almadığını, ya da nasıl bir ceza verildiğini sordu, “belli ki bir siyasinin yakındır” dedi. Angolemli bu ışıklandırma sorunu nedeniyle insanların hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Angolemli, sivilleşmiş, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir trafik polisi örgütü kurulması gerektiğini de söyledi.

Arabalar arttıkça çemberlerin işlevini yitirdiğini kaydeden Angolemli ağır araçların ölçümlerinin yapılmadığını da kaydetti.

Kazalarda suçun devlete ait olduğunu dile getiren Angolemli, yasalardaki eksikliklerin tamamlanması gerektiğini söyledi.

Karpaz yolunun on yıllardır yarım olduğunu ifade eden Angolmeli her şeyin Türkiye’den beklenmemesi gerektiğini belirtti.

Elektrik konusunda özelleştirme konuşmaları yapıldığını dile getiren Angolemli bunun yerine Elektrik Kurumu’nun özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini anlattı.

ATAKAN

HP Lefkoşa Milletvekili Tolga Atakan da Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel’in Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığını tamamlanmasına ramak kalan projeler ve çok iyi bir ekiple teslim aldığını ancak bütçeye ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Kendi dönemlerinde hazırlanan projelere değinen Atakan bu projelerin takibinin yapılmasının önemine işaret etti.

Limanların dünyadaki örneklerden kat be kat geride olduğunu, kamu kaynaklarıyla bu durumun değişmeyeceğinin ortada olduğunu söyleyen Atakan kamu özel işbirliği çerçevesinde limanların dönüşümü hamlesinin zaman kaybetmeden hayata geçmesi gerektiğini kaydetti.

Önceki dönemde araç muayene imkân ve kabiliyetlerinin artması için çalışmaların tamamlandığını söyleyen Atakan, ihale süreci sonunda 4 istasyonla muayenelerin yapılamadığı ağır vasıtaların da muayene edileceği bir sisteme kavuşulacağını dile getirdi.

Trafik Yasası’ndaki değişiklik çalışmalarına değinen Atakan, Limanlar Dairesinin dönüşümü için yasa çalışmasının da hayata geçirilmeye hazır olduğunu kaydetti.

Atakan Ercan Hava Trafik Kontrol biriminin kadro sorununun çözülmesi için adımlar atılması gerektiğini dile getirdi.

Aşı uygulamalarıyla uçuşların açılacağını, bu bağlamda dünyada yapılacak çalışmalara dahil olunması için gerekli adımların atılması gerektiğini anlatan Atakan uçuş öncesi aşı, pcr vb gibi bilgilerin nasıl kaydedeceğiyle ilgili çalışmaların bugün itibariyle yapılması gerektiğini kaydetti.

Girne- Alsancak yolu birinci etap çalışmalarının daha önce başlatıldığını dile getiren Atakan, hükümet değişikliğinden hemen önce bunun için kaynak ayrıldığının açıklandığını, bu yolun bir an önce tamamlanması için ayrılan kaynağın kullanılması gerektiğini anlattı.

Posta Dairesi’ne 14 posta memurunun istihdam edilmesi için bir an önce adım atılması gerektiğini dile getiren Atakan, Dairenin araç ve altyapı eksikliğinin de giderilmesi gerektiğini belirtti.

Meteoroloji Dairesi’nde mühendis ve personel eksikliğinin süratle tamamlanması gerektiğini anlatan Atakan sismolojik ölçüm altyapısının güncellenmesinin önemli olduğunu da söyledi.

banner341
Plaka takip sisteminin mevcut yapıyla entegrasyonu için başlatılan çalışmanın sürdürülmesi gerektiğini söyleyen Atakan, ehliyet sınav parkurlarında yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için atılan adımların tamamlanması gerektiğini de dile getirdi.

Telekomünikasyon Dairesi’ne ayrılan bütçenin düşüklüğünün önceki dönemde başlayan altyapı atılımının sekteye uğrayacağına işaret ettiğini kaydeden Atakan bir an önce bu konuda gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.

BTHK’nın teknolojik altyapısının tamamlanması gerektiğini söyleyen Atakan, siber suçlara karşı BTHK’nın önemli rol görev aldığını dile getirdi, siber suçlarla ilgili tüm kamunun dahil olacağı bir eğitim programı gerektiğini anlattı.

Yapısal dönüşüm için atılması gereken adımların atılması halinde hem kamu maliyesi hem de Bakanlığın faaliyetleri için kaynaklara ulaşmanın mümkün olacağını söyleyen Atakan, katkı koymaya her zaman hazır olduğunu da kaydetti.

BÜYÜKOĞLU

Bağımsız milletvekili Hasan Büyükoğlu da bütçe üzerine söz aldı. Bilişim adası olma hedefi olan KKTC’de internet hızının yükseltilmesine ihtiyaç olduğunu dile getiren Büyükoğlu limanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini de anlattı.

Büyükoğlu Girne Antik Limanı’nın yetki sorununun ortadan kaldırılması gerektiğini de ifade etti.

Yarım kalan yolların tamamlanması gerektiğini dile getiren Büyükoğlu yolların altyapı eksikliklerinin de tamamlanması gerektiğini söyledi.

TOPAL

Bağımsız milletvekili Hasan Topal ise “artık lafa değil ortaya konan esere bakma vaktidir” dedi.

Topal, iki büyük şehrin Mağusa ve Lefkoşa olduğunu, bu ikisini birbirine bağlayan yolların Osmanlı döneminde de İngiliz döneminde de büyük önem arz ettiğini söyledi.

Topal öte yandan eski yolun 1943’te inşa edildiğinden bu yana ne genişletildiğini ne de ıslah edildiğini ifade etti, yolların acilen ıslah edilmesi gerektiğini belirtti.

HAMZAOĞULLARI

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları ise yolların yapılamamasının nedeninin açıklanmadığını söyledi, eğer sorunlar çözüldüyse Çayırova İskele yolunun neden 10 yıldır bitmediğini sordu.

Karpaz –burun yolunda asfaltın sökülüp dökülmesinin bile yeterli olduğunu ifade eden Hamzaoğulları Karpaz bölgesinde 45 yıldır dokunulmayan köy yolları olduğunu dile getirdi ve gereken çalışmaların yapılmasını istedi.

Sigorta çıkarmayan biri çok pahalı bir ticari araca çarparsa sonucunun ne olacağını soran Hamzaoğulları özel sektörün zaten sıkıntıda olduğunu ifade etti.

Hamzaoğulları T izinleri konusunda gerekli düzenlemenin yapılmasını istedi, olaya siyaset karıştırılmaması gerektiğini anlattı.

Taşımacılıkta yaşanan sorunlara bazı örnekler veren 44 öğrenciyi 3 otobüsün taşıdığını dile getiren Hamzaoğulları, minibüsleri olmadığı için otobüs ücreti üzerinden ödendiğini belirtti.

Şoförlerin sıkıntılarına işaret eden Hamzaoğulları pandemi sürecinin hem bu meslek dalında çalışanlara hem de işletmelere ciddi zarar verdiğini ifade etti.

Hamzaoğulları sadece 4,4 km olduğunu söylediği Kuzucuk Laphetos yolunun bitmesi talebinde bulundu.

banner360
Son Güncelleme: 26.01.2021 21:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner350

banner361

banner357

banner363

banner226

banner301

banner290

banner320

banner384

banner331

banner184